Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը խոստովանել է, որ կորոնավիրուսի պատճառով վատթարացել է իր տեսողությունը
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել է, որ կորոնավիրուսով վարակվելուց հետո իր տեսողությունը վատացել է:
«Ես հասկանում եմ, որ երկար տարիների ընթացքում առաջին անգամ ստիպված եմ ակնոց կրել: Կարծում եմ՝ դա շատ իրատեսական է, որ [վատթարացած] տեսողությունը կարող է կորոնավիրուսի հետ կապված խնդիր լինել»,- ասել է վարչապետը երկուշաբթի օրը կայացած ճեպազրույցում:
Ապրիլին կորոնավիրուսի պատճառով նա մեկ շաբաթ անցկացրել էր ինֆեկցիոն հիվանդանոցում, այդ թվում մի քանի օր՝ վերակենդանացման բաժանմունքում: Ջոնսոնն այս խոստովանությունն արել է՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյոք նա տրամաբանակա՞ն է համարում է երկուշաբթի կայացած մամուլի ասուլիսին իր ամենամոտ խորհրդական Դոմինիկ Քամինգսի բացատրությունը, ով վերջերս է առողջացել կորոնավիրուսից:
Քամինգսը պատմել էր, որ Լոնդոնից հեռանալու պատճառն այն էր, որ այս կերպ նա որոշել էր ստուգել, ​​արդյոք հիվանդությունից հետո իր տեսողությունը վերականգնվել է և արդյոք նա կարող է մեքենա վարել դեպի Լոնդոն երկար ուղևորության ժամանակ: Ըստ Ջոնսոնի օգնականի՝ ամրոցի շրջակայք հասնելուն պես նա հասկացել է, որ դեռ վատ է տեսնում և վերադարձել է ֆերմա:
Աչքի զննման նման մեթոդի չդիմելու մասին նախազգուշացրել է Անգլիայի և Ուելսի ոստիկանության ֆեդերացիայի նախագահ Ջոն Ափթերը: «Եթե ձեզ լավ չեք զգում, իսկ ձեր տեսողությունը կարող է խախտված լինել, ավտոմեքենա մի վարեք՝ ստուգելու համար՝ կարող եք արդյոք ավտոմեքենա վարել: Դա խելացի քայլ չէ»,- գրել էր նա իրTwitter-ում:

Британский премьер признал, что его зрение ухудшилось из-за коронавируса
Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон сообщил, что из-за перенесенной им болезни, вызываемой новым коронавирусом, ухудшилось его зрение, передает ТАСС.
"Я понимаю, что мне приходится носить очки впервые за долгие годы. Я думаю, что это очень правдоподобно, что [ухудшившееся] зрение может быть проблемой, связанной с коронавирусом", - сказал премьер на брифинге в понедельник. В апреле он провел неделю в больнице с коронавирусной инфекцией, в том числе несколько дней в отделении интенсивной терапии.
Джонсон сделал это признание, отвечая на вопрос, считает ли он логичными объяснения, данные в понедельник на пресс-конференции его ближайшим советником Домиником Каммингсом, который также переболел вызываемой коронавирусом болезнью. Ранее СМИ уличили его в том, что он нарушил карантин и уехал более чем за 400 км от Лондона, чтобы самоизолироваться вместе с женой и пятилетним ребенком на ферме своего отца в окрестностях Дарема. Более того, во время пребывания в Дареме Каммингс съездил с женой и сыном в район замка Барнард, до которого путь от фермы на автомобиле занимает около получаса.
Каммингс рассказал, что таким образом он решил проверить, восстановилось ли у него зрение после болезни и может ли он быть за рулем во время долгой поездки в Лондон. По словам помощника Джонсона, доехав до окрестностей замка, он понял, что все еще плохо видит, и вернулся на ферму. От такого способа проверки зрения предостерег председатель Федерации полиции Англии и Уэльса Джон Аптер. "Если вы чувствуете себя нехорошо, а ваше зрение может быть нарушено, не управляйте автомобилем, чтобы проверить, можете ли вы водить. Это неумный поступок", - написал он в своем Twitter.