Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտը նախատեսվում է օրական շուրջ 1000-2000 թեստ արտադրել. Արմենպրես
Մոտ օրերս ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտն իր արտադրած կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստերը կուղարկի փորձարկման ՀՀ առողջապահության նախարարություն: Այս մասին հայտնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում կատարելով ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի տեղեկատվական-վերլուծական ծառայությանը:
Ինստիտուտը ստացել ենք բոլոր անհրաժեշտ նյութերը 100000 թեստի պատրաստման համար: Այս շաբաթվա ընթացքում կամ մյուս շաբաթվա սկզբին թեստերն արդեն կտրվեն նախարարությանը փորձարկման: Փորձարկման շրջանից հետո նախատեսվում է օրական շուրջ 1000-2000 թեստ արտադրել:

Institute of Molecular Biology Plans To Produce Daily 1000-2000 Coronavirus Tests
The Institute of Molecular Biology of the Armenian National Academy of Sciences will send the test kits produced by it for diagnosing the novel coronavirus disease to the healthcare ministry in coming days, the National Academy of Sciences told Armenpress.
"We have received all the necessary materials for making 100,000 test kits, currently we are conducting experiments. We are working with the ministry of healthcare and the national center for disease control and prevention", Director of the Institute Arsen Arakelyan told President of the National Academy of Sciences of Armenia Radik Martirosyan, Armenpress reports.
Arakelyan said after the experiment period they are planning to produce nearly 1000-2000 test kits daily.