Լավրովը կարևորել է ՀԱՊԿ-ի խաղաղապահ ներուժի զարգացումը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) խաղաղապահական ներուժի զարգացումը հատուկ ուշադրություն է պահանջում, դա կազմակերպության ուժերին թույլ կտա մասնակցել ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործողություններին, հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ բացելով ՀԱՊԿ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստը վիդեոկոնֆերանսի ձեւաչափով, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Հատուկ ուշադրություն է պահանջում ՀԱՊԿ-ի խաղաղապահ ներուժի զարգացման խնդիրը: Այսօր մենք կշարունակենք քննարկել կազմակերպչական խնդիրները լուծելու եւ իրավական դաշտի կատարելագործման ուղիները: Հուսով եմ, որ դա ՀԱՊԿ ստորաբաժանումներին թույլ կտա մասնակցել խաղաղապահ գործողություններին ՄԱԿ-ի հովանու ներքո»,- ասել է Լավրովը:
«Մենք կարեւոր ենք համարում ՀԱՊԿ ձեւաչափով կանոնավոր երկխոսություն պահպանումը եվրաատլանտյան տարածաշրջանում անվտանգության հարցերի ողջ սպեկտրի շուրջ՝ դաշնակիցների մոտեցումների համակարգման համար»,- հավելել է նա:

Лавров отметил важность наращивания миротворческого потенциала ОДКБ
Наращивание миротворческого потенциала Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) требует особого внимания, это позволит силам организации участвовать в миротворческих операциях под эгидой ООН, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, открывая заседание Совета министров иностранных дел ОДКБ в формате видеоконференции, передает РИА Новости.
"Особого внимания требует задача наращивания миротворческого потенциала ОДКБ. Сегодня мы продолжим обсуждать пути решения организационных вопросов и совершенствования правовой базы. Рассчитываю, что это позволит подразделениям ОДКБ участвовать в миротворческих операциях под эгидой ООН", - сказал Лавров.
"Считаем важным поддержание в формате ОДКБ регулярного диалога по всему спектру вопросов безопасности в Евроатлантике в интересах координации подходов союзников", - добавил он.