Վարչապետը կարևորել է արտակարգ իրավիճակների ոլորտում կարողությունների շարունակական զարգացումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ կառավարությունում այսօր շարունակվել են ՀՀ պետական կառավարման մարմինների 2019 թվականի գործունեության հաշվետվությունների լսումները: Հաշվետու զեկույցով հանդես է եկել Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը:
ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը ներկայացրել է հաշվետու տարում ՀՀ կառավարության գործունեության 2019-2023 թթ. միջոցառումների ծրագրի շրջանակում կատարված աշխատանքները: Մասնավորապես, ՀՀ կառավարության և Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության միջև դրամաշնորհային համաձայնագրի շրջանակում ԱԻՆ Փրկարար ծառայության Սյունիքի, Լոռու, Շիրակի մարզային ստորաբաժանումները (18 հրշեջ-փրկարարական ջոկատ) համալրվել են հակահրդեհային գույքով: Այս համալրումն ուղղված է արագ արձագանքման կարողությունների զարգացմանը, հրդեհաշիջման աշխատանքների արդյունավետ կազմակերպմանը:
Իրականացվել է հանրապետությունում վտանգավոր սողանքային տեղամասերի պարբերական դիտարկում, առկա 133 ակտիվ սողանքից առավել վտանգավոր են 14-ը, ներկայում ընթացքի մեջ են վերջիններիս գործիքային հետազոտությունները: 15 տեղամասում կատարվել են հարկադիր քարաթափման միջոցառումներ:
Ֆելիքս Ցոլակյանի զեկուցմամբ՝ 2019թ. ԱԻՆ-ը հանդես է եկել արտակարգ իրավիճակների ոլորտում առկա խնդիրների լուծմանը միտված օրենսդրական նախաձեռնություններով: ՀՀ կառավարության 2020թ. հունվարի 23-ի որոշմամբ հաստատվել է Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ քաղաքի բազմաբնակարան բնակելի շենքերի սեյսմիկ խոցելիության գնահատման պիլոտային ծրագրի նախագիծը, որի նպատակն է՝ գնահատել շենքերի խոցելիությունը և յուրաքանչյուր տիպի շենքի մասով առաջարկություններ ձևավորել: Մշակման փուլում է վերելակային տնտեսության տեխնիկական անվտանգության ապահովման և պետական կարգավորման մասին հայեցակարգը: Ներկայացվել է ԱԻՆ զարգացման ռազմավարությունը, հավանություն է տրվել «Նյութական պահուստի մասին» և հարակից օրենքների նախագծերին: Մշակվել են նաև օրենսդրական նախաձեռնություններ՝ աղետների ռիսկի կառավարման ազգային ռազմավարության, տեխնիկական անվտանգության ապահովման, վտանգավոր արտադրական օբյեկտների վերաբերյալ:
2019 թ. ԱԻՆ կողմից իրականացվել է համայնքների դասակարգում՝ վտանգների, խոցելիության և կարողությունների վերաբերյալ հաշվետվությունների հիման վրա, կատարվել է նաև համայնքներում աղետների ռիսկի նվազեցման միջոցառումների դասակարգում: ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման ակադեմիայում անցկացվել են արտակարգ իրավիճակներում բնակչության վարքականոնների վերաբերյալ դասընթացներ՝ Երևանի և մարզերի կրթական հաստատություններից շուրջ 1038 ունկնդրի համար, վերապատրաստվել են Տավուշի մարզի 11 սահմանամերձ համայնքների քաղաքացիական պաշտպանության փրկարարական ջոկատները:
Նախարար Ցոլակյանն անդրադարձել է նաև 2019 թ. ԱԻՆ կողմից իրականացված բարեփոխումներին: Մասնավորապես, փրկարար ծառայողների աշխատավարձը բարձրացել է միջինը 30 տոկոսով։ 2020 թ. հունվարի 1-ից, ՀՀ-ում նվազագույն աշխատավարձի շեմի բարձրացմամբ պայմանավորված, «Հիդրոօդերևութաբանության և մթնոլորտային երևույթների վրա ակտիվ ներգործության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի համակարգի նվազագույն աշխատավարձ ստացող 127 աշխատակցի աշխատավարձը բարձրացել է 20 տոկոսով: Բարձրացվել է ԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի պրոֆեսորադասախոսական կազմի աշխատավարձը: Բարելավվել են ՓԾ աշխատակիցների աշխատանքային պայմանները, ինչի արդյունքում ավելացել է կառույցում աշխատելու գրավչությունը: ՓԾ անձնակազմն ապահովվել է համազգեստով՝ ավելի որակյալ և ավելի մատչելի պայմաններով ձեռք բերված: 32 հրշեջ-փրկարարական ջոկատների տեղակայման շենքերում իրականացվել են կապիտալ վերանորոգման աշխատանքներ: Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի տարածքում ռուսական կողմի հետ համատեղ իրականացվում են փրկարարների պատրաստման վարժահրապարակի կառուցման աշխատանքներ: Իրականացվել են քաղաքացիական պաշտպանության կառույցների գույքագրման և դրանց ֆոնդի ավելացման աշխատանքներ. այդ նպատակով կառավարության որոշմամբ ստեղծվել էր միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ:
Ներկայացվել է նաև ԱԻՆ-ին տրված հանձնարարականների կատարողականը:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդհանուր առմամբ գոհունակություն է հայտնել ԱԻՆ կատարած աշխատանքների կապակցությամբ և կարևորել մի շարք ուղղություններով կարողությունների զարգացումը:
Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել Հայաստանի Հանրապետությունում հրդեհային իրավիճակին և հրդեհաշիջման աշխատանքներին: Վարչապետի հարցադրմանն ի պատասխան՝ ԱԻՆ ղեկավարությունը ներկայացրել է առկա կարողությունները, նշվել է, որ ընդհանուր տեխնիկական հնարավորությունները թույլ են տալիս պատշաճ կազմակերպել հրդեհաշիջման աշխատանքները, բայց տեխնիկական վերազինման և հագեցվածության խնդիր առկա է, հատկապես անտառային հրդեհների մարման ոլորտում: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է անտառածածկ տարածքների հրդեհաշիջման համար անհրաժեշտ տեխնիկայի առկայությունը և հանձնարարել համատեղ աշխատել՝ անտառային հրդեհների մարման և ընդհանրապես հրդեհաշիջման կարողություններն ավելացնելու ուղղությամբ:
Անդրադառնալով սողանքների հետ կապված իրավիճակի կարգավորման խնդրին՝ կառավարության ղեկավարը կարևորել է գործիքային հետազոտությունների արագ իրականացումը: Վարչապետը հանձնարարել է սկսել գործընթացը և ապահովել դրա շարունակականությունը՝ երկրում առկա թե՛ մասնագիտական, թե՛ տեխնիկական կարողությունների զարգացմամբ ու կիրառմամբ:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է նաև վերելակային տնտեսության արդիականացման և զարգացման կարևորությունը՝ հանձնարարելով ուշադրության կենտրոնում պահել հայեցակարգի մշակման աշխատանքները և համատեղ աշխատել Երևանի քաղաքապետարանի հետ, որը գործուն ծրագիր է իրականացնում այս ոլորտում:
Քննարկման առարկա է դարձել նաև քաղաքացիական պաշտպանության կառույցների կառավարման հարցը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է քաղպաշտպանության գործառույթների պատշաճ իրականացումը և հանձնարարել մշակել այդ ոլորտում առկա ենթակառուցվածքների վիճակի շարունակական բարելավման ռազմավարական լուծումներ: Արծարծվել են նաև տեխնիկական անվտանգության փորձաքննությունների արդյունավետ կազմակերպմանը, արտակարգ իրավիճակների ոլորտում առկա խնդիրների լուծման ճանապարհային քարտեզի մշակմանը վերաբերող և այլ հարցեր:
Կառավարության ղեկավարը նաև անդրադարձել է Վարչապետի աշխատակազմի կողմից տրված հանձնարարականների կատարողականին՝ անհրաժեշտ համարելով պետական գերատեսչությունների կողմից կարգապահության պահպանումը:

Премьер Армении подчеркнул важность продолжительного развития потенциала в сфере чрезвычайных ситуаций
Под председательством Никола Пашиняна продолжаются слушания отчетов деятельности органов государственного управления Республики Армения за 2019 год. С отчетным докладом выступило министерство по чрезвычайным ситуациям.
Министр по чрезвычайным ситуациям Феликс Цолакян представил выполненные в отчетном году работы в рамках Программы мероприятий деятельности правительства Республики Армения на 2019-2023 годы. В частности, в рамках грантового соглашения между правительством Армении и Японским агентством международного сотрудничества региональные подразделения служб спасения МЧС в Сюникской, Лорийской и Ширакской областях (18 пожарно-спасательных бригад) пополнились противопожарным оборудованием. Это пополнение направлено на развитие возможностей быстрого реагирования, эффективную организацию противопожарных работ.
Осуществлен периодический мониторинг опасных мест оползней в стране, 14 из 133 активных оползней являются наиболее опасными, и в настоящее время проводится их инструментальное исследование.
Согласно отчету Феликса Цолакяна, в 2019 году МЧС выступило с законодательными инициативами, направленными на решение существующих проблем в области чрезвычайных ситуаций. Правительство Республики Армения решением от 23 января 2020 года утвердило Проект пилотной программы оценки сейсмической уязвимости многоквартирных жилых домов в городе Джермук Вайоцдзорской области. Цель проекта - оценить уязвимость зданий и представить предложения по каждому типу зданий.
Разрабатывается концепция обеспечения технической безопасности лифтового хозяйства и государственного регулирования. Была представлена стратегия развития МЧС, одобрен законопроект “О материальном резерве” и смежные законопроекты. Разработаны также законодательные инициативы по национальной стратегии управления рисками стихийных бедствий, обеспечения технической безопасности и опасным производственным объектам.
Министерство по чрезвычайным ситуациям в 2019 году классифицировало общины на основе отчетов об опасностях, уязвимостях и возможностях, а также произвело классификацию мер по снижению риска бедствий в общинах. Академия антикризисного управления министерства по чрезвычайным ситуациям провела тренинги по правилам поведение населения в чрезвычайных ситуациях для 1038 слушателей из учебных заведений Еревана и областей, а также стажировку прошли спасательные отряды гражданской обороны 11 приграничных общин Тавушской области.
Министр Цолакян также коснулся осуществленных в 2019 году реформ. В частности, зарплаты спасателей увеличились в среднем на 30%. С 1 января 2020 года в связи с увеличением минимальной заработной платы в Армении увеличились на 20% зарплаты 127 работников ГНКО "Служба по гидрометеорологии и активным воздействиям на атмосферные явления", получающих минимальную заработную плату.
Повышена заработная плата преподавателей Государственной академии кризисного управления МЧС. Улучшены условия труда сотрудников Спасательной службы, в результате чего возросла привлекательность работы в структуре. Сотрудники Спасательной службы были обеспечены рабочей формой более высокого качества. В зданиях 32 пожарно-спасательных бригад осуществлены капитальные ремонтные работы. На территории Армяно-российского центра гуманитарного реагирования совместно с российской стороной ведется строительство полигона для спасателей. Осуществлена инвентаризация структур гражданской обороны, увеличены их фонды: с этой целью по решению правительства была создана межведомственная рабочая группа.
Также был представлен процесс выполнения данных министерству по чрезвычайным ситуациям поручений.
Премьер-министр Пашинян в целом выразил удовлетворение работой МЧС и подчеркнул важность развития потенциала по ряду направлений.
В частности, были затронуты пожарная ситуация в Республике Армения и работы по пожаротушению. В ответ на вопрос премьер-министра, руководство МЧС представило имеющиеся возможности, было отмечено, что общие технические возможности позволяют на должном уровне организовать работы по пожаротушению, но существует проблема технического переоборудования и оснащения, особенно в сфере лесного пожаротушения. Никол Пашинян подчеркнул необходимость в оборудовании для тушения пожаров в лесных районах и поручил совместно работать над увеличением возможностей в сфере тушения лесных пожаров и пожаротушения в целом.
Коснувшись ситуации с оползнями, премьер-министр подчеркнул важность быстрого проведения инструментальных исследований. Премьер-министр поручил начать процесс и обеспечить его непрерывность с развитием и применением как профессиональных, так и технических возможностей.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул необходимость модернизации и развития лифтового хозяйства, поручив держать в центре внимания разработку концепции и работать совместно с мэрией Еревана, которая реализует эффективную программу в этой области.
Был также обсужден вопрос управления структурами гражданской обороны. Никол Пашинян подчеркнул важность надлежащего выполнения функций гражданской обороны и поручил разработать стратегические решения для постоянного улучшения существующей в этой сфере инфраструктуры. Были также затронуты другие вопросы, связанные с эффективной организацией экспертиз технической безопасности, разработкой дорожной карты для решения проблем в области чрезвычайных ситуаций и др.
Глава правительства также коснулся выполнения поручений, данных аппаратом премьер-министра, подчеркнув важность соблюдения государственными органами дисциплины.