ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը «Մակուչյան և Մինասյանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի» ՄԻԵԴ-ի վճռի առնչությամբ
ՀՀ արտգործնախարարությունը հայտարարություն է տարածել «Մակուչյան և Մինասյանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի» ՄԻԵԴ-ի վճռի առնչությամբ։
«Այսօր՝ մայիսի 26-ին, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից հրապարակվեց «Մակուչյանը և Մինասյանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի» գործով վճիռը, որն առնչվում է Ադրբեջանի կողմից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին դաժան սպանության ենթարկած Ռամիլ Սաֆարովի ազատ արձակմանը և հերոսացմանը:
2004թ. Բուդապեշտում ՆԱՏՕ շրջանակներում անցկացված «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում դասընթացներին Ադրբեջանի կողմից մասնակցող սպա Ռամիլ Սաֆարովը քնած վիճակում կացնահարել էր հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին և հարձակում գործել հայ սպա Հայկ Մակուչյանի վրա: Հունգարական դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովը, Ադրբեջան փոխանցվելուց հետո, որտեղ հանցագործը պետք է կրեր պատժի հետագա ժամկետը, արժանացել է ներման և հերոսացվել: Այս առումով, դատավճռում, մասնավորապես, արձանագրվել է՝ «Դատարանն առանձնապես ցնցված է այն փաստով, որ ի լրումն Ադրբեջան վերադառնալուն պես ազատ արձակմանը՝ Ռամիլ Սաֆարովին շնորհվել են մի շարք արտոնություններ, ինչպիսիք են՝ բանտում անցկացրած ժամանակահատվածի համար աշխատավարձի փոխհատուցում, Բաքվում բնակարանի տրամադրում և ռազմական կոչման բարձրացում, որն իրականացվեց հրապարակային արարողությամբ»:
Դատարանն արձանագրեց, որ Ադրբեջանը խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք) և 14-րդ (խտրականության բացառում) հոդվածներով նախատեսված պարտավորությունները:
Հատկանշական է, որ դատավճիռը մատնանշել է՝ այդ հոդվածների խախտումը կրել է փոխկապակցված բնույթ, ինչն արձանագրում է, որ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից ատելության հողի վրա իրականացված դաժան հանցագործության համար դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովի անպատժելիությունը և հերոսացումը կատարվել է զոհերի ազգային պատկանելության հիմքով:
ՄԻԵԴ-ի այս որոշումն Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականության դեմ կայացրած դատավճիռ է: Այն ոչ միայն ճանաչում է, այլև անընդունելի է որակում Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով հայերի հանդեպ ատելության հողի վրա գործած հանցագործությունների խրախուսումը:
Դատավճիռը սահմանում է Ադրբեջանի հանդեպ իրավական պարտավորություն՝ իրականացնելու այնպիսի գործողություններ, որոնցով հնարավոր կլիներ դադարեցնել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի այս խախտումները և հասցեագրել դրանց հետևանքները:
Հայաստանի Հանրապետությունը դիտարկում է ՄԻԵԴ այս վճիռը` որպես պահանջ Ադրբեջանի իշխանություններից վերականգնելու արդարությունը Գուրգեն Մարգարյանի ահասարսուռ սպանության գործում և դադարեցնելու հայերի նկատմամբ ռասիստական քաղաքականությունը: Հայաստանի Հանրապետությունն այս ուղղությամբ հետևողական է լինելու համապատասխան միջազգային ատյաններում:
Ադրբեջանի նախագահի հրամանագրով դատապարտված մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի ազատ արձակումը և հերոսացումը հերյուրանք և վիրավորանք էին քաղաքակրթական չափանիշների և մարդկային արժանապատվության նկատմամբ: Այսօր, երբ այս գործողությունները ստացան իրավական գնահատական, մենք առավել քան վճռական ենք՝ կանխարգելելու ատելության հողի վրա կատարվող հանցանքները և պաշտպանելու տարածաշրջանում հայ ժողովրդի անվտանգությունը:
Մենք կշարունակենք մեր հետևողական աշխատանքներն հանուն ատելությունից զերծ խաղաղ և անվտանգ տարածաշրջանի»:

МИД Армении выступил с заявлением по поводу вердикта ЕСПЧ по делу ''Макучян и Минасян против Азербайджана и Венгрии''
МИД Армении выступил с заявлением по поводу вердикта ЕСПЧ по делу ''Макучян и Минасян против Азербайджана и Венгрии''. Как передает News.am, в заявлении, в частности, отмечается:
''Сегодня Европейский суд по правам человека обнародовал вердикт по делу ''Макучян и Минасян против Азербайджана и Венгрии'', которое связано с освобождением и героизацией Рамиля Сафарова, жестоко убившего армянского офицера Гургена Маргаряна.
В 2004 году в рамках программы НАТО ''Партнерство во имя мира'' азербайджанский офицер Рамиль Сафаров зарубил топором спящего Гургерна Маргаряна и напал на армянского офицера Айка Макучяна. Венгерский суд приговорил его к пожизненному заключению. После передачи Сафарова в Азербайджан, где преступник должен был продолжить отбывать наказание,  его помиловали и героизировали.
В связи с этим в вердикте суда отмечается: ''Суд особенно потрясен тем фактом, что по возвращению в Азербайджан Сафаров был освобожден и ему были предоставлены привилегии, в частности компенсация зарплаты за время проведенное в тюрьме, повышение воинского звания, что было реализовано посредством публичной церемонии''.
Суд постановил, что Азербайджан нарушил 2-ую статью Европейской конвенции (право на жизнь) и 10-ую статью (исключение дискриминации).
Показательно, что суд указал, что нарушение этих статей носило взаимосвязанный характер, что констатирует, что безнаказанность и героизация Рамиля Сафарова со стороны высшего руководства Азербайджана  было сделано на основе национальной принадлежности жертв.
Это решение ЕСПЧ является вердиктом против армяноненавистнической политики Азербайджана. Оно не только признает, но определяет как недопустимое поощрение преступлений на государственном уровне против армян на почве ненависти.
Вердикт предписывает правовые обязательства в отношении Азербайджана – реализацию действий, которые должны пресечь нарушение Европейской конвенции по правам человека.
Армения рассматривает этот вердикт ЕСПЧ как требование к властям Азербайджана восстановить справедливость по делу об убийстве Гургена Маргаряна и прекратить расистскую политику в отношении армян. Армения будет последовательна в этом направлении в соответствующих международных инстанциях.
Освобождение убийцы указом президента Азербайджана оскорбляет человеческое достоинство и критерии цивилизации. Сегодня, когда эти действия получили правовую оценку,  мы решительно настроены на предотвращение преступлений на почве ненависти и обеспечения  безопасности  армянского народа в регионе.
Мы продолжим последовательные работы во имя мирного и безопасного региона, свободного от ненависти''.