Չենք բացառում՝ որոշակի սցենարի դեպքում, կրկին կարանտինային ռեժիմի սահմանումը. Ավինյան
Պարետատան նիստից հետո ճեպազրույցի  ընթացքում պարետ Տիգրան Ավինյանը տեղեկացրեց, որ ռազմավարությունը շարունակվում է՝  սահմանափակումների ռեժիմի նվազ չափով վերադառնալու սցենարը, հաղորդում է Panorama.am
«Անցել ենք ապակենտրոն պայքարի մոդելին, որը նշանակում է, որ մեզանից յուրաքանչյուրն իր ավանդը պետք է  դնի այս գործում, մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է պաշտպանի և պաշտպանվի»,-ասաց պարետը՝ հավելելով, որ այս ամենում կարևոր է կանոների պահպանումը՝ դիմակի կրում, սոցիալական հեռավորություն և  ձեռքերի հաճախակի ախտահանում:
«Ցավոք սրտի այսօր պարետատան նիստի ընթացքում քննարկեցինք և չբացառեցինք, որոշակի սցենարի դեպքում, կրկին կարանտինային ռեսժիմի  սահմանում: Որոշ դեպքերում մենք նման ռեժիմ սահմանում ենք,օրինակ՝ Սևանում,Արենիում,որտեղ օջախի բռնկումը մեծ է: Ամեն ջանք ներդնելու ենք, որպեսզի չվերադառնանք համապետական մասշտաբով նման կարանտինային ռեժիմի, բայց դա նշանակում է, որ մենք՝ ինքներս պետք է լինենք կարգապահ»,-տեղեկացրեց Ավինյանը:
Պարետը կոչ արեց համաքաղաքացիներին ըմբռնումով մոտենալ վարչական տուգանքներին: «Ընդհանուր կանոնների պահպանման տրմանաբանությունը և  պարտաճանաչությունը  թույլ կտա նվազեցնել վարակի տարածման թվերը», - համոզված է պարետը:

Не исключается возможность возвращения к режиму карантина: комендант Авинян
В ходе брифинга после заседания комендатуры вице-премьер Армении, комендант Тигран Авинян сообщил, что правительство РА в своей стратегии будет придерживаться сценария постепенного возвращения к возможным ограничениям, передает Panorama.am.
"Мы перешли к децентрализованной модели борьбы. Это означает, что каждый из нас должен внести свой вклад в эту борьбу, защитить себя и других", – отметил комендант, добавив, что крайне важно соблюдение правил. В частности, речь идет о ношении масок, соблюдении социальной дистанции и частого мытья рук.
"К сожалению, на сегодняшнем заседании комендатуры обсудили и не исключили, что при определенном сценарии вновь будет установлен режим карантина. В отдельных случаях мы устанавливаем этот режим, к примеру, в Севане, Арени, где зафиксированы очаги вспышки. Мы приложим все усилия, чтобы не возвращаться к подобному карантинному режиму общереспубликанского масштаба, однако, это значит, что мы сами должны быть дисциплинированными", – сообщил Т. Авинян.
Комендант призвал граждан с пониманием относиться к административным штрафам. "Общая логика соблюдения правил и добросовестность позволят снизить показатели распространения вируса", – убежден он.