Եթե այսօր երկրում կա 7 հազար ախտորոշված դեպք, դա նշանակում է, որ կա 14 հազար վարակակիր. Փաշինյան
Հայաստանում կան կորոնավիրուսի հազարավոր վարակակիր քաղաքացիներ, որ նույնիսկ իրենք չգիտեն, որ վարակակիր են, կառավարության այսօրվա նիստին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Այս հիվանդության առանձնահատկություններից մեկը հետևյալն է, որ ինքը շատ մեծ դեպքերով զուգորդվում է ասիմպտոմ, այսինքն՝ առանց ախտանշանի, էսօր էս դահլիճում կարող են լինել մարդիկ, ովքեր վարակակիր են ու իրենք էլ չգիտեն դրա մասին։ Երբ խոսք է գնում դիմակների մասին, ասում են՝ «բա էն ժամանակ ասում էիք, որ հիվանդներին է հարկավոր դիմակ», այո, երբ երկրում կա հարյուր հիվանդ, էդպես է, բայց երբ երկրում կա կորոնավիրուսով հիվանդ հազարավոր մարդ ու նույնիսկ հիվանդները չգիտեն, որ վարակակիր են, հենց այդ նպատակով է օգտագործվում դիմակը», - ասաց նա։
Վարչապետը նշեց՝ այսօր, եթե երկրում կա 7 հազար ախտորոշված դեպք, դա նշանակում է, որ կա 14 հազար վարակակիր։
«Դրանց իննսուն տոկոսը չգիտի, որ ինքը վարակակիր է ու կարող է վարակել ուրիշներին», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ եթե առանց դիմակի մարդ կա, պետք է տուգանվի։
«Մեր հիմնական գործիքը մենք համարում ենք քաղաքացու անձնական պատասխանատվությունը։ Եթե կանոնները չպահպանվեն, դիմակի կրումը բոլոր տեղերում կդարձնենք պարտադիր ու դեռ հարցի մեջ կդրվի՝ տանը դիմակները պարտադիր կդարձնե՞նք, թե՞ չէ, սա մի քիչ, բնականաբար, չափազանցնում եմ», - հավելեց վարչապետը։

Thousands of Citizens May be Infected but do not Know About it: PM on Necessity to Wear Masks
Thousands of citizens in Armenia are coronavirus-infected but they do not even know about it, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at the cabinet sitting todayAysor.am reports.
“One of the peculiarities of the disease is that in many cases it passes asymptotic, without any symptoms…this is why, speaking about masks, we say that yes, when there are 100 infected people the ill must wear masks not the healthy, but when we have thousands coronavirus infected and there are some who even do not know about it, everyone should wear masks,” he said.
The premier said that if there are 7,000 confirmed cases in Armenia, it means the real number of infected is 14,000.
“The 90% of them do not know about being infected and may infect the others,” Pashinyan said.
The head of the government stressed that people without masks must be fined.
“We consider our main tool to be the personal responsibility of the citizen. If the rules are not preserved, we will make wearing masks in all the places obligatory,” Pashinyan stressed.