Եթե այսօր երկրում կա 7 հազար ախտորոշված դեպք, դա նշանակում է, որ կա 14 հազար վարակակիր. Փաշինյան
Հայաստանում կան կորոնավիրուսի հազարավոր վարակակիր քաղաքացիներ, որ նույնիսկ իրենք չգիտեն, որ վարակակիր են, կառավարության այսօրվա նիստին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Այս հիվանդության առանձնահատկություններից մեկը հետևյալն է, որ ինքը շատ մեծ դեպքերով զուգորդվում է ասիմպտոմ, այսինքն՝ առանց ախտանշանի, էսօր էս դահլիճում կարող են լինել մարդիկ, ովքեր վարակակիր են ու իրենք էլ չգիտեն դրա մասին։ Երբ խոսք է գնում դիմակների մասին, ասում են՝ «բա էն ժամանակ ասում էիք, որ հիվանդներին է հարկավոր դիմակ», այո, երբ երկրում կա հարյուր հիվանդ, էդպես է, բայց երբ երկրում կա կորոնավիրուսով հիվանդ հազարավոր մարդ ու նույնիսկ հիվանդները չգիտեն, որ վարակակիր են, հենց այդ նպատակով է օգտագործվում դիմակը», - ասաց նա։
Վարչապետը նշեց՝ այսօր, եթե երկրում կա 7 հազար ախտորոշված դեպք, դա նշանակում է, որ կա 14 հազար վարակակիր։
«Դրանց իննսուն տոկոսը չգիտի, որ ինքը վարակակիր է ու կարող է վարակել ուրիշներին», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ եթե առանց դիմակի մարդ կա, պետք է տուգանվի։
«Մեր հիմնական գործիքը մենք համարում ենք քաղաքացու անձնական պատասխանատվությունը։ Եթե կանոնները չպահպանվեն, դիմակի կրումը բոլոր տեղերում կդարձնենք պարտադիր ու դեռ հարցի մեջ կդրվի՝ տանը դիմակները պարտադիր կդարձնե՞նք, թե՞ չէ, սա մի քիչ, բնականաբար, չափազանցնում եմ», - հավելեց վարչապետը։

Если сегодня в стране 7 тысяч диагностированных случаев, это значит, что есть 14 тысяч носителей вируса: премьер Армении
В Армении есть тысячи граждан – носителей коронавирусной инфекции, которые даже не знают об этом, заявил сегодня на заседании правительства Армении премьер-министр Никол Пашинян, передает Aysor.am.
"Одна из особенностей этой болезни в следующем, что она очень быстрыми темпами распространяется бессимптомно, то есть, без какой-либо симптоматики. Сегодня в этом зале могут находиться люди, которые являются носителями вируса и сами не знают об этом. Когда речь идет о масках, нам говорят: "А тогда вы заявляли, что маски нужны только больным". Да, когда в стране есть сотни больных, это так. Но когда в стране тысячи больных коронавирусом людей и сами больные даже не знают о том, что они инфицированы, то маски используются именно с этой целью", - сказал Никол Пашинян.
Премьер отметил, что сегодня, когда в стране есть 7 тысяч диагностированных случаев коронавируса, это значит, что есть 14 тысяч носителей вируса.
"90 процентов этих людей не знают, что они носители и могут заразить других", - сказал Никол Пашинян.
По словам премьера, если человек без маски, он должен быть оштрафован.
"Мы считаем нашим основным инструментом личную ответственность гражданина. Если правила не будут соблюдаться, мы сделаем обязательным повсеместное ношение масок и еще вопрос, будет ношение масок обязательными дома или нет. Я, конечно, немного преувеличиваю", - отметил он.