Առաջին Հանրապետության փորձը, ձեռքբերումները և ձախողումները մեզ դասեր են տալիս. նախագահ Արմեն Սարգսյան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առթիվ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Այսօր նշում ենք Հանրապետության տոնը՝ Հայաստանի առաջին հանրապետության հիմնադրման տարեդարձը:
Հայոց պետականությունը վերականգնվեց միջազգային բարդագույն իրադրության պայմաններում, երբ դեռ մոլեգնում էր Առաջին համաշխարհային պատերազմը, որի ամենաարյունալի ճակատներից մեկը դարձել էր բուն Հայաստանն՝ իր Արևմտյան և Արևելյան մասերով:
Պատերազմի քողի տակ Օսմանյան Թուրքիան արդեն տեղահանել և կոտորել էր միլիոնավոր հայերի և վտանգի տակ դրել հայ ժողովրդի բուն գոյությունը:
Այս օրհասական պայմաններում, թուրք նվաճողների դեմ Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի և Ղարաքիլիսիայի հերոսամարտերից հետո, 1918թ. մայիսի 28-ին հռչակվեց Հայաստանի անկախությունը:
Առաջին Հանրապետության պատմական նշանակությունը անգնահատելի է:
Կիլիկյան Հայոց թագավորության անկումից ավելի քան 500 տարի անց վերականգնվեց հայոց պետականությունը: Դա սերունդների երազանքն էր և ազգային-ազատագրական դարավոր պայքարի արդյունքը:
Երկրում ստեղծվեց բազմակուսակցական դեմոկրատական կառավարման համակարգ, հաստատվեցին քաղաքացիական ազատություններ, հավասար ընտրական իրավունքներ, այդ թվում՝ կանանց:
Սկիզբ դրվեց պետական շինարարությանը, զարկ տրվեց լուսավորությանը, գիտությանն ու կրթությանը:
Ամեն կողմից Հայրենիք շտապեցին կարող ուժեր՝ իրենց ծառայությունը մատուցելու նորանկախ պետությանը:
Հայաստանը դարձավ միջազգային սուբյեկտ, հաստատվեցին արտաքին կապեր, մի շարք երկրներում նշանակվեցին Հայաստանի դեսպաններ և ներկայացուցիչներ:
Անկախ և միացյալ Հայաստանի ստեղծման նպատակը, որը 1919թ. մայիսի 28-ին արձանագրվեց նաև Խորհրդարանի որոշման տեսքով, խտացումն էր ազգային դարավոր պայքարի և գաղափարախոսության, ինչպես նաև ելնում էր ժամանակի աշխարհաքաղաքականությունից, որի արդյունքը եղավ 1920թ. օգոստոսի 10-ի Սևրի պայմանագիրը:
Առաջին Հանրապետության փորձը, ձեռքբերումները և ձախողումները մեզ դասեր են տալիս: Ամենամեծ դասը սեփական ուժերի վրա հենվելն է, իսկ այդ ուժը գոյացնելու համար՝ ազգային գերագույն նպատակ ձևավորելը և դրա շուրջը համախմբվելը:
Մեր ժողովրդի ապահով, անվտանգ ու բարեկեցիկ ապագայի երաշխիքը պետք է լինի Հայաստանի որպես հայության համար աշխարհաքաղաքական ելակենտրոնի գաղափարախոսության իրագործումը:
Երկար դարեր մեզ միավորել և ուղեկցել է միասնական Հայրենիքի գաղափարը, որ փոխանցվում է սերնդից սերունդ:
Այն մեր ազգային մեծ ուխտն է, մեր քաղաքական և պատմական ժառանգությունը:
Մեր օրերում դա դրսևորվում է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության տեսքով: Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ և արդարացի լուծման և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և նրա հետևանքների վերացման հարցերը տեղավորվում են հենց այդ հասկացության մեջ:
Մարդկության պատմական փորձը մեզ ուսանում է, որ գործնական քաղաքականությունը վարվում է ըստ այդ պահին առկա պայմանների և հնարավորությունների, սակայն ազգային գերագույն նպատակը շարժիչ ուժն է ազգի առաջընթացի և հաջողության:
100 տարի առաջ այդ նպատակը մտքում և զենքը ձեռքներին մեր նախնիներն անձնվեր պայքարում էին Հայաստանի փրկության և անկախության համար:
1991թ. անկախությունից հետո Հայաստանը աշխարհում վերագտել է իր ուրույն տեղը: Ներկա և հաջորդ սերունդների պարտքն է կերտել կայուն, զարգացած և միասնական Հայրենիք, որն իր հովանու տակ կառնի ողջ հայ ժողովրդին:

Armen Sarkissian: The Historic Significance of the First Republic is Invaluable
Today, we are celebrating the Republic Day – the anniversary of the creation of the First Republic of Armenia.
Armenian statehood was reestablished in the most complex international situation, when the World War I was still raging, and Armenia – with its Eastern and Western parts – became one of its most ferocious frontlines.
Under the disguise of the war, Ottoman Turkey had already deported and massacred millions of Armenians and put into direct danger the very existence of the Armenian nation.
At that fateful moment, after the heroic battles against Turk invaders in Sardarapat, Bash Aparan and Karakilissa, on May 28, 1918 Armenian independence was declared.
The historic significance of the First Republic is invaluable.
Almost 500 years after the fall of the Armenian Kingdom of Cilicia, Armenian statehood was reinstated. It was a dream for multiple generations and the result of the centuries-long national liberation struggle.
A multiparty democratic system of government was introduced in the country, civil liberties, universal suffrage, including for women, were established.
Statebuilding was given a start, enlightenment, science, and education were impelled.
Able forces rushed to the Fatherland from all over the world to serve the newly independent state.
Armenia became a subject of international law; foreign relations were established, ambassadors and representatives of Armenia were accredited to a number of countries.
The creation of an independent and united Armenia, which on May 28, 1919 was solidified by the decision of the Parliament, was the quintessence of the centuries-long national struggle and ideology, as well as emanated from the geopolitics of the time which resulted in the Treaty of Sèvres of August 10, 1920.
Experience, achievements, and failures of the First Republic became lessons for us. The most significant of them is that we must rely on ourselves only and to be able to do it, we must form the ultimate national goal and unite around it.
The implementation of the ideology, in which Armenia is the geopolitical core for the entire nation, is the promise of a safe, secure and prosperous future for our people.
The vision of the united Armenia, which is being passed from generation to generation, has been uniting us for many centuries.
It is our great national pledge, our political and historical heritage.
Nowadays, it is being manifested in the form of Armenia-Artsakh-Spyurk triumvirate. Issues of a peaceful and fair resolution of the Karabakh problem, recognition of the Armenian Genocide and elimination of its consequences exist in that very vision.
History of the human race teaches that practical policies are conducted in line with the current conditions and opportunities; however the ultimate national goal is the driving force behind for the nation’s advancement and success.
One hundred years ago, with that goal in mind and weapons in their hands, our ancestors were fighting devotedly for the salvation and independence of Armenia.
After independence of 1991, Armenia reestablished its unique place in the world.
The present and future generations have to build a stable, developed and united Fatherland which will take under its auspice the entire Armenian nation.