Առաջին Հանրապետության փորձը, ձեռքբերումները և ձախողումները մեզ դասեր են տալիս. նախագահ Արմեն Սարգսյան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առթիվ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Այսօր նշում ենք Հանրապետության տոնը՝ Հայաստանի առաջին հանրապետության հիմնադրման տարեդարձը:
Հայոց պետականությունը վերականգնվեց միջազգային բարդագույն իրադրության պայմաններում, երբ դեռ մոլեգնում էր Առաջին համաշխարհային պատերազմը, որի ամենաարյունալի ճակատներից մեկը դարձել էր բուն Հայաստանն՝ իր Արևմտյան և Արևելյան մասերով:
Պատերազմի քողի տակ Օսմանյան Թուրքիան արդեն տեղահանել և կոտորել էր միլիոնավոր հայերի և վտանգի տակ դրել հայ ժողովրդի բուն գոյությունը:
Այս օրհասական պայմաններում, թուրք նվաճողների դեմ Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի և Ղարաքիլիսիայի հերոսամարտերից հետո, 1918թ. մայիսի 28-ին հռչակվեց Հայաստանի անկախությունը:
Առաջին Հանրապետության պատմական նշանակությունը անգնահատելի է:
Կիլիկյան Հայոց թագավորության անկումից ավելի քան 500 տարի անց վերականգնվեց հայոց պետականությունը: Դա սերունդների երազանքն էր և ազգային-ազատագրական դարավոր պայքարի արդյունքը:
Երկրում ստեղծվեց բազմակուսակցական դեմոկրատական կառավարման համակարգ, հաստատվեցին քաղաքացիական ազատություններ, հավասար ընտրական իրավունքներ, այդ թվում՝ կանանց:
Սկիզբ դրվեց պետական շինարարությանը, զարկ տրվեց լուսավորությանը, գիտությանն ու կրթությանը:
Ամեն կողմից Հայրենիք շտապեցին կարող ուժեր՝ իրենց ծառայությունը մատուցելու նորանկախ պետությանը:
Հայաստանը դարձավ միջազգային սուբյեկտ, հաստատվեցին արտաքին կապեր, մի շարք երկրներում նշանակվեցին Հայաստանի դեսպաններ և ներկայացուցիչներ:
Անկախ և միացյալ Հայաստանի ստեղծման նպատակը, որը 1919թ. մայիսի 28-ին արձանագրվեց նաև Խորհրդարանի որոշման տեսքով, խտացումն էր ազգային դարավոր պայքարի և գաղափարախոսության, ինչպես նաև ելնում էր ժամանակի աշխարհաքաղաքականությունից, որի արդյունքը եղավ 1920թ. օգոստոսի 10-ի Սևրի պայմանագիրը:
Առաջին Հանրապետության փորձը, ձեռքբերումները և ձախողումները մեզ դասեր են տալիս: Ամենամեծ դասը սեփական ուժերի վրա հենվելն է, իսկ այդ ուժը գոյացնելու համար՝ ազգային գերագույն նպատակ ձևավորելը և դրա շուրջը համախմբվելը:
Մեր ժողովրդի ապահով, անվտանգ ու բարեկեցիկ ապագայի երաշխիքը պետք է լինի Հայաստանի որպես հայության համար աշխարհաքաղաքական ելակենտրոնի գաղափարախոսության իրագործումը:
Երկար դարեր մեզ միավորել և ուղեկցել է միասնական Հայրենիքի գաղափարը, որ փոխանցվում է սերնդից սերունդ:
Այն մեր ազգային մեծ ուխտն է, մեր քաղաքական և պատմական ժառանգությունը:
Մեր օրերում դա դրսևորվում է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության տեսքով: Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ և արդարացի լուծման և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և նրա հետևանքների վերացման հարցերը տեղավորվում են հենց այդ հասկացության մեջ:
Մարդկության պատմական փորձը մեզ ուսանում է, որ գործնական քաղաքականությունը վարվում է ըստ այդ պահին առկա պայմանների և հնարավորությունների, սակայն ազգային գերագույն նպատակը շարժիչ ուժն է ազգի առաջընթացի և հաջողության:
100 տարի առաջ այդ նպատակը մտքում և զենքը ձեռքներին մեր նախնիներն անձնվեր պայքարում էին Հայաստանի փրկության և անկախության համար:
1991թ. անկախությունից հետո Հայաստանը աշխարհում վերագտել է իր ուրույն տեղը: Ներկա և հաջորդ սերունդների պարտքն է կերտել կայուն, զարգացած և միասնական Հայրենիք, որն իր հովանու տակ կառնի ողջ հայ ժողովրդին:

Долгие века нас объединяла и сопровождала идея единой Армении, которая передается из поколения в поколение: Армен Саркисян
Сегодня мы отмечаем Праздник Республики – годовщину основания первой Республики Армения.
Армянская государственность была восстановлена в условиях сложнейшей международной ситуации, когда еще бушевала Первая мировая война, одним из самых кровопролитных фронтов которой стала сама Армения, с ее Западной и Восточной частями.
Под покровом войны Османская Турция уже выселила и истребила миллионы армян и поставила под угрозу само существование армянского народа.
В этих роковых условиях, после героических сражений против турецких захватчиков в Сардарапате, Баш Апаране и Каракилисе, 28 мая 1918г. была провозглашена независимость Армении.
Историческое значение Первой Республики неоценимо.
Спустя более чем 500 лет после падения Армянского Киликийского королевства, была восстановлена армянская государственность. Это было мечтой поколений и результатом многовековой национально-освободительной борьбы.
В стране была создана демократическая многопартийная система управления, утверждены гражданские свободы, равные избирательные права, в том числе, для женщин.
Было положено начало государственному строительству, дан толчок просвещению, науке и образованию.
Со всех сторон на Родину поспешили способные силы, чтобы оказать свои услуги новому независимому государству.
Армения стала международным субъектом, установились внешние связи, в ряде стран были назначены послы и представители Армении.
Целью создания независимой и единой Армении, которая 28 мая 1919г. была зафиксирована также в виде решения Парламента, была концентрация вековой национальной борьбы и идеологии, а также она исходила из современной геополитики, итогом которой стал Севрский договор 10 августа 1920г.
Опыт Первой Республики, достижения и неудачи преподают нам уроки. Самый большой урок – опираться на собственные силы, а чтобы взрастить эту силу – сформировать высшую национальную цель и сплотиться вокруг неё.
Гарантией обеспеченного безопасного и благополучного будущего нашего народа должна быть реализация идеологии существования Армении как исходного геополитического центра для армянства.
Долгие века нас объединяла и сопровождала идея единой Армении, которая передается из поколения в поколение.
Эта идея – наш великий национальный обет, наше политическое и историческое наследие.
В наши дни это проявляется в виде триединства Армения-Арцах-Диаспора. Вопросы мирного и справедливого решения Карабахской проблемы и признания Геноцида армян и ликвидации его последствий укладываются именно в это понятие.
Исторический опыт человечества учит нас, что практическая политика ведется исходя из существующих в этот момент условий и возможностей, однако высшая национальная цель – движущая сила прогресса и успеха нации.
100 лет назад с этой целью в мыслях и с оружием в руках наши предки самоотверженно боролись за спасение и независимость Армении.
После независимости 1991г. Армения вновь обрела в мире свое особое место. Долг нынешнего и следующего поколений – строить стабильную, развитую и единую Родину, которая соберёт под своей сенью весь армянский народ.