ՀՀ նախագահը հյուրընկալել է Անահիտ Բախշյանին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է կրթության փորձագետ Անահիտ Բախշյանին, ով բաց նամակով դիմել էր նախագահին՝ իր մտահոգությունները հայտնելով Ազգային ժողովի վավերացրած Լանզարոտի կոնվենցիայի վերաբերյալ:
Մինչ բուն թեմային անցնելը, նախագահ Արմեն Սարգսյանը ևս մեկ անգամ անդրադարձել է կորոնավիրուսի համավարակին՝ կրկին կոչ անելով քաղաքացիներին լինել զգոն և պահպանել անհրաժեշտ բոլոր կանոնները: «Ինձ պարտավորված եմ զգում օգտագործել այս առիթը և ևս մեկ անգամ դիմել մեր բոլոր հայրենակիցներին՝ կոչ անելով պահպանել սոցիալական հեռավորության բոլոր կանոները։ Չեմ ուզում, որ մեր հայրենակիցներից որևէ մեկը մտածի, որ եթե օրական 10 կամ ավելի քիչ մարդիկ են մահանում, կարելի է սա համարել սովորական կյանք։ Սա սովորական կյանք չէ։ Սա հսկայական դժբախտություն է,-ասել է նախագահը: -Պատկերացրեք 5, 10, 15 ընտանիքներ իրենց հարազատներին են կորցրել։ Ուզում եմ այս առիթն օգտագործել նաև իմ ցավակցությունը հայտնել նրանց։ Անպայման պետք է շատ ուշադիր, շատ սկզբունքային ու կարգապահ լինենք, անենք մեզնից պահանջվող ամեն ինչ և ավելին»:
Նախագահն իր շնորհակալական խոսքն է ուղղել նաև բժիշկներին՝ ծանրաբեռնված ու նվիրված աշխատանքի համար. «Ուզում եմ մեկ անգամ ևս շնորհակալություն հայտնել մեր բժիշկներին։ Անկախ նրանից, թե ինչ է կատարվում, մենք այսօր գիտենք, որ բժիշկներն աշխատում են օր ու գիշեր, իրենց ու իրենց ընտանիքի կյանքն են վտանգի տակ դնում։ Հիվանդանոցներին պետք է վերաբերվենք որպես առողջության բաստիոնների, ամրոցների։ Բոլոր բժիշկներին հայտնում եմ իմ խորին շնորհակալությունը՝ սկսած գլխավոր բժիշկներից մինչև հերթապահ բժիշկներ, սանիտարներ, պահակներ։ Դուք այսօրվա մեր հերոսներն եք»։
Ծանոթանալով Լանզարոտի կոնվենցիայի վերաբերյալ տիկին Բախշյանի մտահոգություններին՝ նախագահ Սարգսյանը նախ և առաջ նշել է, որ ինքը ևս մտահոգություններ ունի:
Ինչպես տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, անդրադառնալով իր կողմից կոնվենցիան ստորագրել-չստորագրելու հարցին՝ նախագահը ներկայացրել է իրավական գործընթացը՝ նշելով, որ Ազգային ժողովի կողմից վավերացումից հետո Հանրապետության նախագահը ստանում է ոչ թե կոնվենցիան, այլ կոնվենցիայի վավերացման մասին Ազգային ժողովի ընդունած օրենքը և ունի խիստ սահմանափակ իրավասություններ. առաջինը՝ դիմել Սահմանադրական դատարան, եթե համարում, որ Սահմանադրության հետ կա հակասություն։ Սակայն, հաշվի առնելով, որ Սահմանադրական դատարանն արդեն իսկ հայտնել է, որ հակասություն չկա, նախագահին մնում է երկրորդ տարբերակը՝ ստորագրել։ Նախագահի կողմից չստորագրելու դեպքում, այն մի քանի օրվա ընթացքում ստորագրվում է ԱԺ նախագահի կողմից և մտնում ուժի մեջ:
«Կոնվենցիային կարող եք նայել որպես միջազգային օրենք կամ սկզբունքների հայտարարագիր։ Սակայն այն ստորագրած 47 երկրներից յուրաքանչյուրը կոնվենցիան ընդունելիս որոշ կետեր բացառելու իրավունք ունի։ Մեր դեպքում մեր Ազգային ժողովը չի բացառել որոշակի կետեր, հետևաբար՝ կոնվենցիան այնպիսին է, ինչպիսին որ կա։ Կոնվենցիան ընդունելուց հետո, ցանկացած երկիր այն ընդունում է որպես սկզբունք։ Սակայն սկզբունքից մինչև կիրառում հսկա ճանապարհ կա,-պարզաբանել է նախագահը: -Ինձ հետարքրում է, թե սրանից 10 ամիս, 10 տարի հետո ի՞նչ է լինելու։ Կիսում եմ բոլորի անհանգստությունը։ Կարծում եմ՝ ամենակարևոր խնդիրը հետևյալն է՝ արդյո՞ք մենք ունենալու ենք, ինչպես նախկինում, որոշ դեպքերում, այսպես ասած զգացական արտահայտություններ, կոչեր և մի քանի օր հետո մոռանալու ենք՝ առանց հետագա քայլերի վերաբերյալ քննարկումների։ Սա իսկապես մեր ողջ ժողովրդի ուշադրության կարիքն ունի։ Խոսքը վերաբերում է մեր երեխաներին, նրանց առողջությանը, պաշտպանությանը, կրթությանը։ Ես ոչ միայն կիսում եմ Ձեր անհանգստությունը, այլ կարող եմ ասել, որ իմ անհանգստությունն ավելի մեծ է»։
Նախագահը նշել է, որ տարբեր երկրներ կոնվենցիայի կիրառության տարբեր ձևեր են ընտրում: Յուրաքանչյուր երկիր իրավունք ունի իր ձևով մեկնաբանել սկզբուքները և իր ձևով կիրառել։ Կան երկրներ, որոնք փորձնական կիրառում են մի քանի դպրոցում, կան երկրներ, որոնք այդ գործընթացներում ներգրավում են ծնողներին, կան երկրներ, որոնք կրթությունն սկսում են տարբեր տարիքից:
Նախագահ Սարգսյանի խոսքով՝ ինչքան էլ համամարդկային սկզբունքները նույնն են, գոյություն ունեն ազգային, մշակութային առանձնահատկություններ, որոնք յուրաքանչյուր երկիր հաշվի է առանում կոնվենցիան կիրառելու ընթացքում:
Կոնվենցիայի վավերացումը նախագահը համարել է միայն գործընթացի սկիզբը, որին պետք է հաջորդեն հանրային քննարկումներ՝ անհրաժեշտ օրենքների ընդունման հետ կապված, և այդ օրենքները, հաշվի առնելով մեր ազգային արժեքները, պետք է սահմանեն անհրաժեշտ կարգավորումներ՝ տալով մի շարք կարևոր հարցերի պատասխաններ:
«Կան սկզբունքային մի քանի հարցեր: Նախ և առաջ այն հարցերը, որոնք վերաբերում են բռնությանը, դրա վերացմանը,-ասել է Հանրապետության նախագահը: -Դա զգայուն խնդիր է: Մեր մշակույթն այնպիսին է, որ շատ հաճախ մարդիկ նախընտրում են թաքցնել: Բայց նույնիսկ, եթե չեն թաքցնում, եթե երեխան բռնության է ենթարկվել, որը մեծ դժբախտություն է, ապա շատ զգույշ պետք է լինենք ամբողջ ընթացքում: Եթե այդ բռնության արդյունքում որոշակի իրավական գործընթաց է սկսվում, պետք է այնպիսի մեխանիզմներ սահմանվեն, որ երեխային հավելյալ սթրեսի չենթարկեն: Հետևաբար, բռնությունը բացառելուց զատ, պետք են օրենքներ, կանոններ, մեխանիզմներ, որ երեխան չվերապրի այդ ամենը: Ուրեմն, բռնության հետ կապված էլ հսկայական խնդիրներ ունենք, որ դեռ պետք է լուծենք»:
Նախագահն առանձնացրել է կրթության ոլորտի այն կարևոր սկզբունքները, որոնք պետք է սահմանվեն ապագայում. «Առաջինը՝ ո՞վ է դասավանդում: Գաղտնիք չէ, որ երբեմն նույն ուսուցիչը դասավանդում է մի քանի առարկաներ: Ուսուցիչը պետք է ներկայացնի հենց այն արժեքները, որ մենք ուզում ենք, որ ներկայացվեն: Եթե ուսուցիչն այդ արժեքները չի ներկայացնում, ապա ավելի շատ վնաս է տալու, քան օգուտ:
Երկրորդ հարցը՝ ի՞նչ ենք դասավանդելու: Սա շատ էական է, ուստի մենք կարիք ունենք օրենքների, համապատասխան դասագրքերի, ծրագրերի, որպեսզի դասավանդող ուսուցիչներին ևս վերապատրաստեն: Դա մի օրում չի լինելու. դա հսկայական աշխատանք է: Հակառակ դեպքում, դու չես կարող թույլ տալ, որ որևէ մեկը, նույնիսկ ամենաբարձրակարգը, դպրոց մտնի, եթե որոշակի ստանդարտներ չկան:
Եվ, շատ էական է, թե ինչպես ենք դասավանդելու: Ընդ որում, այդ դասավանդումը շատ հաճախ պետք է անհատական լինի: Ուսուցման գործընթացը հսկայական աշխատանքի կարիք ունի: Շատ կարևոր է ծնողների դերը և նրանց կարծիքը: Կոնվենցիայում հստակ գրված է ծնողների դերի մասին, և ծնողներն իրավունք ունեն իրենց կարծիքն արտահայտելու: Կան երկրներ, որոնք որոշել են, որ ուսուցման լավագույն ձևը ծնողների ներգրավմամբ է:
Եվ, վերջապես, կրթությունը պետք է լինի անհատական՝ հաշվի առնելով յուրաքանչյուր երեխայի, նրա ընտանիքի առանձնահատկությունները, քանի որ կարող ենք այդ երեխային և՛ վնասել, և՛ օգնել:
Մենք գտնվում ենք մի իրավիճակում, որ այս բոլորի մասին ո՛չ հանրային քննարկում ենք ունեցել, ո՛չ կոնկրետ առաջարկություններ են եղել, որոշ քաղաքական գործիչներ արտահայտել են դրական կարծիքներ, բայց այդ բոլորը պետք է համակարգվի, դառնա օրենք, ուսումնական ծրագիր»:
Վերոնշյալ կարևորագույն հարցերի պատասխանը տալու համար նախագահը կարևորել է հանրային քննարկումների իրականացումը ու շահագրգիռ բոլոր շրջանակների ու անհատների կողմից խնդրի նկատմամբ մշտական ուշադրությունը:
«Իմ ամբողջ անհանգստությունն այն է, որ մեր ամբողջ էներգիան չգնա միայն ձայնին, և այլևս էներգիա չմնա, որ երեխաներին կրթենք և պաշտպանենք, որ մշակենք անհրաժեշտ կարգավորումները,-նշել է նախագահը: -Եթե մարդիկ ասում են, որ որևէ այլ երկրում, որտեղ այս կոնվենցիան ընդունելու են, իրենց ազգային արժեքների վրա չեն հիմնելու, սխալվում են: Նախ և առաջ պետք է սահմանենք մեր ազգային, ընտանեկան արժեքները: Եվ հետո ասենք, շատ լավ, 21-րդ դարում այս արժեքներն ինչ-որ ձևով կփոփոխվեն, կվերաիմաստավորվեն: Մենք տարբերվում ենք այլ երկրներից»:
Նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է տիկին Բախշյանին, ինչպես նաև բոլոր անհատներին, կազմակերպություններին, որոնք անհանգիստ են, սկսել հանրային քննարկումից: «Իրական ճանապարհն այսօր այս խնդրի վերջը չէ: Մեր շատ հայրենակիցներ մտածում են, որ այսօր վերջն է, ստորագրվեց, և վերջ: Այսօր այս գործընթացի սկիզբն է՝ ցույց տալու, թե մեզանից ովքեր են իսկապես անհանգստացած մեր երեխաների կրթությամբ և նրանց պաշտպանությամբ,-ընդգծել է նա: -Ամեն մի օրենքի համար մենք պետք է պահանջենք, որ լինի հանրային քննարկում՝ բաց, մասնակցային, և այստեղ ես Ձեր համախոհն եմ: Անկախ նրանից ես նախագահ լինեմ, թե ոչ, ես Ձեր համախոհն եմ և հետևելու եմ: Ձեր, այսինքն՝ մեր ազգի համախոհն եմ: Որևէ մեկն իրավունք չունի թեթև վերաբերվելու այս գործընթացին: Մենք ունենք արժեքներ, որոնք ամեն գնով պետք է պահպանենք»:

Президент РА принял Анаит Бахшян
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял эксперта по образованию Анаит Бахшян, которая обратилась с открытым письмом к президенту, выражая свою обеспокоенность по поводу Лансаротской конвенции, ратифицированной Национальным собранием.
Прежде чем перейти к основной теме,  Армен Саркисян еще раз упомянул эпидемию коронавируса, вновь призвав граждан проявлять бдительность и соблюдать все необходимые правила.
"Я чувствую себя обязанным использовать эту возможность, чтобы еще раз обратиться ко всем нашим соотечественникам, призывая соблюдать все правила социальной дистанции. Я не хочу, чтобы кто-либо из наших соотечественников думал, что если в день умирает 10 или менее человек, это можно считать нормальной жизнью. Это не обычная жизнь. Это большая трагедия.  Представьте, что 5, 10, 15 семей потеряли своих родственников. Я хотел бы воспользоваться этой возможностью, чтобы выразить им свои соболезнования. Мы должны быть очень осторожными, очень принципиальными и дисциплинированными, мы должны делать все, что от нас требуется, и даже больше.
Президент поблагодарил  врачей за их напряженную и самоотверженную работу. "Я хочу еще раз поблагодарить наших врачей. Что бы ни случилось, сегодня мы знаем, что они работают днем и ночью, ставя под угрозу свою жизнь и  безопасность  своих семей. Больницы следует рассматривать как бастионы и замки. Я выражаю глубокую благодарность всем врачам, от главных врачей до дежурных, фельдшеров, санитаров. Вы наши герои сегодня", - заявил президент.
Ознакомившись с опасениями г-жи Бахшян по поводу Лансаротской конвенции президент Саркисян прежде всего отметил, что у него также есть некоторые опасения.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ   аппарата президента Республики Армения,   говоря о  подписании или не подписании конвенции, президент представил правовой процесс, отметив, что после ратификации Национальным собранием президент республики принимает не Конвенцию, а закон, принятый Национальным собранием, и обладает очень ограниченными полномочиями. У  президента есть две возможности. Первый - обратиться в Конституционный суд, если существует противоречие с Конституцией. Однако, учитывая, что Конституционный суд уже заявил, что противоречия нет, у президента есть только второй вариант - подписать ратифицированный документ. При этом, если он не подписан президентом, он подписывается председателем Национального Собрания  в течение нескольких дней и вступает в силу.
"Вы можете рассматривать Конвенцию как международное право или декларацию принципов. Тем не менее, каждый из 47 подписавшихся имеет право исключить определенные моменты при принятии Конвенции. В нашем случае наше Национальное Собрание не исключило некоторые моменты, поэтому конвенция такая, как  она есть. После принятия Конвенции любая страна принимает ее как принцип. Однако существует огромный путь от принципа к применению",  -   пояснил президент.
"Меня  интересует, что будет через 10 месяцев, 10 лет. Я разделяю всеобщее беспокойство. Я думаю, что самый важный вопрос заключается в том, будут ли у нас, как и прежде, в некоторых случаях так называемые эмоциональные выражения, призывы, и через несколько дней мы забудем - без дальнейшего обсуждения. Это действительно требует внимания всех наших людей. Мы говорим о наших детях, их здоровье, защите, образовании. Я не только разделяю ваше беспокойство, но могу сказать, что мое беспокойство больше".
Президент отметил, что разные страны выбирают разные формы применения Конвенции. Каждая страна имеет право толковать принципы по-своему и применять их по-своему. Есть страны, которые экспериментально практикуют в нескольких школах, есть страны, которые вовлекают родителей в эти процессы, есть страны, которые начинают образование в разных возрастах.
По словам президента Саркисяна, какими бы универсальными ни были общечеловеческие  принципы, существуют национальные и культурные особенности, которые каждая страна учитывает при применении Конвенции.
Президент считал ратификацию Конвенции лишь началом процесса, за которым должны последовать публичные дискуссии о принятии необходимых законов, и эти законы, с учетом наших национальных ценностей, должны установить необходимые правила регулирования, дающие ответы на ряд важных вопросов.
"Есть некоторые принципиальные проблемы. Прежде всего, это вопросы, связанные с насилием, его ликвидацией, - сказал президент республики. - Это чувствительный вопрос. Наша культура такова, что люди часто предпочитают скрывать. Но даже если они не скрывают, если ребенок подвергся жестокому обращению, что является огромным несчастьем, мы должны быть очень осторожными во всем. Если насилие инициирует судебный процесс, необходимо создать механизмы, чтобы ребенок не подвергался дополнительному стрессу. Поэтому, помимо исключения насилия, необходимы законы, правила и механизмы, чтобы ребенок не испытывал все это. Стало быть, у нас есть много проблем с насилием, которые нам еще предстоит решить".
Президент выделил важные принципы сферы образования, которые должны быть определены в будущем. "Во-первых, кто учит?  Не секрет, что иногда один и тот же учитель преподает несколько предметов. Учитель должен представить те самые ценности, которые мы хотим видеть представленными. Если учитель не представляет эти ценности, это принесет больше вреда, чем пользы.
Второй вопрос: чему мы будем учить? Это очень важно, поэтому нам нужны законы, соответствующие учебники, программы для подготовки учителей. Это не произойдет за один день, это огромная работа. В противном случае, вы не можете позволить никому, даже самому высококвалифицированному, войти в школу, если нет конкретных стандартов.
И весьма существенно, как мы учим. Это преподавание, обучение зачастую  должно быть индивидуальным. Процесс обучения требует много работы. Роль родителей и их мнение очень важны. В Конвенции четко указана роль родителей, и родители имеют право выражать свое мнение. Есть страны, которые решили, что лучший способ учиться - это участие родителей.
И, наконец, образование должно быть индивидуальным с учетом особенностей каждого ребенка и его семьи, поскольку мы можем и навредить, и помочь этому ребенку.
Мы находимся в ситуации, когда у нас не было публичного обсуждения всего этого, не было никаких конкретных предложений, некоторые политики высказывали положительные мнения, но все это должно быть скоординировано, должно стать законом, образовательной программой".
Чтобы ответить на вышеупомянутые важные вопросы, президент призвал к публичным обсуждениям и постоянному вниманию всех заинтересованных сторон и отдельных лиц к этой проблеме.
"Все мое беспокойство заключается в том, что вся наша энергия не пошла только на говорение  и  не осталось энергии для обучения и защиты детей, чтобы мы могли выработать необходимые меры, - сказал он. - Если люди говорят, что в какой-либо другой стране, где   примут эту конвенцию, они не будут рпираться  на свои национальные ценности, они ошибаются. Прежде всего, мы должны определить наши национальные и семейные ценности. И тогда, скажем, очень хорошо, в 21 веке эти ценности будут каким-то образом изменяться, они будут переопределяться. Мы отличаемся от других стран".
Президент Саркисян предложил г-же Бахшян, а также всем заинтересованным лицам и организациям, всем обеспокоенным начать общественное обсуждение. "Это еще не  конец  пути. Многие наши соотечественники считают, что сегодня конец, он подписан, и все.  Сегодня начинается этот процесс, чтобы показать, кто из нас действительно обеспокоен образованием и защитой наших детей, - сказал он. - Для каждого закона мы должны требовать публичного обсуждения, открытого и широкого участия, и здесь я ваш сторонник. Независимо от того,  президент  я или нет, я ваш сторонник. Ваш – то есть сторонник нашего народа, нации.   Никто не имеет права относиться к этому процессу легкомысленно. У нас есть ценности, которые мы должны сохранить любой ценой".