Կանադան համաձայն չէ G7 Ռուսաստանի վերադարձին. Թրյուդո
Կանադան համաձայն չէ G7 Ռուսաստանի վերադարձին, քանի որ նա «շարունակում է խախտել միջազգային իրավունքը», հայտարարել է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն:
«Ռուսաստանը հեռացվել էր «մեծ յոթնյակից» այն բանից հետո, երբ մի քանի տարի առաջ ներխուժել էր Ղրիմ, եւ նրա կողմից միջազգային կանոների ու նորմերի հանդեպ մշտական անհարգալից վերաբերմունքի պատճառով է նա «մեծ յոթնյակի» սահմաններից դուրս մնում»,- ասել է Թրյուդոն, փոխանցում է Reuters-ը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել էր, որ կհետաձգի G7-ի գագաթաժողովը, որը նա հուսով էր անցկացնել հունիսին, մինչեւ սեպտեմբեր կամ ավելի ուշ, եւ կընդլայնի հրավիրվածների ցուցակը՝ ներառելով Ավստրալիային, Ռուսաստանին, Հարավային Կորեային եւ Հնդկաստանին։

Russia not Welcome at G7: Trudeau
Canada does not support Russia’s return to the Group of Seven, proposed by U.S. President Donald Trump over the weekend, because Moscow continues to flout international law, Prime Minister Justin Trudeau said on Monday, Reuters reports.
''Russia was excluded from the G7 after it invaded Crimea a number of years ago, and its continued disrespect and flaunting of international rules and norms is why it remains outside of the G7, and it will continue to remain out,'' Trudeau said during his daily news conference.
Trump said on Saturday he would postpone a Group of Seven summit he had hoped to hold next month until at least September and expand the list of invitees to include Australia, Russia, South Korea and India.