Հունիսի 5-ից վերսկսում է Երևան-Գյումրի-Երևան էլեկտրագնացքների աշխատանքը
Հունիսի 5-ից «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը վերսկսում է Երևան-Գյումրի-Երևան միջքաղաքային էքսպրես էլեկտրագնացքների աշխատանքը: Չվերթները չեղարկվել են այս տարվա մարտի 27-ից` Հայաստանում արտակարգ դրություն հայտարարելու և ուղևորափոխադրումների կտրուկ կրճատման պատճառով, ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ընկերության ներկայիս որոշումը պայմանավորված է միջքաղաքային երկաթուղային ուղևորափոխադրումների պահանջարկի որոշակի վերականգնումով և ուղղված է Երևանի ու Գյումրի միջև զբոսաշրջային հոսքերի խթանմանը: Այնուամենայնիվ, հանրապետության երկու խոշոր քաղաքների միջև էքսպրեսի երկարատև աշխատանքի ապահովումը կախված կլինի այս ծառայության պահանջարկի վերականգնման տեմպերից:
Նշենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում հակավիրուսային միջոցառումների իրականացման հետ կապված՝ այս տարվա մարտից Հարավկովկասյան երկաթուղու ուղևորափոխադրումների ոլորտում արձանագրվել է ուղևորափոխադրումների ծավալների զգալի կրճատում: Այսպիսով, մարտի 14-ից չեղարկվել են Երևան-Թբիլիսի-Երևան միջազգային գնացքի ուղերթները: Արդյունքում, այս տարվա առաջին հինգ ամիսների արդյունքներով այդ գնացքի ուղևորների թիվը 2019-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 56,5% -ով:
Երևան-Գյումրի արագընթաց գնացքների չեղարկման պատճառով հաշվետու ժամանակահատվածում այդ երթութու ուղևորների թիվը նվազել է 64%-ով: Երևան-Գյումրի-Երևան ուղղությամբ գործող սովորական էլեկտրագնացքների ուղևորահոսքը կրճատվել է մինչև 15%: Երևան-Արաքս էլեկտրագնացքների ուղևորների թիվը նվազել է 18%-ով:
Դրական դինամիկա (+ 2,8%) գրանցվել է միայն Երևան-Երասխ երթուղով, ինչը պայմանավորված է ՀՀ կառավարության կարանտինային միջոցառումների շրջանակներում միջքաղաքային ավտոբուսային երթուղիների չեղարկմամբ:
Ընդհանուր առմամբ, երկաթուղու բոլոր ուղղություններով ուղևորների թվի նվազումը ընթացիկ տարվա 5 ամիսների ընթացքում՝ 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կազմել է 17,7%:
ՀԿԵ-ն շարունակում է խստորեն իրականացնել պարետի կանխարգելիչ և հակավիրուսային միջոցառումները՝ չափվում է ուղևորների ջերմությունը, շարժակազմն  ախտահանվում և մաքրվում է, վագոններում պահոված է ախտահանող միջոցների առկայությունը, հսկվում է ուղևորների կողմից սոցիալական հեռավորության պահպանելու և դիմակներ ու ձեռնոցներ կրելու պահանջների կատարումը: Մայիսի վերջին շաբաթվա ընթացքում կառավարական հանձնաժողովը մշտադիտարկում է իրականացրել ընկերության ուղևորատար համալիրում և արձանագրել է պարետի որոշումներին ձեռնարկված միջոցառումների համապատասխանությունը:

С 5 июня возобновляется движение электропоездов по маршруту Ереван-Гюмри-Ереван
С 5 июня компания "Южно-Кавказская железная дорога" возобновляет движение пригородных электропоездов по маршруту Ереван-Гюмри-Ереван, следующих в режиме экспресса. Рейсы были отменены с 27 марта текущего года по причине введения в Армении режима чрезвычайного положения и резким сокращением пассажиропотока, говорится в сообщении компании.
Решение компании обусловлено определенным восстановлением спроса на пригородные железнодорожные пассажироперевозки и с целью поддержки туристических потоков между Ереваном и Гюмри. Тем не менее, долгосрочное обеспечение движения в режиме экспресса между двумя крупными городами республики будет зависеть от темпов восстановления спроса на данный вид услуги.
В связи с реализацией антивирусных мероприятий в Республике Армения с марта текущего года в сфере пассажирских перевозок ЮКЖД зафиксировано существенное сокращение пассажиропотока. Так, с 14 марта был отменен международный поезд Ереван-Тбилиси-Ереван. В результате по итогам первых пяти месяцев текущего года по сравнению с аналогичным периодом 2019 года количество пользующихся поездом пассажиров сократилось на 56,5%.
В связи с отменой следующих в режиме экспресса электропоездов между Ереваном и Гюмри количество пользующихся данным видом услуг пассажиров в отчетном периоде сократилось на 64%. До 15% сократилось количество пассажиров, пользующихся обычными электропоездами в направлении Ереван-Гюмри-Ереван. На 18% сократилось количество пассажиров, пользующихся услугами электропоезда Ереван-Аракс. Положительная динамика (+2,8%) зафиксирована лишь на маршруте Ереван-Ерасх, что обусловлено отменой пригородных автобусных маршрутов в рамках карантинных мер правительства Армении.
В целом сокращение количества пассажиров по всем направлениям за 5 месяцев текущего года в сравнении с аналогичным периодом 2019 года составило 17,7%.
ЮКЖД продолжает неукоснительно выполнять профилактические и антивирусные мероприятия коменданта: замер температуры у пассажиров, обеззараживание и уборка подвижного состава, наличие дезинфицирующих средств в вагонах, контроль над соблюдением пассажирами социальной дистанции, ношение масок и перчаток. За последнюю неделю мая правительственная комиссия провела мониторинг соблюдения эпидемиологических мер в пассажирском комплексе компании, который выявил соответствие предпринимаемых мер требованиям коменданта.