Նյու Յորքում պարետային ժամը մեկ օրով երկարաձգվել է
Իշխանությունները մեկ օրով երկարացնում են պարետային ժամը Նյու Յորքում, երեքշաբթի այն կսկսվի ժամը 20.00-ին: Այս մասին Twitter- ում հայտարարել է քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Ֆրեդի Գոլդշտեյնը:
Անկարգությունների սկսվելուց հետո Նյու Յորքում պարետային ժամն առաջին անգամ հայտարարվել էր երկուշաբթի:
«Երեքշաբթի՝ հունիսի 2-ին, երեկոյան ժամը 8-ից Նյու Յորքում պարետային ժամ կմտցվի, այն կլրանա չորեքշաբթի օրը՝ հունիսի 3-ին, երեկոյան ժամը 5-ին»,- գրել է Գոլդշտեյնը:
Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ-ի քաղաքներում բողոքի ցույցեր են բռնկվել Մինեապոլիսում ոստիկանության աշխատակիցների կողմից աֆրոամերկացի Ջորջ Ֆլոյդի սպանությունից հետո: Համացանցում տեսանյութեր են հայտնվել, որոնցում ոստիկանները Ֆլոյդին ձեռնաշղթաներ են հագցնում գցում գետնին, երեքով հարձակվում նրա վրան, ընդ որում, մեկը ծնկով սեղմում է նրա կոկորդը: Ֆլոյդը տեսանյութում մի քանի անգամ ասում է, որ չի կարողանում շնչել, հետո լռում է: Նա մահացել էր վերակենդանացման բաժանմունքում:

В Нью-Йорке на сутки продлили комендантский час
Власти на сутки продлевают комендантский час в Нью-Йорке, во вторник он начнется уже в 20.00 (3.00 мск), сообщила в своем Twitter пресс-секретарь мэра города Фредди Гольдштейн, передает РИА Новости.
Впервые с момента начала беспорядков комендантский час в Нью-Йорке был введен в понедельник. Он начался в 23.00 (6.00 мск), однако протестующие не стали его соблюдать.
"Завтра, во вторник, 2 июня в Нью-Йорке будет введен комендантский час с 20.00, он истечет в 5.00 в среду 3 июня", - написала Гольдштейн.
По городам США прокатилась волна протестов и беспорядков после гибели в Миннеаполисе от рук полиции афроамериканца Джорджа Флойда. В интернете появились видео, на которых полицейские надели на Флойда наручники, повалили его и навалились на него втроем, причем один из них наступил ему коленом на шею. Флойд на видео несколько раз говорит, что не может дышать, потом затихает. Он умер в реанимации. После начала беспорядков уволили четырех полицейских, а одного из них обвинили в убийстве по неосторожности.