Կանադան չի աջակցում Ռուսաստանի վերադարձին G7-ի կազմ. Ջասթին Թրյուդո
Ի հեճուկս ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝  «Մեծ յոթնյակի» (G7) կազմ Ռուսաստանի վերադարձի առաջարկին՝ Կանադան չի աջակցում Ռուսաստանի վերադարձին G7-ի կազմ, քանի որ Մոսկվան շարունակում է ոտնահարել միջազգային իրավունքը, հայտարարել է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն, գրում է Reuters-ը։
«Ռուսաստանը հեռացվել է ակումբից այն ժամանակ, երբ մի քանի տարի առաջ ներխուժեց Ղրիմ, և նրա կողմից շարունակական անհարգալից վերաբերմունքի, միջազգային կանոնների և նորմերի խախտման պատճառով է այդ երկիրը դուրս մնում G7-ից, և կշարունակի դուրս մնալ»,- ասել է Թրյուդոն իր ամենօրյա մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Հարցին, թե արդյոք կհրաժարվի մասնակցել 2020 թվականի հունիսի վերջին Վաշինգտոնում կայանալիք գագաթնաժողովին, եթե ներկա գտնվի նաև Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Թրյուդոն չի պատասխանել, փոխարենն ընդգծել է, որ գագաթնաժողովից առաջ դեռ «հարցեր կան քննարկելու»։
«G7-ը միշտ եղել է դաշնակիցների և ընկերների հետ անկեղծ զրույցների վայր։ Հենց դա էլ ես հույս ունեմ տեսնել հետագայում»,- հավելել է Թրյուդոն։
Հիշեցնենք, որ G7-ի գագաթնաժողովը նախատեսված է անցկացնել 2020 թվականի հունիսի վերջին՝ Վաշինգտոնում։
Հավելենք, որ «Մեծ ութնյակ»-ը, որն իրենից ներկայացնում է տնտեսապես զարգացած պետությունների միություն, հիմնվել է 1998թ.: Սակայն 2014թ. Ղրիմի՝ Ռուսաստանի կազմում ներառվելու հետևանքով, ՌԴ-ն հեռացվել է միությունից, ինչի հետևանքով G8-ը դարձել է G7: Այժմ դրան անդամակցում են ԱՄՆ-ն, Կանադան, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան ու Ճապոնիան:

Russia not Welcome at G7, Canada's Trudeau Says
Canada does not support Russia’s return to the Group of Seven, proposed by U.S. President Donald Trump over the weekend, because Moscow continues to flout international law, Prime Minister Justin Trudeau said on Monday.
"Russia was excluded from the G7 after it invaded Crimea a number of years ago, and its continued disrespect and flaunting of international rules and norms is why it remains outside of the G7, and it will continue to remain out," Trudeau said during his daily news conference.
Trump said on Saturday he would postpone a Group of Seven summit he had hoped to hold next month until at least September and expand the list of invitees to include Australia, Russia, South Korea and India.
On Saturday Trump said the G7, which groups the world’s most advanced economies, was a "very outdated group of countries" in its current format.
When asked if he would attend the G7 if Russian President Vladimir Putin came, Trudeau did not answer, saying that there were still "many discussions" needed before the meeting.
But he did say the G20 group, which includes Russia, was a forum that included countries "we don’t necessarily have great relations with".