Արցախի նախագահն աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 2-ին անցկացրել է հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածմանն ու կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումներին նվիրված աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն:
Համավարակի հետ կապված հանրապետությունում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ զեկույցներով հանդես են եկել գերատեսչությունների ղեկավարներն ու պատասխանատուները: Առողջապահության նախարար Արայիկ Բաղրյանի ներկայացրած տվյալների համաձայն՝ առայսօր գրանցվել է նոր կորոնավիրուսով հիվանդացության 54 դեպք: Մեկուսացված է 100, առողջացած՝ 26 քաղաքացի: Առայսօր իրականացվել է 923 թեստավորում:
Իր զեկույցում պաշտպանության նախարար Ջալալ Հարությունյանն անդրադարձել է բանակում վարակի կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումներին և հավաստիացրել, որ իրավիճակը գտնվում է խիստ վերահսկողության ներքո:
Քննարկման արդյունքում խորհրդակցությանը ներկա գերատեսչությունների ղեկավարներն ու պատասխանատուները հանդես են եկել մի շարք առաջարկություններով: Նախագահ Հարությունյանը հավանության է արժանացրել պարետ, պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանի առաջարկությունները, համաձայն որոնց առաջիկա օրերին մայրաքաղաքում և շրջաններում կստեղծվեն արագ արձագանքման խմբեր, կընդլայնվեն մեկուսարանները, տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ կխստացվեն պարետի սահմանած կանոններին հետևելու պահանջները, անհրաժեշտության դեպքում կկիրառվեն գործունեության սահմանափակումներ: Կվերանայվեն Շահումյանի շրջանի վարակի օջախ չհամարվող համայնքների բնակիչների ազատ տեղափոխման սահմանափակումները, հանրային վայրերում իրականացվող սանիտարա-հիգիենիկ միջոցառումների պարբերականությունը կավելանա:
Խորհրդակցության ավարտին նախագահ Հարությունյանը հանձնարարականներ է տվել համապատասխան մարմինների ղեկավարներին՝ քննարկված հարցերի պատշաճ լուծման ուղղությամբ:

On 2 June Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan convened an enlarged working consultation to discuss measures aimed at preventing the spread of the coronavirus in the republic.
Heads and responsible officials of a number of structures delivered reports on the current pandemic situation in the republic. According to the data presented by acting minister of Healthcare Arayik Baghryan, 54 new coronavirus cases have been reported in the republic up to date, 26 of which have recovered, 100 people are isolated. On the whole, 923 tests have been performed.
In his report acting Defense minister Jalal Harutyunyan touched upon the measures taken to prevent the virus in the army and assured that the situation is under strict control. As a result of the discussion, the heads and responsible officials of the structures made a number of suggestions. President Harutyunyan approved the proposals of the Commandant, Minister of State Grigory Martirosyan, according to which rapid response groups will be set up in the capital and regions within the next few days, the number of isolators will be increased, the requirements to follow the rules set by the Commandant towards business entities will be tightened, restrictions on their activities will be applied in case of necessity. Restrictions on the free movement of residents of communities not considered being the source of infection in the Shahoumyan region will be reconsidered, and the frequency of sanitary and hygienic measures taken in public places will increase.
At the end of the consultation President Harutyunyan gave assignments to the heads of relevant structures for proper solution of the issues under discussion.
Commandant, Minister of State Grigory Martirosyan and other officials were present at the consultation.