Արցախի նախագահն աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 2-ին անցկացրել է հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածմանն ու կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումներին նվիրված աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն:
Համավարակի հետ կապված հանրապետությունում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ զեկույցներով հանդես են եկել գերատեսչությունների ղեկավարներն ու պատասխանատուները: Առողջապահության նախարար Արայիկ Բաղրյանի ներկայացրած տվյալների համաձայն՝ առայսօր գրանցվել է նոր կորոնավիրուսով հիվանդացության 54 դեպք: Մեկուսացված է 100, առողջացած՝ 26 քաղաքացի: Առայսօր իրականացվել է 923 թեստավորում:
Իր զեկույցում պաշտպանության նախարար Ջալալ Հարությունյանն անդրադարձել է բանակում վարակի կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումներին և հավաստիացրել, որ իրավիճակը գտնվում է խիստ վերահսկողության ներքո:
Քննարկման արդյունքում խորհրդակցությանը ներկա գերատեսչությունների ղեկավարներն ու պատասխանատուները հանդես են եկել մի շարք առաջարկություններով: Նախագահ Հարությունյանը հավանության է արժանացրել պարետ, պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանի առաջարկությունները, համաձայն որոնց առաջիկա օրերին մայրաքաղաքում և շրջաններում կստեղծվեն արագ արձագանքման խմբեր, կընդլայնվեն մեկուսարանները, տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ կխստացվեն պարետի սահմանած կանոններին հետևելու պահանջները, անհրաժեշտության դեպքում կկիրառվեն գործունեության սահմանափակումներ: Կվերանայվեն Շահումյանի շրջանի վարակի օջախ չհամարվող համայնքների բնակիչների ազատ տեղափոխման սահմանափակումները, հանրային վայրերում իրականացվող սանիտարա-հիգիենիկ միջոցառումների պարբերականությունը կավելանա:
Խորհրդակցության ավարտին նախագահ Հարությունյանը հանձնարարականներ է տվել համապատասխան մարմինների ղեկավարներին՝ քննարկված հարցերի պատշաճ լուծման ուղղությամբ:

Президент Арцаха провел рабочее совещание, посвященное мероприятиям по борьбе с коронавирусом
2 июня президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел расширенное рабочее совещание, посвященное мероприятиям по предотвращению распространения коронавируса в республике.
С докладами по ситуации в республике, связанной с пандемией, выступили руководители и ответственные сотрудники разных ведомств.
Согласно данным, представленным исполняющим обязанности министра здравоохранения Араиком Багиряном, на сегодняшний день зарегистрировано 54 случая заболевания. В изоляции находятся 100 граждан, выздоровели - 26 граждан. Было осуществлено 923 теста.
В своем докладе исполняющий обязанности министра обороны Джалал Арутюнян коснулся мероприятий по профилактике инфекции в армии и заверил, что ситуация находится под строгим контролем.
В ходе обсуждений присутствующие на совещании руководители и ответственные сотрудники ведомств выступили с рядом предложений. Президент Арутюнян одобрил предложения коменданта, госминистра Григория Мартиросяна, согласно которым в ближайшие дни в столице и районах будут созданы группы быстрого реагирования, будут увеличено количество изоляторов, усилены требования к правилам, установленным комендантом в отношении хозяйствующих субъектов, в случае необходимости будут применены ограничения их деятельности. Будут пересмотрены ограничения по свободному передвижению жителей населенных пунктов, не являющихся очагом инфекции в Шаумянском районе, участится периодичность санитарно-гигиенических мер, проводимых в общественных местах.
По завершении совещания президент Арутюнян дал поручения руководителям компетентных органов по надлежащему решению обсужденных вопросов.