Հայաստանում 4 տարեկան երեխայի մոտ Կավասակիի սինդրոմ է արձանագրվել
ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտնում է, որ, դժբախտաբար, ունեն Կավասակիի սինդրոմի արձանագրված դեպք 4 տարեկան երեխայի մոտ, ով ունեցել է անախտանիշ կորոնավիրուսային հիվանդություն, հաղորդում է Panorama.am:
«Վերջին շրջանում տարբեր երկրներում նկատվել էր Կավասակիի սինդրոմով երեխաների հիվանդացության աճ, որը որոշ հետազոտողներ կապում էին կորոնավիրուսային հիվանդության համաճարակի հետ: Կավասակիի սինդրոմի պատճառագիտությունը ամբողջությամբ հայտնի չէ, սակայն այն հիմնականում կապվում է վարակիչ հիվանդությունների դեպքում դրդվող աուտոիմունային պատասխանի հետ: Այն հիմնականում հանդիպում է մինչև 5 տարեկան երեխաների մոտ:
Հաշվի առնելով միջազգային վիճակագրությունը, մենք կանխավ պահեստավորել էինք հատուկ այդ սինդրոմի բուժման համար նախատեսված թանկարաժեք իմունոգլոբուլինային դեղորայք:
Հուսամ փոքրիկը արագ կապաքինվի, նրա վիճակը բժիշկները գնահատում են միջին ծանրության:
Մյուս բոլորին, թե' մեծահասակներին, թե' փոքրերին կոչ եմ անում խստորեն հետևել հակահամաճարակային կանոններին, այս ընթացքում տուրք չտալ միմյանց հետ սերտ շփվելու գայթակղությանը, միշտ կրել դիմակ, հաճախ լվանալ կամ ախտահանել ձեռքերը:
Անհրաժեշտ է սահմանափակել բոլոր ոչ կենսական շփումները միմյանց հետ` վարակի փոխանցման շղթաները կոտրելու համար»,- գրել է նա։

4-Year-Old Child with Coronavirus Also Diagnosed with Kawasaki Disease in Armenia
A 4-year-old child with the asymptomatic coronavirus infection has also been diagnosed with Kawasaki disease in Armenia, Minister of Health Arsen Torosyan said in a Facebook post on Wednesday, Panorama.am reports.
“The incidence of Kawasaki disease among children has recently increased in different countries which some researchers have linked to the coronavirus pandemic,” the minister said, adding the condition more commonly affects kids under 5 years of age.
In Torosyan’s words, taking into account the international statistics the ministry has stored expensive drugs used for treating Kawasaki syndrome.
“I hope the child will recover soon. Doctors assess his condition as moderate. And I urge both the elderly and the children to strictly abide by the anti-epidemic rules, always wear face masks and frequently wash or disinfect their hands,” the health minister said.