Հայաստանում 4 տարեկան երեխայի մոտ Կավասակիի սինդրոմ է արձանագրվել
ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտնում է, որ, դժբախտաբար, ունեն Կավասակիի սինդրոմի արձանագրված դեպք 4 տարեկան երեխայի մոտ, ով ունեցել է անախտանիշ կորոնավիրուսային հիվանդություն, հաղորդում է Panorama.am:
«Վերջին շրջանում տարբեր երկրներում նկատվել էր Կավասակիի սինդրոմով երեխաների հիվանդացության աճ, որը որոշ հետազոտողներ կապում էին կորոնավիրուսային հիվանդության համաճարակի հետ: Կավասակիի սինդրոմի պատճառագիտությունը ամբողջությամբ հայտնի չէ, սակայն այն հիմնականում կապվում է վարակիչ հիվանդությունների դեպքում դրդվող աուտոիմունային պատասխանի հետ: Այն հիմնականում հանդիպում է մինչև 5 տարեկան երեխաների մոտ:
Հաշվի առնելով միջազգային վիճակագրությունը, մենք կանխավ պահեստավորել էինք հատուկ այդ սինդրոմի բուժման համար նախատեսված թանկարաժեք իմունոգլոբուլինային դեղորայք:
Հուսամ փոքրիկը արագ կապաքինվի, նրա վիճակը բժիշկները գնահատում են միջին ծանրության:
Մյուս բոլորին, թե' մեծահասակներին, թե' փոքրերին կոչ եմ անում խստորեն հետևել հակահամաճարակային կանոններին, այս ընթացքում տուրք չտալ միմյանց հետ սերտ շփվելու գայթակղությանը, միշտ կրել դիմակ, հաճախ լվանալ կամ ախտահանել ձեռքերը:
Անհրաժեշտ է սահմանափակել բոլոր ոչ կենսական շփումները միմյանց հետ` վարակի փոխանցման շղթաները կոտրելու համար»,- գրել է նա։

В Армении у ребенка выявлен синдром Кавасаки
К сожалению, в Армении у 4-летнего ребенка с симптомами коронавируса выявлен синдром Кавасаки. Как передает Panorama.am, об этом на своей странице в социальной сети Facebook сообщил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
"В последний период в разных странах наблюдается рост заболеваемости  детей синдромом Кавасаки, что некоторые исследователи связывают с пандемией коронавируса. Причина возникновения этого синдрома до конца не выявлена, однако в основном это связывают с реакцией аутоиммунной системы на вирусные заболевания. Он в основном наблюдается у детей в возрасте до 5 лет.
Учитывая международную статистику, мы заранее зарезервировали дорогостоящие препараты иммуноглобулинов, предназначенные для лечения этого синдрома.
Надеюсь, что ребенок быстро выздоровеет; его состояние врачи оценивают как средней тяжести.
Остальных же, как взрослых, так и детей, призываю строго соблюдать противоэпидемические правила, не поддаваться искушению тесного общения друг с другом, всегда носить маску, часто мыть или дезинфицировать руки.
Необходимо ограничить все не имеющие крайней важности контакты, чтобы разорвать цепочки передачи вируса", – отметил Торосян.