Կարծես դանդաղ սկսում ենք վերանայել վերաբերմունքը հանրային համակեցության կանոնների նկատմամբ. Վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի հետ ճեպազրույց է անցկացրել պարետատան նիստից հետո։ Ճեպազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել կորոնավիրուսի համաճարակի հետ կապված իրավիճակին և պարետատան նիստում ընդունված որոշմանը։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում շարունակում է վատանալ։ «Երկու օր առաջ գործարկվել է հակահամաճարակային կանոնների պահպանման հանրային վերահսկողության հարթակը, որի բերած տեղեկատվությունը ցույց է տալիս, թե ինչու է տեղի ունենում այս ամենը։ Պատասխանը միանշանակ է՝ հակահամաճարակային կանոնների զանգվածային չպահպանումն է։ Արդեն հազարավոր դեպքեր են հրապարակվել սոցիալական ցանցերում, այդ թվում՝ իմ ֆեյսբուքյան էջում»,- ասել է վարչապետը։
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ այդ ամենի հետևանքով նկատվում է մի մտահոգիչ միտում։ «Հանրային վերահսկողության հարթակում հրապարակվող տեղեկատվությունը ատելության, քննադատության խոսքի առիթ է դառնում այն քաղաքացիների նկատմամբ, որոնց մասին կանոնները չպահպանելու վերաբերյալ տեղեկություններ են հրապարակվում։ Սա անընդունելի է մի պարզ պատճառով, որովհետև այս պատմությունը մեր բոլորի մասին է։ Ցավոք, ինքս էլ վարակվել եմ վիրուսով, հետևաբար ինչ որ մի տեղ ինչ որ մի բան այնպես չեմ արել։ Այս հանրային վերահսկողության հարթակը ոչ թե մարդկանց մեղադրելու համար է, այլ խնդիրը հնարավորինս խորը հասկանալու»,- շեշտել է վարչապետը։
Անդրադառնալով կորոնավիրուսը որպես հնարավորություն հայեցկարգին՝ Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ այն բերում է մեր հանրության խորքում կարևոր փոփոխությունների։ «Կարծես դանդաղ սկսում ենք վերանայել մեր վերաբերմունքը հանրային համակեցության կանոնների, օրենքների, մեր սովորույթների նկատմամբ։ Համոզված եմ, որ այս ամենից հետո բոլորվին այլ կերպ կսկսենք վերաբերվել այդ ամենին, լավ իմաստով։ Ցավոք, դա տեղի է ունենում զոհերի գնով, և ես ևս մեկ անգամ ցավակցություն եմ հայտնում բոլոր այն ընտանիքներին, որտեղ կորուստ է արձանագրվել վիրուսի պատճառով»։
Պարետատունը քննարկում է կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակի կարգավորման մի քանի սցենար։ «Նաև քննարկում ենք այդ սցենարների տնտեսական հնարավոր հետևանքները, տնտեսական հնարավոր բեռը և այդ համատեքստում է, որ կկայացնենք որոշումներ»,- ասալ է կառավարության ղեկավարը։
Արսեն Թորոսյանը տեղեկացրել է, որ կորոնավիրուսից այսօր Հայաստանում 33-ամյա քաղաքացի է մահացել։ Նա ունեցել է քրոնիկական հիվանդություններ, բարդացած անամնեզն է եղել մահվան պատճառը։ Ներկայումս ունենք 418 ծանր և 81 ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացի։
«Մենք պետք է արձանագրենք, որ ոչ մեկը՝ անկախ տարիքից, սեռից և որևէ կարգավիճակից, ապահովագրված չէ կորոնավիրուսի դրական ելքով: Մենք մեր մտածելակերպը պետք է հարմարեցնենք այդ նոր իրողություններին, նաև նայենք մեր շուրջբոլորը: Մենք չենք գտնի մի ընտանիք, որտեղ չլինի տարեց մարդ: Մենք գրեթե չենք գտնի որևէ ընտանիք, որտեղ չլինի քրոնիկական հիվանդությունով քաղաքացի՝ շաքարային դիաբետ, սրտի իշեմիկ հիվանդություն, զարկերակային գերճնշում, գերքաշություն, քաղցկեղ: Եվ այդ մեր բոլոր քաղաքացիները կորոնավիրուսի ուղիղ թիրախի տակ են: Մեր ցանկացածի վարքագիծը՝ իրար դրսում բարևելիս, ողջագուրվելիս, միտքը մեզ միշտ պետք է տանի տուն, մեր հարազատների տներ, որտեղ մեր հարազատներն են ապրում»,- ասել է Արսեն Թորոսյանը:
Նախարարն ընդգծել է՝ չեն ակնկալում, որ մեկ ամսից կորոնավիրուսով հիվանդների թիվը հասնելու է զրոյի, բայց ակնկալում են ունենալ մի վիճակ, երբ բոլորը կարողանալու են ստանալ պատշաճ բուժօգնություն։ Իսկ պատշաճ բուժօգնության ռեսուրսները, ըստ նրա, միշտ էլ սահմանափակ են: Չկա մի երկիր, որտեղ հնարավոր է սպասարկել անհաշվելի թվով քաղաքացիների։
Արտաշատի ԲԿ կլինիկական աշխատանքների ղեկավար Լիլիթ Մուսեյանը հավելել է, որ կորոնավիրուսային իրավիճակով պայմանավորված՝ ինքը թողել է աշխատանքն ու ընտանիքը Երևանում ու տեղափոխվել Արտաշատ։ «Այսօր կորոնավիրուսը տարածվել է ամբողջ աշխարհով մեկ և սա բոլորիս խնդիրն է։ Դրա բացատրությունը ես գտել եմ բոլորիս անզգուշության, անփութության և ըմբոստության մեջ։ Կա մի կարգախոս՝ իմ դիմակը փրկում է քեզ, և քոնը՝ ինձ։ Մենք պայքարում ենք ձեզ համար, վերադարձնում ենք ձեզ ձեր ընտանիքներին։ Դուք էլ մեզ համար պայքարեք ու մեզ վերադարձրեք մեր ընտանիքներին, մեր նախկին կյանքին։ Կոչ եմ անում պահպանել բոլոր կանոնները։ Այդ կանոնները պարետինը չեն, դրանք կյանքի կանոններն են, որոնց կրողն ու կատարողը մենք ենք, մենք ենք որոշում՝ վարակվել, թե՝ ոչ, վարակել մեր հարազատներին, թե չվարակել։ Որքան էլ ծանր, դժվար լինի, բուժաշխատողները ոչ մի քայլ հետ չեն գնալու, չեն նահանջելու հիվանդության առջև, այս պայքարում մենք միասին ենք հաղթելու»,- նշել է նա։

Кажется, мы потихоньку начинаем пересматривать наше отношение к правилам общественного сосуществования: Пашинян
После заседания комендатуры премьер-министр Никол Пашинян провел брифинг вместе с министром здравоохранения Арсеном Торосяном. В ходе брифинга были затронуты ситуация в связи с эпидемией коронавируса и принятое на заседании комендатуры решение.
Никол Пашинян подчеркнул, что эпидемиологическая ситуация в Армении продолжает ухудшаться. “Уже два дня как действует площадка общественного контроля за соблюдением правил, и получаемая информация позволяет нам понять, почему все это происходит. Ответ прост и однозначен: повсеместное и масштабное несоблюдение правил. В социальных сетях, в том числе и на моей странице в Facebook, уже опубликована информация о тысячах подобных случаев”, - сказал премьер-министр.
По словам главы правительства, в результате всего этого наблюдается тревожная тенденция. “Публикуемая на площадке общественного контроля информация становится поводом для риторики ненависти, критики в отношении тех граждан, относительно которых публикуются сведения о несоблюдении противоэпидемиологических правил. Это неприемлемо по одной простой причине: это история про всех нас. К сожалению, я сам заразился коронавирусом, следовательно, это значит, что где-то что-то я сделал не так, как надо. Это общественная платформа не для осуждения людей, а для более глубокого понимания нашей проблемы”, - подчеркнул премьер-министр.
Коснувшись концепции рассмотрения коронавируса как возможности, Никол Пашинян добавил, что он приводит к значительным изменениям в нашем обществе. “Кажется, мы потихоньку начинаем пересматривать наше отношение к законам, правилам общественного сосуществования и к нашим привычкам. Уверен, что после всего этого мы будем, в хорошем смысле, совсем иначе относиться к такому порядку. К сожалению, это происходит ценой жертв, и я еще раз выражаю свои соболезнования всем семьям, в которых из-за коронавируса были потери”, - сказал премьер-министр.
Комендатура обсуждает несколько сценариев в связи со сложившейся в результате коронавируса ситуацией. “Также обсуждаем возможные экономические последствия этих сценариев, возможное экономическое бремя, и именно в этом контексте мы примем решение”, - сказал глава правительства.
Арсен Торосян сообщил, что из-за коронавируса сегодня скончался 33-летний гражданин. У него были хронические заболевания, причиной смерти стал отягощенный анамнез. Сейчас 418 пациентов находятся в тяжелом и 81 пациент крайне тяжелом состоянии.
“Мы должны констатировать, что никто, независимо от возраста, пола или статуса, не застрахован от положительного результата коронавируса. Нам нужно адаптировать наше мышление к этим новым реалиям, должны посмотреть вокруг себя. Мы не найдем ни одну семью, где нет пожилых людей. Мы почти не найдем семей, где нет людей с хроническим заболеванием: диабет, ишемическая болезнь сердца, высокое кровяное давление, лишний вес, рак. И все эти наши граждане являются прямой мишенью коронавируса. Когда мы приветствуем и обнимаем друг друга при встрече на улице, эта мысль всегда должна вести нас домой, в дома наших родственников”, - сказал Арсен Торосян.
Министр подчеркнул, что они не ожидают, что через месяц число пациентов с коронавирусом достигнет нуля, однако ожидают достичь такой ситуации, когда каждый сможет получить надлежащую медицинскую помощь. А ресурсы для надлежащей медицинской помощи, по его словам, всегда ограничены. Нет страны, где можно обслуживать бесчисленное количество граждан.
Руководитель клинических работ медицинского центра Арташата Лилит Мусеян добавила, что из-за ситуации с коронавирусом она оставила свою работу и семью в Ереване и переехала в Арташат. “Сегодня коронавирус распространился по всему миру, и это проблема затрагивает всех нас. Я нашла объяснение этого в небрежности, халатности и непокорности всех нас. Есть девиз: моя маска спасает тебя, твоя маска спасает меня. Мы боремся за вас, возвращаем вас в ваши семьи. Вы же боритесь за нас и верните нас в наши семьи, к нашей прежней жизни. Я призываю вас соблюдать все правила. Эти правила не являются правилами коменданта, это правила жизни, и мы являемся их носителями и исполнителями, мы решаем, заразиться или нет, заразить наших родственников или не заражать. Как бы тяжело это ни было, медицинские работники не сделают шаг назад, они не отступят перед болезнью, мы вместе победим в этой борьбе”, - отметила она.