Հայաստանը, և մեր մի շարք միջազգային գործընկերներն իրենց մտահոգությունն են հայտնել ՄԱԿ-ի ԳԱ նախագահի թուրք թեկնածուի ընտրության հարցով. Աննա Նաղդալյան
Հունիսի 17-ին ՄԱԿ-ի 193 անդամ երկրներն ընտրելու են Գլխավոր ասամբլեայի 75-րդ նստաշրջանի նախագահին: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու համար միայն մեկ թեկնածու կա` Թուրքիայի ներկայացուցիչ Վոլքան Բոզքիրը: Նրա անունը նախապես ուղարկվել է ՄԱԿ-ի անդամ պետություններին միաձայն հաստատելու համար, սակայն երեք պետություններ` Հայաստանը, Հունաստանը և Կիպրոսը քվեարկություն են պահանջել:
Այս թեմայի շուրջ NewArmenia.am-ի հարցերին պատասխանել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
Հարց. ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 75-րդ նստաշրջանի նախագահի թեկնածուն մեկն է՝ Թուրքիայի ներկայացուցիչը. Հայաստանը, Հունաստանը և Կիպրոսը քվեարկություն են պահանջել: Արդյո՞ք 193 երկրներից միայն երեք երկրի պահանջով կիրականացվի քվեարկություն:
ՊատասխանՆախ նշեմ, որ համաձայն ՄԱԿ-ում աշխարհագրական ռոտացիայի վերաբերյալ սահմանված սկզբունքի՝ ՄԱԿ Գլխավոր ասամբեայի 75-րդ նստաշրջանի նախագահը պետք է ընտրվի Արևմտաեվրոպական երկրների խմբից: Նախագահի նախնականորեն հաստատված միակ թեկնածուն Թուրքիայի ներկայացուցիչ Վոլքան Բոզքիրն է:
Ինչպես նշեցիք, Հայաստանը, Հունաստանը և Կիպրոսը, խախտելով լռության ընթացակարգը, նամակներով դիմել են ՄԱԿ ԳԱ 74-րդ նստաշրջանի նախագահ Թիջանի Մուհամմեդ-Բանդեին՝ պահանջելով քվեարկություն: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ նույնիսկ մեկ երկրի պահանջով քվեարկությունը պարտավոր է իրականանալ:
Հարց. Հայաստանն առաջին անգամ է քվեարկություն պահանջում թե՞ ոչ:
ՊատասխանԵթե չեմ սխալվում, սա ՄԱԿ-ի պատմոթյան ընթացքում Գլխավոր ասամբլեայի նախագահի ընտրություններում գրանցված առաջին դեպքն է, երբ միակ թեկնածուի ընտրության հարցը դրվում է քվեարկության:
Հարց. Ընտրվելու դեպքում արդյո՞ք սա առաջին դեպքն է լինելու, որ ԳԱ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնի Թուրքիայի ներկայացուցիչը: Արդյոք Հայաստանի կողմից որևէ քայլ ձեռնարկվել է՝ ներկայացնելու հայկական կողմի մտահոգությունները:
ՊատասխանՊետք է նշեմ, որ մտահոգություն հայտնել է ոչ միայն հայկական կողմը, այլև մեր մի շարք միջազգային գործընկերներ:
Լռության ընթացակարգի խախտման վերաբերյալ նամակով հանդես են եկել Հայաստանը, Կիպրոսը և Հունաստանը, ավելին՝ Հայաստանի և Կիպրոսի կողմից ներկայացվել է համատեղ նամակ: Վերջինում, մասնավորապես, նշվել է, որ «Թուրքիան սպառնում է ամբողջ տարածաշրջանի խաղաղությանն ու անվտանգությանը՝ տարածաշրջանային գերակայության հասնելու համար շարունակաբար խախտելով ՄԱԿ կանոնադրությունը և միջազգային իրավունքի նորմերը, այդ թվում՝ ՄԱԿ պատժամիջոցների ռեժիմները»:
Հայկական կողմը բարձրաձայնել է Թուրքիայի՝ Հայաստանի նկատմամբ երեք տասնամյակ իրականացվող շրջափակման, Հայոց ցեղասպանության շարունակական ժխտման և անգամ արդարացման քաղաքականության մասին:
Համատեղ նամակում Հայաստանը և Կիպրոսն ընդգծել են, որ ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի նախագահի պաշտոնը պետք է ստանձնի այնպիսի երկրի ներկայացուցիչ, որի գործողությունները և վարած քաղաքականությունը համահունչ են ՄԱԿ նորմերին և հռչակած արժեքներին: Ակնհայտ է, որ Թուրքիան լավագույն պետությունը չէ, որը կարող է բավարարել նշված չափանիշներին:

Армения и еще две страны потребовали вынести на голосование кандидатуру председателя ГА ООН от Турции
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян прокомментировала информационному агентству "NewArmenia" ситуацию с выдвижением на пост председателя 75-й сессии Генеральной ассамблеи ООН кандидата от Турции. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Вопрос: На пост председателя 75-ой сессии ГА ООН выдвинут только один кандидат - представитель Турции. Армения, Греция и Кипр потребовали голосования. Будет ли проведено голосование только по требованию трех стран из 193?
Ответ: Для начала отмечу, что согласно установленному принципу географической ротации в ООН, председатель 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН должен быть избран из группы стран Западной Европы. Единственным предварительно утвержденным кандидатом на этот пост является представитель Турции Волкан Бозкыр.
Как Вы уже отметили, Армения, Греция и Кипр, нарушив процедуру молчания, обратились с письмами к председателю 74-й сессии ГА ООН Тиджани Мухаммад-Банде, требуя проведения голосования. Хочу подчеркнуть, что даже по требованию одной страны голосование должно быть осуществлено.
Вопрос: Армения впервые требует голосования, или нет?
Ответ: Если я не ошибаюсь, это первый зарегистрированный в истории ООН случай на выборах председателя Генеральной Ассамблеи, когда вопрос избрания единственного кандидата ставится на голосование.
Вопрос: В случае избрания, будет ли это первым случаем, когда представитель Турции занимает пост председателя Генеральной Ассамблеи? Предприняла ли Армения какие-либо шаги для представления озабоченностей армянской стороны по этому поводу?
Ответ: Должна отметить, что обеспокоенность выразила не только армянская сторона, но и ряд наших международных партнеров.
С письмами о нарушении процедуры молчания выступили Армения, Кипр и Греция, более того, Арменией и Кипром было представлено совместное письмо. В нем, в частности, отмечено, что “Турция угрожает миру и безопасности всего региона, нарушая на постоянной основе Устав ООН и нормы международного права, в том числе санкционные режимы ООН для достижения регионального доминирования”.
Армянская сторона подняла вопрос об осуществляемой Турцией на протяжении трех десятков лет блокаде в отношении Армении и продолжающейся политики отрицания и даже оправдания Геноцида армян.
В совместном письме Армения и Кипр подчеркнули, что пост председателя Генеральной Ассамблеи ООН должен занимать представитель страны, действия и проводимая политика которой соответствуют нормам и провозглашенным ценностям ООН. Очевидно, что Турция не самая лучшая страна, которая может удовлетворить этим критериям.