Կմեկնարկի Արցախը մայր հայրենիքին կապող նոր մայրուղու շինարարությունը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը` Արցախ ժամանած ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ միասին, հունիսի 5-ին այցելել է Քաշաթաղի շրջանի հարավային թև:
Հայկական երկու հանրապետությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաները նախ հետևել են գարու բերքահավաքի մեկնարկի աշխատանքներին, ծանոթացել հացահատիկային մշակաբույսերի բերքն անկորուստ հավաքելու նպատակով իրականացվող հակահրդեհային միջոցառումներին: Այցի ընթացքում նախագահ Հարությունյանը հանդիպել է շրջանի հարավային թևի համայնքների ղեկավարների հետ և հետաքրքրվել բերքահավաքի պատշաճ կազմակերպման առկա խնդիրներով՝ տեղում պատկան մարմինների պատասխանատուներին տալով համապատասխան հանձնարարականներ:
Անդրադառնալով տարածաշրջանի հետ կապված առաջիկա ծրագրերին՝ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել է, որ, նախընտրական շրջանում տրված խոստման համաձայն, Հադրութ քաղաքը Քաշաթաղի հարավային թևով Մայր հայրենիքի հետ կապող մայրուղու կառուցումը կսկսվի ընթացիկ տարում: «Մայրուղու կառուցմամբ մեկնարկում է Արցախի հարավային հատվածի իրացման նոր փուլը, որտեղ վերաբնակեցման և տնտեսական զարգացման մեծածավալ նոր ծրագրեր կիրականացվեն»,- ասել է նախագահ Հարությունյանը: Նա հավելել է, որ օրերս «Արցախէներգո» ընկերության հետ վերջնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերել, և մինչև 2022թ.-ը կապիտալ աշխատանքների արդյունքում ամբողջովին կվերակառուցվի ենթաշրջանը սնուցող էլեկտրացանցը:
Այցի ընթացքում Հանրապետության նախագահը՝ ԱՀ մի խումբ պաշտոնյաների և ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի ուղեկցությամբ, այցելել է Իշխանաձոր համայնքում «Մասիս Տոբակո» ընկերության հիմնադրած չորանոցային տնտեսություն, ՊԲ Ն զորամաս, ինչպես նաև Հագարի գետի վրա կառուցվո՝ 6,8 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ փոքր հիդրոէլեկտրակայան:

В ближайшее время начнется строительство новой автомагистрали, связывающей Арцах с Арменией
Делегация, возглавляемая президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном, вместе с прибывшим в Арцах министром территориального управления и инфраструктур РА Суреном Папикяном 5 июня посетила южную часть Кашатахского района.
Высокопоставленные должностные лица двух армянских республик наблюдали за началом работ по сбору урожая ячменя, ознакомились с противопожарными мерами, предпринимаемыми с целью сбора урожая зерновых культур без потерь. Президент Арутюнян встретился с руководителями общин южной части района и поинтересовался проблемами, возникающими при сборе урожая, и дал на месте соответствующие поручения ответственным сотрудникам компетентных органов.
Касаясь предстоящих программ в регионе, Араик Арутюнян заявил, что, согласно его предвыборному обещанию, строительство автомагистрали, соединяющей город Гадрут с Арменией через южную часть Кашатахского района, начнется в текущем году. "Со строительством автомагистрали начинается новый этап освоения южной части Арцаха, где будут осуществлены новые масштабные программы по перезаселению и экономическому развитию", - сказал президент Арутюнян. Он добавил, что на днях с компанией "Арцахэнерго" была достигнута окончательная договоренность, и до 2022 года будет полностью реконструирована электросеть, снабжающая подрайон.
В ходе визита президент республики в сопровождении группы должностных лиц Арцаха и министра по территориальному управлению и инфраструктур посетил в общине Ишханадзор сушильное хозяйство компании "Масис Табако", воинскую часть Армии обороны, равно как и строящуюся на реке Агар малую гидроэлектростанцию общей мощностью 6.8 МВт.