Կմեկնարկի Արցախը մայր հայրենիքին կապող նոր մայրուղու շինարարությունը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը` Արցախ ժամանած ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ միասին, հունիսի 5-ին այցելել է Քաշաթաղի շրջանի հարավային թև:
Հայկական երկու հանրապետությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաները նախ հետևել են գարու բերքահավաքի մեկնարկի աշխատանքներին, ծանոթացել հացահատիկային մշակաբույսերի բերքն անկորուստ հավաքելու նպատակով իրականացվող հակահրդեհային միջոցառումներին: Այցի ընթացքում նախագահ Հարությունյանը հանդիպել է շրջանի հարավային թևի համայնքների ղեկավարների հետ և հետաքրքրվել բերքահավաքի պատշաճ կազմակերպման առկա խնդիրներով՝ տեղում պատկան մարմինների պատասխանատուներին տալով համապատասխան հանձնարարականներ:
Անդրադառնալով տարածաշրջանի հետ կապված առաջիկա ծրագրերին՝ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել է, որ, նախընտրական շրջանում տրված խոստման համաձայն, Հադրութ քաղաքը Քաշաթաղի հարավային թևով Մայր հայրենիքի հետ կապող մայրուղու կառուցումը կսկսվի ընթացիկ տարում: «Մայրուղու կառուցմամբ մեկնարկում է Արցախի հարավային հատվածի իրացման նոր փուլը, որտեղ վերաբնակեցման և տնտեսական զարգացման մեծածավալ նոր ծրագրեր կիրականացվեն»,- ասել է նախագահ Հարությունյանը: Նա հավելել է, որ օրերս «Արցախէներգո» ընկերության հետ վերջնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերել, և մինչև 2022թ.-ը կապիտալ աշխատանքների արդյունքում ամբողջովին կվերակառուցվի ենթաշրջանը սնուցող էլեկտրացանցը:
Այցի ընթացքում Հանրապետության նախագահը՝ ԱՀ մի խումբ պաշտոնյաների և ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի ուղեկցությամբ, այցելել է Իշխանաձոր համայնքում «Մասիս Տոբակո» ընկերության հիմնադրած չորանոցային տնտեսություն, ՊԲ Ն զորամաս, ինչպես նաև Հագարի գետի վրա կառուցվո՝ 6,8 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ փոքր հիդրոէլեկտրակայան:

Construction of a New Highway Connecting Artsakh to Mother Armenia will Commence
On 5 June the delegation led by Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan together with Republic of Armenia Minister of Territorial Administration and Infrastructures Souren Papikyan, visited the southern wing of the Kashatagh region.
In the first instance, the high-ranking officials of the two Armenian states followed the start of the barley harvest, got introduced to the fire-fighting measures being taken to ensure the lossless harvest of the grain crops. During the meeting President Harutyunyan met with community heads of the region's southern wing and inquired about the problems they face in the process of proper organization of the harvest, giving instructions on site to the responsible officials of relevant structures.
Touching upon the future programs related to the region, Arayik Harutyunyan announced that adhering to the pre-election promise, the construction of the highway connecting the town of Hadrout to Mother Armenia along the southern wing of the Kashatagh region will commence in the current year. "With the construction of the highway, a new stage of developing the southern section of Artsakh will start where new wide-scale resettlement and economic development projects will be realized", said President Harutyunyan. He added that in recent days he has reached a final agreement with "Artsakh Energo" company, according to which by the year 2022, in the result of capital construction activities, the electricity network supplying the sub-region will be fully reconstructed.
During the meeting the President of the republic accompanied by a group of officials and RA Minister of Territorial Administration and Infrastructures, visited the drying enterprise founded by the "Masis Tobacco" company in the Ishkhanadzor community, N military unit of the Defense Army, as well as a small hydropower station with a total capacity of 6.8 MW being built on the River Hagari.