Զոհրաբ Մնացականյանը Վրաստանի ԱԳ նախարարի հետ զրուցել է կորոնավիրուսի դեմ պայքարի մասին
Հունիսի 5-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Վրաստանի ԱԳ նախարար Դավիդ Զալկալիանիի հետ:
Հայաստանի և Վրաստանի արտգործնախարարները մտքեր փոխանակեցին նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման և համավարակի սոցիալ-տնտեսական հետևանքների հասցեագրման ուղղությամբ ազգային մակարդակներում ձեռնարկվող քայլերի շուրջ։
Վրաստանի արտգործնախարարն իր զորակցությունը հայտնեց Հայաստանին համավարակի դեմ պայքարում և վերահաստատեց աջակցություն ցուցաբերելու Վրաստանի կառավարության պատրաստակամությունը:
Նախարար Մնացականյանը բարձր գնահատեց Հայաստանի և Վրաստանի տարբեր գերատեսչությունների մակարդակով առկա սերտ համագործակցությունը, գործնական պարբերական շփումները և փոխադարձ աջակցությունը համավարակով պայմանավորված մարտահրավերների հասցեագրման հարցերում, այդ թվում՝ Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիների՝ միմյանց երկրի տարածքով հայրենիք վերադարձը կազմակերպելու գործում։
ԱԳ նախարարներ Մնացականյանն ու Զալկալիանին քննարկեցին երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ: Այս առնչությամբ նախարար Մնացականյանը կարևորեց երկու ժողովուրդների միջև դարավոր բարեկամության և ռազմավարական փոխկապակցվածության հիման վրա գործնական համագործակցության ընդլայնումը և խորացումը բոլոր այն ուղղություններով, որոնք ևս մեկ անգամ ուրվագծվել էին երկու երկրների ղեկավարների կողմից ՀՀ վարչապետի՝ մարտ ամսին Վրաստան կատարած այցի ժամանակ: ՀՀ ԱԳ նախարար Մնացականյանը վերահաստատեց Վրաստանի ԱԳ նախարար Զալկալիանիին ուղղված իր հրավերը՝ այցելելու Հայաստան:
Բազմակողմ համագործակցության համատեքստում անդրադարձ կատարվեց նաև Արևելյան գործընկերության շրջանակներում առաջիկայում կայանալիք միջոցառումներին:
ԱԳ նախարարներ Մնացականյանը և Զալկալիանին մտքեր փոխանակեցին անվտանգության խնդիրների շուրջ՝ ընդգծելով համավարակի պայմաններում միջազգային և տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության պահպանման անհրաժեշտությունը:

Глава МИД Армении провел телефонный разговор со своим грузинским коллегой
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 5 июня провел телефонный разговор со своим грузинским коллегой Давидом Залкалиани. Об этом NEWS.am сообщили в пресс-службе Министерства иностранных дел Армении.
Министры обменялись мнениями о шагах, предпринятых для предотвращения распространения коронавируса нового типа, и устранения социально-экономических последствий пандемии на национальных уровнях.
Залкалиани выразил поддержку Армении в борьбе с пандемией и подтвердил готовность правительства Грузии оказать помощь.
В свою очередь, Зограб Мнацаканян высоко оценил тесное сотрудничество Армении и Грузии на уровне различных ведомств, регулярные практические контакты и взаимное содействие в решении проблем, обусловленных пандемией, включая взаимный процесс организации возвращения граждан Армении и Грузии на родину.
Министры обсудили широкий круг вопросов двусторонней повестки. В этой связи Мнацаканян отметил важность расширения и углубления практического сотрудничества двух народов на основе многовековой дружбы и стратегической взаимосвязи, которые вновь были подчеркнуты лидерами двух стран в ходе визита премьер-министра Армении в Грузию в марте текущего года.
Мнацаканян подтвердил свое приглашение Залкалиани посетить Армению.
В контексте многостороннего сотрудничества собеседники затронули также и предстоящие мероприятия в рамках Восточного партнерства.
Главы МИД Армении и Грузии обменялись мнениями по вопросам безопасности, подчеркнув необходимость поддержания международного и регионального мира и безопасности в условиях пандемии коронавируса.