Գումարտակային մարտավարական զորավարժություններ ՊԲ-ում
Պաշտպանության բանակի հյուսիսային ուղղությամբ գործող միավորումներից մեկում ընթացող տեսչական ստուգումների շրջանակներում, առանձին զրահատանկային զորամասերից մեկի հետ անց է կացվել գումարտակային մարտավարական զորավարժություն, որի մարտական հրաձգության փուլը խաղարկվել է հունիսի 7-ին, բանակի «Տիգրանակերտ» զորավարժարանում: Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից։
Հարձակողական թեմատիկայով անցկացված մարտավարական զորավարժությունների ընթացքում խաղարկվել են ռազմական իրադրության առկա և հավանական զարգացումների բնույթից բխող տարբեր մարտավարական դրվագներ, որոնց հետևում էին ՀՀ ՊՆ ռազմական վերահսկողության ծառայության պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը, ԱՀ պաշտպանության նախարար, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանը, բարձրաստիճան զինվորական պաշտոնյաներ:
Մարտավարական զորավարժությունների ողջ ընթացքում մասնակից անձնակազմը ցուցաբերել է պատրաստվածության և կազմակերպվածության բարձր մակարդակ, ինչի շնորհիվ հնարավոր է դարձել իրականացնել հրամանատարների կողմից ընդունված համապատասխան որոշումներն ու մտահղացումները իսկ հրետանային ստորաբաժանումների հետ ակտիվ փոխգործակցության ապահովման արդյունքում ստանալով համապատասխան կրակային աջակցություն խոցել պայմանական հակառակորդի թիրախները, ամբողջ ծավալով իրագործել առաջադրված մարտական խնդիրն ու զբաղեցնել առավել նպաստավոր կրակային բնագծեր:
Ընդհանուր առմամբ զորավարժության ընթացքում ներգրավված ստորաբաժանումները գործել են ներդաշնակ ու փոխգործակցված, իսկ մարտավարական գործողությունները լրիվությամբ համապատասխանում էին զորատեսակին առաջադրված իրական մարտական խնդիրներին ու հավանական հակառակորդի կողմից սպասվող մարտահրավերները չեզոքացնելու արդի պահանջներին:

Батальонные тактические учения в Арцахе
В рамках инспекционных проверок в одном из подразделений, действующих в северном направлении Армии обороны, вместе с одной из отдельных бронетанковых воинских частей были проведены батальонные тактические учения, этап боевой стрельбы которых был разыгран 7 июня на армейском полигоне "Тигранакерт".
В ходе тактических учений с наступательной тематикой были разыграны различные тактические эпизоды, исходящие из характера текущей и вероятной ситуации, за которыми следили начальник службы военного контроля МО РА, генерал-полковник Мовсес Акопян, министр обороны Республики Арцах, командующий Армией обороны, генерал-майор Джалал Арутюнян, высокопоставленные военные чиновники.
В ходе тактических учений личный состав продемонстрировал высокий уровень подготовки и организованности, благодаря чему стало возможным осуществить принятые командирами соответствующие решения и замыслы, а в результате обеспечения активного взаимодействия с артиллерийскими подразделениями, получив соответствующую огневую поддержку, поразить цели условного противника, в полном объеме выполнить поставленную боевую задачу и занять более благоприятные огневые рубежи.
В целом, участвующие в учениях подразделения действовали в координации и взаимодействии, а тактические действия в полной мере соответствовали реальным боевым задачам и современным требованиям по нейтрализации ожидаемых вызовов со стороны вероятного противника.