Հայաստանում կոմունալ ծառայությունների համար տերմինալներով վճարումները կարող են դադարեցվել․ ՀԾԿՀ ղեկավար
Տեղեկատվություն կա այն մասին, որ կոմունալ ծառայությունների՝ էլեկտրականության և գազի համար տերմինալներով վճարումները Հայաստանում կարող են դադարեցվել։ Այս մասին, ինչպես հաղորդում է News.am-ը, այսօր խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2019թ․ պետական բյուջեի կատարողականը քննարկելու ժամանակ ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին։
Նա, մասնավորապես, նշեց, որ մատակարարներն ունեն իրենց պայմանագրային պարտավորությունները՝ վճարային համակարգերի, բանկերի և «Հայփոստի» հետ, որոնք իրենց հերթին ծառայություններ են տրամադրում նրանց։
«Նրանք (բանկերն ու վճարային համակարգերը-խմբ․) սահմանում են իրենց պայմանները, մասնավորապես, ինչ տոկոսով են իրենք պատրաստ տրամնադրել իրենց ծառայությունները։ Այսպիսի խնդիր է ծագել «Թելսել», «Իդրամ» և «Մոբիդրամ» վճարային-հաշվարկային ընկերությունների հետ»,- ընդգծեց Բաղրամյանը։
ՀԾԿՀ ղեկավարի խոսքերով՝ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության տեսակետից՝ անհրաժեշտ է անցկացնել հետազոտություն և որոշել, թե կա արդյոք խախտում, քանի որ նման սպառնալիքներ կան։
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը բարձրացրել է հարցը և առաջարկել բանկերին ու տերմինալներին նվազեցնել ծառայության տոկոսը մինչև 0,4-0,5%, սակայն երեք թե չորս վճարային տերմինալներ հրաժարվել են դրանից։ Այժմ նրանք գտնվում են բանակցությունների փուլում և պայմանագրի լուծման հարց են բարձրացրել»,-ասաց Բաղրամյանը։
Նա, մասնավորապես, նշեց, որ կա պահանջ, որպեսզի սպառողին տրամադրվող ծառայությունը անվճար լինի, սակայն այլ բան է, որ մատակարարը վճար է գանձում իր ծառայության համար, որը ներառված է սակագնում։

Глава КРОУ подтвердил: платежи за коммунальные услуги через платежные терминалы в Армении могут быть приостановлены
Есть информация о том, что платежи за коммунальные услуги, такие как электричество и газ, через платежные терминалы, в Армении могут быть приостановлены. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета на 2019 год заявил 8 июня глава комиссии Гарегин Баграмян, ответив на вопросы депутатов, передает News.am.
Он в частности отметил, что провайдеры имеют свои договорные обязательства с платежными системами, банками и "Армпочтой", которые в свою очередь предоставляют услуги провайдерам.
"Они (банки и платежные системы – ред.) устанавливают свои условия, в частности, за какой процент они готовы предоставить свои услуги. Такая проблема возникла с платежно-расчетными компаниями "Телсел", "Идрам", и "Мобидрам", - подчеркнул Баграмян.
По словам руководителя КРОУ, с точки зрения защиты экономической конкуренции, необходимо провести исследование и определить, имеет ли место нарушение, поскольку подобные угрозы имеются.
"Электрические сети Армении подняли вопрос и предложили банкам и терминалам снизить процент обслуживания до 04-05%, однако три или четыре платежных терминалов отказались от этого. Сейчас они находятся на стадии переговоров, и подняли вопрос о расторжении контракта", - сказал Баграмян.
Он в частности отметил, что существует требование, чтобы услуга, предоставляемая потребителю, была бесплатной, однако другое дело, что провайдер взимает плату за свою услугу, которая включена в тариф.