Ռուսական վարկից հրաժարումը որևէ կերպ չի տեղավորվում Կառավարության կողմից հիմնավորված տնտեսական էֆետկի տրամաբանության մեջ
Ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի սպասարկման ուղղված ռուսական վարկից հրաժարվելու հարցը խնդրահարույց է և սխալ բացառապես պետության տնտեսական շահի տեսանկյունից քննելը: Պատճառը հասկանալու համար հարցը դիտարկեք երկու հարթություններում: Լոկալ՝ անմիջապես այս ծրագրով պայմանավորված Կառավարության որոշումը՝ մոդեռնիզացման աշխատանքները շարունակել պետական գանձապետական պարտատոմսերի թողարկմամբ,  և գլոբալ, հարակից գործընթացների տրամաբանության մեջ:
Առաջին հայացքից բավական գայթակղիչ է թվում ներքին ռեսուրսներով արտաքին պարտքի փոխակերպման գաղափարը: Ամենատրամանաբական սպասելիքն այս դեպքում վստահությունն է, որ այդ ներքին ռեսուրսներից ձևավորված պարտավորությունը պետք է էժան լինի եղածից, կամ եթե դրա ներքո դիտարկվում են որևէ կերպ օգտակար այլ գործոններ, ապա առնվազն պիտի լինի նույն գնով: Հիշեցնենք, որ ռուսական վարկը Հայաստանին տրամադրվել է տարեկան 3  %-ով: Պետական պարտատոմսերի արժեքի մասին այս պահին առավելագույնը կարող ենք հիմնվել պարտատոմսերի հայկական շուկայի ամենաթարմ զարգացումների վրա: Մասնավորապես, Հայաստանում պետական պարտատոմսերի վերջին ամենաթարմ նախադեպերը ցույց են տալիս, որ դրանք բավական բարձր են 3 %-ից: Ի դեպ, այդ մասին են վկայում նաև Հայաստանի ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանի ներկայացրած տվյալները:
Եթե անգամ դիտարկենք այն հավանականությունը, որ միջոցների խնայողությունն այստեղ կարող է լինել այլ շուկաներից մրցակցային ապրանքների գնման արդյունքում,  ինչպես նշեց վարչապետը Կառավարության նիստում, ապա առնվազն պետք է ներկայացվեն այդ շուկաները՝ հստակ երաշխիքով, որ նախ դրանք իսկապես կան, և երկրորդ դրանք որևէ կերպ էժան չեն ի հաշիվ որակի: Այս մտահոգությունը հիմնավորված է առնվազն այն իրողությամբ, որ ատոմակայանների սպասարկման ու դրանց գործարկման համար նախատեսված ապրանքների շուկաներում Ռուսաստանն առաջատարներից է և դա չափորոշիչ է, այդ թվում՝ որակի:
Մյուս կողմից, տրամաբանական չէ այլ շուկաների գնումների ծրագրեր կազմելն այն դեպքում, երբ հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ  էներգաբլոկը տեխնոլոգիապես հարմարեցված է հենց ռուսական արդյունաբերության հետ, ինչով պայմանավորված էլ սպասարկման բոլոր աշխատանքները իրականացրել է  «Ռոսատոմ»-ը  և ի դեպ շարունակելու է իրակացնել, ինչի մասին նշում են նաև իշխանությունները:
Այս ամենի ներքո առաջանում են հարցեր: Մասնավորապես,  արդյո՞ք Կառավարությունն ունի վստահություն, կամ դրա համար նախապես իրականացվե՞լ են կոնսուլտացիաներ, որ այլ շուկաներից ձեռքբերված ավելի «մրցակցային ապրանքներով»,  ինչպես իրենք են ասում, նույն «Ռոսատոմ»-ի մասնագետները կարող են աշխատել:
Եվ առհասարակ, Հայաստանը փաստորեն կասեցնում է գործող պայմանագիրը մասամբ. հրաժարվում է ռուսական վարկի բաղադրիչից՝ պահպանելով տեխնիկական սպասարկման և այլ տարրեր: Ուստի հաշվարկվա՞ծ է արդյոք հավանականությունը, որ ռուսական կողմը կարող է ստանալ բարոյական իրավուք պայմանագրի այլ բաղադրիչների մասով պայմանավորվածություններ կասեցնել, օրինակ Ատոմակայանի գործարկմանն անհրաժեշտ վառելիքի՝ ուրանի ձեռբերման գնի հետ կապված, որի շուկայական արժեքն աճի միտում ունի:
Արդյո՞ք այս ամենի համատեքստում մենք ուղղակի ռիսկեր չենք ստեղծում Ատոմակայանի գոյության համար: Արդյո՞ք այս դեպքում մեր պետությունը չի կանգնի այլընտրանքային լուծման առջև՝ համաձայնելով տարիներ ի վեր Եվրամիության կողմից առաջակվող «օգնությանը» ԱԷԿ-ը փակելու դիմաց:
Պետք չէ մոռանալ, որ հարևան Թուրքիան հստակ պարբերականությամբ Ատոմակայանը փակելու աղմուկ է առաջացնում:
Այլ գործոն է տարածաշրջանում էներգետիկ շուկայի վերջին տարիների փոփոխությունը, որն այս ամենի ֆոնին մտածելու տեղիք է տալիս: Բավական է հիշել, որ օրինակ  Թուրքիան վերջին տարիներին մեծացրել է արևմտյան էներգակիրների ձեռքբերումը՝ նվազեցնելով ռուսական շուկայից սպառումը մոտ 35 տոկոսով:
Արդյունքում, իրականում անհասկանալիորեն ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի մոդեռնիզացիայի համար ռուսական վարկից հրաժարումը, որն ի դեպ նաև երկրի ներդրումային գրավչությանը հարվածի ռիսկ է պարունակում, ի՞նչ նպատակ է հետապնդում:
Արդյո՞ք երաշխավորված ենք, որ խնդիրն «Ատոմակայանի փակման օպերացիայի» մեկնարկը չէ և տարածաշրջանում էներգետիկ շուկայում արևմտյան բաղադրիչի ավելացման միտումը:

Отказ от российского кредита не вписывается в логику экономической эффективности правительства Армении
Вопрос об отказе Армении от российского  кредита, который должен был быть направлен на обслуживание второго энергоблока Армянской АЭС, проблематичен и его ошибочно рассматривать  исключительно с точки зрения экономических интересов государства. Чтобы понять причину вышесказанного, рассмотрим тему в двух измерениях - с  учетом решения правительства, напрямую обусловленного продолжением работы по модернизации АЭС при помощи выпуска государственных казначейских облигаций, а также в логике глобальных  косвенных процессов.
На первый взгляд, идея преобразования внешнего долга во внутренние ресурсы кажется довольно заманчивой. Первое ожидание в данном случае - что вовлечение этих внутренних ресурсов окажется дешевле существующего, или, если в нем учитываются другие полезные факторы, то, по крайней мере, оно должно иметь хотя бы ту же цену. Напомним, что российский кредит был предоставлен Армении под 3% годовых.
О ценах на армянские гособлигации мы можем узнать, основываясь на последних развитиях рынка облигаций Армении. В частности, последние государственные облигации Армении показывают, что они значительно выше 3%. Кстати, об этом свидетельствуют данные, предоставленные гендиректором Армянской фондовой биржи Айком Еганяном.
Даже если мы рассмотрим возможность того, что экономия здесь может быть связана с приобретением конкурирующих товаров на других рынках, как сказал премьер-министр на заседании правительства, по крайней мере,  должны быть представлены гарантии того, что они реальны, а во-вторых, что они не дешевеют за счет качества. Эта озабоченность основана хотя бы на том, что Россия является одним из лидеров на рынке товаров для обслуживания и эксплуатации атомных электростанций, что является в том числе показателем качества.
С другой стороны, нелогично разрабатывать планы на закупы на других рынках, когда 2-ой энергоблок Армянской АЭС технологически адаптирован к российской промышленности. Кстати, именно поэтому "Росатом" продолжает выполнять все работы по техническому обслуживанию энергоблока, что подтверждают армянские власти.
Все это вызывает множество вопросов. В частности, есть ли у правительства Армении уверенность в том, что те же специалисты "Росатома" смогут работать с более "конкурентоспособными продуктами" (как они это называют) из  других рынков? Были ли с ними проведены предварительные консультации?
Стоит отметить, что  Армения, фактически, приостанавливает действие нынешнего армяно-российского соглашения частично: она отказывается от компонента российского кредита, при этом не отказываясь от ведения технического обслуживания и других элементов сотрудничества. В этом смысле просчитан ли риск того, что у России возникнет «моральное право» на приостановление или преобразование  других компонентов договора, например, таких как нарастающие на международном рынке цены на топливо для урана?
В контексте всего этого - разве мы не создаем риски для функционирования и существования Армянской АЭС? Не столкнется ли наша страна в этом случае с альтернативным решением вопроса, согласившись на "помощь", предложенную Европейским Союзом, который на протяжении многих лет говорит о закрытии АЭС?
Не следует забывать, что соседняя Турция регулярно суетится, чтобы остановить работу и закрыть Армянскую АЭС.
Другим фактором является изменение энергетического рынка в регионе за последние годы, что тоже является поводом для размышлений. Достаточно сказать, что в последние годы, например, Турция увеличила закупки западной энергии, сократив на 35 процентов потребление российских энергоресурсов.
В результате возникает повод для размышления – а какова реальная цель отказа от российского кредита на модернизацию второго энергоблока АЭС, что, кстати, также создает риски для инвестиционной привлекательности страны?
Есть ли гарантия, что проблема не в "операции по закрытию атомной электростанции Армении"? Возможно ли, что мы просто на пороге тенденции роста западного компонента на региональном энергетическом рынке?