Վարչապետը շնորհավորել է ՌԴ նախագահին և կառավարության ղեկավարին՝ Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և վարչապետ Միխայիլ Միշուստինին՝ Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ:
Վլադիմիր Պուտինին ուղղված ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ պետական տոնի` Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ:
Այս տոնն անքակտելիորեն կապված է Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական նվաճումների, միջազգային ասպարեզում նրա դերի ամրապնդման հետ:
Հայաստանի և Ռուսաստանի դաշնակցային հարաբերությունները շարունակում են կայուն զարգանալ՝ ի նպաստ մեր երկրների ժողովուրդների, ամրապնդվում և ընդլայնվում է համագործակցությունը հայ-ռուսական փոխգործակցության գրեթե բոլոր ոլորտներում:
Բարեկամության և վստահության դարավոր պատմությունը, մեր ժողովուրդների ամուր եղբայրական կապերը կառուցողական համագործակցության և փոխադարձ աջակցության ամուր հիմք են ոչ միայն երկկողմանի մակարդակում, այլև՝ միջազգային կազմակերպությունների և ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակում:
Անկեղծորեն հույս ունեմ, որ մոտ ապագայում մեր երկրները կկարողանան հաղթահարել աննախադեպ գլոբալ մարտահրավերների և սպառնալիքների հետ կապված ժամանակավոր դժվարությունները, և մենք կկարողանանք վերականգնել ավանդական սերտ շփումները:
Այս տոնական օրը մաղթում եմ Ձեզ, հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրի, քաջառողջություն, երջանկություն և հետագա հաջողություններ, իսկ Ռուսաստանի եղբայրական ժողովրդին` խաղաղություն, բարեկեցություն և բարգավաճում»:
Վարչապետ Փաշինյանի՝ ՌԴ կառավարության ղեկավարին ուղղված ուղերձում նշված է.
Անկեղծորեն շնորհավորում եմ Ձեզ պետական տոնի` Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ:
Այս տոնական օրն արտացոլում է Ռուսաստանի պետականության հազարամյա պատմությունը, երկրի հարուստ հոգևոր և մշակութային ժառանգությունը, հետևողական ստեղծագործական աշխատանքը՝ ուղղված երկրի զարգացմանը և բարգավաճմանը, ինչպես նաև միջազգային ասպարեզում նրա դերի ամրապնդմանը:
Մեր ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա հիմնված հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններն արտացոլված են միջազգային հարթակներում և, հատկապես, Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում կառուցողական և փոխշահավետ ռազմավարական գործընկերության մեջ:
Գոհունակությամբ կարելի է արձանագրել մեր երկրների միջև հետևողականորեն ամրապնդվող փոխգործակցությունը՝ առևտրի, տնտեսական, էներգետիկ, ռազմաքաղաքական, մշակութային, հումանիտար և այլ ոլորտներում:
Հուսով եմ, որ մոտ ժամանակներս աշխարհում համաճարակաբանական իրավիճակը կկարգավորվի, ինչը թույլ կտա մեզ լիարժեք վերսկսել սերտ կապերը` նոր գաղափարների և նախաձեռնությունների իրականացման նպատակով:
Մաղթում եմ Ձեզ, հարգելի Միխայիլ Վլադիմիրի, քաջառողջություն, բարգավաճում և հետագա հաջողություններ Ձեր պետական գործունեության մեջ, իսկ եղբայրական Ռուսաստանի բոլոր քաղաքացիներին՝ խաղաղություն և բարգավաճում»։

Armenia’s Pashinyan Congratulates Putin and Mishustin on Russia Day
Prime Minister Nikol Pashinyan sent congratulatory letters to RF President Vladimir Putin and Prime Minister Mikhail Mishustin on the occasion of Russia Day.
The letter addressed to Vladimir Putin reads:
Please accept my heartfelt congratulations on Russia’s state holiday – Russia Day.
This day is inseparably connected with the political, socio-economic achievements of the Russian Federation, the strengthening of its role in the international arena.
The strong ties of allied partnership between Armenia and Russia have been developing consistently in the best interest of our two peoples and countries. Bilateral cooperation is strengthening and expanding in all spheres of mutual interest.
The centuries-old history of friendship and trust, the brotherly ties between our peoples provide a solid groundwork for constructive interaction and mutual support not only at the bilateral level, but also in the framework of international organizations and integration associations.
I sincerely hope that our countries will be able to defy the temporary difficulties connected with the unprecedented global challenges and threats in the near future, and we will be able to resume the traditional close contacts.
On this festive day, I wish you good health, personal wellbeing and further success, as well as peace, welfare and prosperity - to the brotherly Russian people.”
The letter addressed to the Russian Prime Minister reads:
I sincerely congratulate you on Russia’s state holiday – Russia Day.
This festive day reflects the millennia-old history of Russia’s statehood, your country’s rich spiritual and cultural heritage, the consistent creative work aimed at Russia’s further development and prosperity, as well as the strengthening of its role in the international arena.
Based on deep-rooted friendship between our two peoples, the Armenian-Russian allied relations are reflected in the ongoing constructive and mutually beneficial strategic partnership on international platforms, and especially in the frames of the Eurasian Economic Union.
It is my pleasure to state that our interaction keeps strengthening in fields of trade, economy, energy, military-political, cultural, humanitarian affairs and other fields of mutual interest.
I hope the global pandemic will soon be curbed, which will allow us to resume our close contacts and implement new ideas and initiatives.
I wish you robust health, wellbeing and further success in your state activities, as well as peace and prosperity - to the citizens of the Russian Federation.”