Արցախի իշխանությունները հետևողական կերպով հետամուտ են լինելու Շահումյանի, ինչպես նաև Մարտակերտի և Մարտունու շրջանների մի մասի օկուպացիայի դադարեցմանը
28 տարի առաջ՝ 1992 թ. հունիսի 12-ին, ադրբեջանական զինված կազմավորումները՝ նախկին սովետական բանակի 23-րդ դիվիզիայի աջակցությամբ, լայնամասշտաբ գրոհ սկսեցին Արցախի Հանրապետության դեմ՝ ծանր զինտեխնիկայի և ռազմական ավիացիայի կիրառմամբ։ Այս մասին նշված է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարության մեջ ՝ Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի 28-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
«Առաջին հարվածն իր վրա ընդունեց Շահումյանի շրջանը։ Բազմակի անգամ գերազանցելով կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի թվով՝ ադրբեջանական զինված կազմավորումներին հաջողվեց զավթել Արցախի Հանրապետության Շահումյանի շրջանը, որից հետո նրանք ձեռնամուխ եղան էթնիկ զտումների իրականացմանը և դաժան հաշվեհարդար տեսան հայ խաղաղ բնակչության նկատմամբ։
Փրկվելու համար մարդիկ ստիպված էին լեռնային արահետներով հասնել Մարտակերտի շրջան՝ ճանապարհին ենթարկվելով ադրբեջանական զինյալների հարձակումներին։ Շահումյանի շրջանի բնակիչների վկայությունների համաձայն՝ խաղաղ բնակիչների շարասյունը գտնդակոծման էր ենթարկվում, այդ թվում՝ մարտական ուղղաթիռներից։ Խաղաղ բնակչության նկատմամբ հարձակումը դիտավորյալ բնույթ էր կրում և միայն մեկ նպատակ էր հետապնդում՝ որքան հնարավոր է շատ մարդ սպանել։ Հենց այդ անմարդկային կերպով ադրբեջանական կողմը փորձում էր 1992 թ. ձմռանը և գարնանը կրած սեփական ռազմական պարտությունների վրեժը լուծել խաղաղ բնակչությունից։
Ադրբեջանական զինված կազմավորումների կողմից Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի ժամանակ իրականացված պատերազմական հանցագործությունների արդյունքում շուրջ երկու տասնյակ հայկական գյուղեր ոչնչացվեցին և թալանվեցին, ավելի քան 20 հազար հայեր դարձան ներքին տեղահանվածներ և փախստականներ, մի քանի հարյուրը կանխամտածված կերպով սպանվեցին կամ անհայտ կորան։
Իրականացնելով պատերազմական հանցագործություններ և ահաբեկելով քաղաքացիական բնակչությանը՝ Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում էին կոտրել արցախցիների կամքը, ովքեր ձգտում էին պաշտպանել իրենց կյանքի, ինքնորոշման և անկախության իրավունքը։ Սակայն ադրբեջանական կողմի վայրագությունները միայն ամրապնդել են արցախցիների վճռականությունը՝ պաշտպանելու իրենց ինքնիշխանությունը, իդեալները և իրավունքները: Ադրբեջանական ագրեսիան ետ մղելու և անվտանգ սահմաններ ապահովելու նպատակով Արցախի Պաշտպանության բանակի հետագա գործողությունները պայմանավորված էին հանրապետությունն ու բնակչությունը ֆիզիկական բնաջնջումից պաշտպանելու անհրաժեշտությամբ:
Առ այսօր Արցախի Հանրապետության Շահումյանի շրջանը և Մարտակերտի ու Մարտունու շրջանների մի մասը գտնվում են ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո: Խախտելով միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերը՝ Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են Արցախի Հանրապետության օկուպացված տարածքներում անօրինական բնակեցման և բնիկ հայ բնակչության ներկայության հետքերի ոչնչացման քաղաքականություն իրականացնել:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները հետևողական կերպով հետամուտ են լինելու Շահումյանի, ինչպես նաև Մարտակերտի և Մարտունու շրջանների մի մասի օկուպացիայի դադարեցմանը: Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերականգնումը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշման առանցքային տարրերից մեկն է»,-նշված է մեկնաբանությունում։

Statement by the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh on the Occasion of the 28th Anniversary of the Occupation of the Shahumian Region
28 years ago, on June 12, 1992, the Azerbaijani armed forces, supported by the units of the 23rd division of the former Soviet Army, launched a large-scale attack on the Republic of Artsakh, employing heavy equipment and military aircraft. The first to be targeted was the Shahumian region. Having multiple superiority in manpower and equipment, the Azerbaijani armed forces managed to capture the Shahumian region of the Republic of Artsakh, after which they started ethnic cleansing and brutal massacre of Armenian civilians.
To escape, the people had to leave for the Martakert region through mountain paths, where along the way they were being attacked by the Azerbaijani militants. According to the recollections of the residents of the Shahumian region, the column of civilians was fired on, including from combat helicopters. The attack on the civilians was deliberate and had only one goal - to kill as many people as possible. It was in such an inhuman way that the Azerbaijani side tried to recoup on civilians for their own military defeats in the winter and spring of 1992.
As a result of the war crimes committed by the Azerbaijani armed forces during the occupation of the Shahumian region, about twenty Armenian villages were destroyed and looted, over twenty thousand Armenians became internally displaced persons and refugees, and several hundred people were deliberately killed or have gone missing.
By committing war crimes and subjecting the civilian population to terror the Azerbaijani authorities tried to break the will of the people of Artsakh seeking to defend its right to life, self-determination and independence. However, the atrocities by the Azerbaijani side only strengthened the determination of the people of Artsakh to defend its sovereignty, its ideals and its rights. The subsequent actions by the Defense Army of Artsakh to repel the Azerbaijani aggression and to ensure safe borders were conditioned by the need to defend the Republic and its population from physical annihilation.
Today, the Shahumian region and parts of the Martakert and Martuni regions of the Republic of Artsakh continue to remain under the occupation of Azerbaijan. In violation of international humanitarian law, the Azerbaijani authorities continue the policy of illegal settlement and eradication of the signs of presence of the indigenous Armenian population on the occupied territories of the Republic of Artsakh. The authorities of the Republic of Artsakh will consistently seek the de-occupation of the Shahumian region, as well as parts of the Martakert and Martuni regions.
The restoration of the territorial integrity of the Republic of Artsakh is one of the key elements of the position of official Stepanakert on the peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict.