ՄԱԿ-ը հրապարակել է ՀՀ-ի Կայուն զարգացման նպատակների 2020 թվականի կամավոր ազգային գնահատման զեկույցը
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի համակարգմամբ և բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ մշակվել և ՄԱԿ-ին է ներկայացվել Հայաստանի Կայուն զարգացման նպատակների կամավոր ազգային գնահատման զեկույցը: Այս մասին հաղորդում է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակը։
Փաստաթղթի մշակմանը մասնակցել են պետական մարմիններ, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի գրասենյակը, ՄԱԿ-ի տարբեր կառույցներ և  քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:
Զեկույցը հրապարակվել է ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքէջում: Այն ներկայացնում է Կայուն զարգացման նպատակների իրականացման ուղղությամբ Հայաստանի նախաձեռնած քայլերը 2018 - 2020 թվականների ժամանակահատվածում:
Զեկույցը բաղկացած է խմբավորված հետյալ հինգ բաժիններից՝
• մարդկային կապիտալի զարգացում,
• ենթակառուցվածքների մատչելիության և տնտեսական զարգացման ապահովում,
• կոռուպցիայի դեմ պայքար, մարդու իրավունքների պաշտպանություն և արդարություն,
• շրջակա միջավայրի պաշտպանություն և կլիմայի փոփոխության դեմ պայքար,
• համագործակցություն հանուն կայուն զարգացման նպատակների կենսագործման:
Հայաստանի Կայուն զարգացման նպատակների կամավոր ազգային գնահատման զեկույցը ներկայացվելու է նաև այս տարվա հուլիսին ՄԱԿ-ի շրջանակներում կայանալիք Բարձրաստիճան քաղաքական համաժողովի ընթացքում:

At the coordination of the Office of Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan and the participation of all concerned sides, Armenia’s Sustainable Development Goals Voluntary National Review Report has been developed and submitted to the United Nations, the deputy PM’s Office told Armenpress.
State bodies, the Office of the UN Resident Coordinator in Armenia, different UN structures and civil society representatives have been engaged in the drafting of the document.
The report has been published in the UN website. It represents Armenia’s steps taken for the implementation of SDGs during 2018-2020.
The report consists of five chapters:
- Development of Human Capital (People)
- Accessibility of infrastructures and provision of economic growth (Prosperity)
- Fight against corruption, human rights protection and justice (Peace)
- Protection of environment and tackling climate change (Planet)
- Cooperation for implementation of the sustainable development goals (Partnership)
The report will also be presented during the High-Level Political Forum within the UN this year in July.