ԱԺ-ն Գագիկ Ծառուկյանին զրկեց պատգամավորական անձեռնմխելիությունից
ՀՀ ազգային ժողովը փակ գաղտնի քվեարկությամբ  «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին զրկեց պատգամավորական աձեռնմխելիությունից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալու վերաբերյալ քվեարկությանը կողմ էր քվեարկել 87 պատգամավոր, դեմ ձայն չկար:
Արդյունքները հայտնեց հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը: Քվեարկությանը մասնակցել էին 87-ը, քվեաթերթիկներից ոչ մեկն անվավեր չէր համարվել:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, պատգամավոր Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու վերաբերյալ միջնորդությունը ԱԺ հունիսի 15-ի նիստում ներկայացրեց Հայաստանի Հանրապետության Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը:
«Բարգավաճ Հայաստան», «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները հայտնել էին, որ չեն մասնակցելու քվեարկությանը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում հնարավոր է եղել բացահայտել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության մի խումբ անդամների կողմից, նախնական համաձայնությամբ, 2017 թ. ապրիլի 2-ին կայացած ՀՀ ԱԺ ընտրությունների ընթացքում ընտրողներին թեկնածուներից, ինչպես նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության օգտին կողմ քվեարկելու համար անձամբ կամ միջնորդի միջոցով ընտրողներին կաշառք տալու բազմաթիվ դեպքեր, որում ներգրավված են եղել ինչպես կուսակցության ղեկավար կազմը, այնպես էլ՝ կուսակցության անդամները:

Парламент Армении лишил Гагика Царукяна депутатской неприкосновенности
Национальное собрание Армении закрытым тайным голосованием лишило руководителя фракции "Процветающая Армения" Гагика Царукяна депутатской неприкосновенности. Как передает "Арменпресс", за согласие на возбуждение уголовного преследования в отношении Царукяна проголосовали 87 депутатов, против не было голосов.
Результаты представил председатель счетной комиссии Ваагн Овакимян. В голосовании приняли участие 87 депутатов, ни один из бюллетеней не был признан недействительным.
Ходатайство о согласии на возбуждение уголовного преследования в отношении лидера партии "Процветающая Армения" Гагика Царукяна на заседании НС 15 июня представил генеральный прокурор Республики Армения Артур Давтян.
Фракции "Процветающая Армения" и "Просвещенная Армения" заявили, что не примут участия в голосовании.
В результате масштабных следственных и других процессуальных действий, осуществленных Службой национальной безопасности Республики Армения, а также эффективных комплексных оперативно-розыскных мероприятий, удалось выявить многочисленные случаи дачи взяток избирателям в ходе парламентских выборов в Армении, состоявшихся 2 апреля в 2017 году. Взятки избирателям для голосования в пользу кандидатов, а также партии "Процветающая Армения" по предварительному сговору, предоставлялись группой членов партии "Процветающая Армения", лично или через посредников. В группу были вовлечены как руководящий состав партии, так и другие члены партии.