Բելառուսը կարող է այլընտրանք գտնել ռուսական գազին. Լուկաշենկո
Աշխարհում բավականին շատ բնական գազ կա, և Բելառուսը կարող է ռուսական գազին այլընտրանք գտնել: Այս մասին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն՝ Գրոդնենսկու շրջան աշխատանքային այցի ժամանակ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«…Փառք Աստծո, աշխարհում բավարար է նաև նավթի պաշարը: Եվ գներն ընդունելի են: Բնական գազն էլ է բավարար, պայքար կա մեր շուկայի համար բնական գազ մատակարարող հիմնական խաղացողների միջև: Այլընտրանք կա, կարելի է այն գտնել», - ասել է Լուկաշենկոն՝ դիմելով «Բելնեֆտեհիմ» պետական կոնցեռնի նախագահ Անդրեյ Ռիբակովին:
Բելառուսը պնդում է, որ անհրաժեշտ է վերանայել ռուսական գազի գինը 2020 թվականի համար՝ իր «ճիշտ և արդար մակարդակում» բնութագրմամբ:

Лукашенко заявил о наличии альтернативы российскому газу
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что в мире достаточно природного газа, и республика может найти альтернативу его поставкам из России, передает РИА Новости.
Такое заявление прозвучало в ходе рабочей поездки главы государства в Гродненскую область.
"… Слава богу, и нефти хватает в мире - бери, не хочу. И цены приемлемые. И природного газа хватает уже, идет драка за премиальный европейский и наш рынок между основными игроками, поставляющими природный газ. И альтернатива есть, можно ее найти", - сказал Лукашенко, обращаясь к председателю госконцерна "Белнефтехим" Андрею Рыбакову.
Белоруссия настаивает на необходимости пересмотра цены на российский газ на 2020 год с определением ее "корректного и справедливого уровня", переговоры минэнерго республики проводит с "Газпромом" и российским минэнерго.