Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է ԵԺԿ Արևելյան գործընկերության տեսակոնֆերանսին
ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր երեկոյան մասնակցել է Բրյուսելից անցկացվող Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) Արևելյան գործընկերության առաջնորդների տեսակոնֆերանսին` ԵԺԿ նախագահ Դոնալդ Տուսկի նախագահությամբ:
Հեռավար ձևաչափով այս հանդիպմանը մասնակցել են Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, Արևելյան գործընկերության երկրներից ԵԺԿ-ին անդամակցող կուսակցությունները ներկայացնող մի շարք երկրների և կառավարությունների ղեկավարներ, ԵԺԿ անդամ երկրների ընդդիմության առաջնորդները, ինչպես նաև ԵԺԿ ղեկավար կազմի, Արևելյան գործընկերության երկրների, Եվրանեսթի և Եվրախորհրդարանի  ներկայացուցիչներ:
Նախագահ Սարգսյանը գագաթնաժողովում հանդես է եկել ելույթով, որտեղ անդրադարձել է Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականության ու անվտանգության կարևորագույն  մի շարք հարցերի: Սերժ Սարգսյանը խոսել է ինչպես կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում երկրում առողջապահական, սոցիալ-տնտեսական  խիստ մտահոգիչ իրավիճակի, այնպես էլ չափազանց վտանգավոր մեկ այլ՝ պոպուլիզմի քաղաքական վիրուսով ախտահարված Հայաստանի իշխանությունների ապաշնորհ կառավարման արդյունքում երկրում ստեղծված ներքաղաքական վիճակի մասին: Նա գործընկերներին հանգամանորեն ներկայացրել է Հայաստանի ներքաղաքական վերջին զարգացումները, որոնց երեկ հրապարակած հայտարարության մեջ խստորեն դատապարտել է իր գլխավորած Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության Գործադիր մամինը:
Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է նաև Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության օրակարգին և այդ համատեքստում` Եվրամիության և Հայաստանի միջև դեռևս 2017 թվականին ստորագրված՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրագործման ընթացքին` ցավով նշելով, որ այս ուղղությամբ ևս Հայաստանի նոր կառավարության ջանքերը բավարար  արդյունավետ չեն:
Սերժ Սարգսյանը  հանդիպման մասնակիցների հետ խոսել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի կայունության և անվտանգության ապահովման խնդիրների, առկա մարտահրավերների մասին, իր մտահոգությունը հայտնել Ադրբեջանի կողմից համավարակի ընթացքում հրադադարի ռեժիմի բազմաթիվ խախտումների կապակցությամբ: Նախագահ Սարգսյանը հորդորել է գործընկերներին` անվերապահ պաշտպանել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման մոտեցումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից մի քանի անգամ ազդարարված հիմնարար սկզբունքների հիման վրա:

Серж Саргсян принял участие в видеоконференции Восточного партнёрства ЕНП
Третий Президент РА, Председатель РПА Серж Саргсян сегодня вечером принял участие в видеоконференции лидеров Восточного партнёрства Европейской народной партии (ЕНП), проходящей в Брюсселе под председательством Председателя ЕНП Дональда Туска.
В этой встрече в дистанционном формате приняли участие Председатель Европейской Комиссии Урсула фон дер Ляйен, главы ряда государств и правительств, представляющие партии-члены ЕНП из стран Восточного партнёрства, лидеры оппозиции стран-членов ЕНП, а также представители руководства ЕНП, стран Восточного партнёрства, ПА Евронест и Европарламента.
Президент Саргсян на саммите выступил с речью, в которой коснулся ряда важнейших вопросов внутренней и внешней политики и безопасности Армении. Серж Саргсян говорил как о крайне тревожной ситуации в здравоохранении и социально-экономической сфере страны в условиях пандемии коронавируса, так и о чрезвычайно опасном внутриполитическом положении, сложившемся в стране в результате бездарного управления заражённых политическим вирусом популизма властей Армении. Он обстоятельно представил коллегам последние внутриполитические развития, которые строжайше осудил в опубликованном вчера заявлении Исполнительный орган возглавляемой им Республиканской партии Армении.
Серж Саргсян коснулся также повестки сотрудничества Армения-Евросоюз и в этом контексте - хода реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве подписанного между ЕС и РА ещё в 2017 году, с сожалением отметив, что в этом направлении также усилия нового правительства Армении не достаточно эффективны.
Серж Саргсян говорил с участниками встречи о проблемах обеспечения стабильности и безопасности в регионе Южного Кавказа и о существующих вызовах, выразил свою озабоченность в связи с многократными нарушениями со стороны Азербайджана режима перемирия во время пандемии. Президент Саргсян призвал коллег безоговорочно поддержать мирное урегулирование проблемы Нагорного Карабаха на основе несколько раз провозглашенных сопредседателями Минской группы ОБСЕ основополагающих принципов.