Իրանը մտադիր է ամրապնդել հարաբերությունները Սիրիայի հետ՝ չնայած ԱՄՆ պատժամիջոցներին
Իրանը մտադիր է ամրապնդել հարաբերությունները Սիրիայի հետ՝ չնայած վերջինիս դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցներին, հայտարարել է Իրանի արտգործնախարարության խոսնակ Աբաս Մուսավին:
«Ինչպես և նախկինում, մենք կշարունակենք տնտեսական համագործակցությունը Սիրիայի ամուր ժողովրդի և կառավարության հետ և, չնայած պատժամիջոցներին, կամրապնդենք տնտեսական հարաբերությունները»,- նշվում է Մուսավիի հայտարարության մեջ:
Նա միաժամանակ պատժամիջոցները տնտեսական ահաբեկչություն է անվանել՝ նշելով, որ կորոնավիրուսի պայմաններում դրանք կուժեղացնեն սիրիացիների տառապանքը, ինչը փաստում է, որ դրանք անմարդկային են:
Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն օրենք էր ստորագրել, որը հայտնի «Կեսար» անունով, 2019-ի վերջին: Այն ուժի մեջ է մտել հունիսի 1-ից և պատժամիջոցներ է ներառում, որոնք տարածվում են սիրիական տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտների վրա: Պատժամիջոցների ցուցակը ընդլայնվել էր հունիսի 17-ին, դրանք տարածվել են 14 անձի, այդ թվում՝ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի կնոջ՝ Ասմա Ասադի և նրա քրոջ՝ Բուշրա Ասադի վրա, ինչպես նաև 21 կազմակերպության:

Иран намерен укреплять отношения с Сирией, несмотря на санкции США
Тегеран намерен укреплять отношения с Дамаском, несмотря на санкции США против Сирии, заявил официальный представитель МИД Ирана Аббас Мусави, передает РИА Новости.
"Как и прежде, мы продолжим экономическое сотрудничество со стойким народом и правительством Сирии и, несмотря на санкции, укрепим экономические отношения", - говорится в заявлении Мусави.
Он также назвал санкции экономическим терроризмом, отметив, что в условиях коронавируса они усилят страдания сирийцев, из-за чего являются негуманными.
Президент США Дональд Трамп подписал закон, который стал известен как "Цезарь", в конце 2019 года. Он вступил в силу 1 июня и включает в себя санкции, затрагивающие практически все сферы экономики Сирии. Санкционный список был расширен 17 июня, под рестрикции попали 14 человек, в том числе супруга президента Сирии Башара Асада Асма Асад и его сестра Бушра Асад, а также 21 организация.