Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցի Հայրենական Մեծ պատերազմի 75-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումներին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նամակ է հղել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին` հայտնելով, որ չի կարոս մասնակցել Հայրենական Մեծ պատերազմի 75-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումներին:
Վարչապետի նամակը ներկայացնում ենք ստորև.
Ափսոսանքով պետք է հայտնեմ Ձեզ, որ չեմ կարողանալու մասնակցել Հայրենական Մեծ պատերազմի 75-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումներին: Ինչպես գիտեք, ես մեծ սիրով ընդունել էի հանդիսավոր արարողություններին մասնակցելու Ձեր հրավերը: Սակայն, ինչպես հետագայում պարզվեց, գոյություն ունեցող համաճարակային իրավիճակը թույլ չի տալիս ինձ իրականացնել այդ ուղևորությունը: Ելնելով դրանից՝ ես որոշեցի ձեռնպահ մնալ Մոսկվա կատարելիք իմ այցից, ինչը, ինչպես տեղյակ եք, մանրամասն քննարկվել և համաձայնեցվել է մեր աշխատակազմերի միջև:
Ինձ համար մեծ պատիվ կլիներ ներկա գտնվել հոբելյանական շքերթին: Վստահ եմ՝ մեր երկրների միլիոնավոր քաղաքացիներ հետևելու են այդ հանդիսավոր միջոցառմանը՝ մտովի գնալով հեռավոր 1945 թվականը, երբ մեր պապերը հպարտ քայլով անցնում էին Կարմիր Հրապարակով: Հաղթանակը Հայրենական Մեծ պատերազմում մեր ընդհանուր ժառանգությունն է: Հիշողությունն այդ մասին միավորում է մեր ժողովուրդներին և անսասան հիմք ստեղծում ապագա սերունդների բարեկամության համար:
Ակնկալում եմ մեր մոտալուտ հանդիպումը, որը հնարավորություն կտա քննարկելու մեր երկրների միջև դաշնակցային հարաբերությունների օրակարգի հարցերը:
Ընդունեք, պարոն նախագահ, քաջառողջության և Ձեր գործունեության մեջ հաջողությունների իմ լավագույն մաղթանքները»:

Armenian PM Вill not Аttend Victory Day Parade in Moscow
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan sent a letter to Russian President Vladimir Putin informing that he cannot take part in the celebrations in Moscow dedicated to the 75th anniversary of the victory in the Great Patriotic War, the Armenian PM’s Office told Armenpress.
I regret to inform you that I will not be able to participate in the celebrations dedicated to the 75th anniversary of the victory in the Great Patriotic War. As you know, I accepted your invitation to attend the ceremonies with pleasure. However, as later was revealed, the current coronavirus-related situation doesn’t allow me to carry out that trip. Based on this I decided to refrain from my visit to Moscow, which, as you know, has been discussed in detail and agreed upon between our administrations.
It would have been a great honor for me to attend the Victory Day Parade. I am confident that millions of citizens of our countries will follow that event, going back to the 1945 in mind when our grandfathers were proudly passing through the Red Square. The victory in the Great Patriotic War is our common heritage. The memory on it unites our peoples and creates a firm base for the friendship of future generations.
I am expecting our meeting in the nearest future which will enable to discuss the agenda issues of the allied relations between our countries.