Սահմանադրական դատարանից ազատվելու օրինագիծը ԱԺ-ում է. նպատակը շարունակում է մնալ նույնը՝ ազատվել ՍԴ-ից ցանկացած գնով
Այսօր՝ հունիսի 22-ին, ԱԺ-ն արտահերթ նիստ է հրավիրել, որի ընթացքում կքննարկվի ՍԴ նախագահին և դատավորներին փոխարինելու օրինագիծը: Օրինագիծը այլընտրանքն է ավելի վաղ հայտարարված հանրաքվեին, որը, երկրում կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակում անհնար էր անցկացնել: Բայց իշխանությունները չեն պատրաստվում սպասել: Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, դեռ մեկ տարի էլ գուցե շարունակենք ապրել համավարակի պայմաններում, իսկ ՍԴ-ի հարցում «չենք կարող երկար սպասել»:
Հատկանշական է, որ ՍԴ-ից ազատվելու հարցում իշխանությունների ձեռնարկած բոլոր քայլերը հապճեպ ու իրավաբանական առումով խնդրահարույց են եղել: Արդեն ներկայացրել ենք հանրաքվե անցկացնելու վերաբերյալ ԱԺ ընդունած որոշման ընթացակարգային ու բովանդակային խախտումները, խոսել ենք  նաև հանրաքվեն չեղարկելու գործընթացի բացթողումների, և, ըստ էության, հակասահմանադրական բնույթի մասին:
Այս վերջին՝ ԱԺ-ում ՍԴ ճգնաժամը հանգուցալուծելու իշխանությունների նախագիծը ևս զերծ չէ խնդրահարույց դրվագներից: Նշենք, որ ավելի վաղ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը դիմել էր Վենետիկի հանձնաժողովին՝ այս հարցով խորհրդատվական կարծիք ստանալու նպատակով, սակայն, ինչպես տեսանք, իշխանությունները չսպասեցին անգամ այս կարծիքի հրապարակմանը: Ի դեպ, Վենետիկի հանձնաժողովն այսօր արդեն ափսոսանք է հայտնել առ այն, որ  Հայաստանի խորհրդարանում սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը ներկայացվում է Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքի հրապարակման օրը։ «Վենետիկի հանձնաժողովն ափսոսանք է հայտնում, որ Հայաստանի խորհրդարանում սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը ներկայացվում է Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքի հրապարակման օրը, և ՀՀ ԱԺ նախագիծը չի համապատասխանում հանձնաժողովի կարծիքում եղած առաջարկներին»,– ասված է Վենետիկի հանձնաժողովի հրապարակած տեքստում:
Ի դեպ, ստեղծված իրավիճակի հետ կապված մտահոգություններ է հայտնել նաև խորհրդարանի ընդդիմադիր “Լուսավոր Հայաստան” կուսակցությունը: «Առավոտ 9:30 իմանում ես, որ սահմանադրություն պետք է փոխվի, և այն փոխվում է: Սա լուրջ խնդիր է մեր միջազգային պարտավորությունների առնչությամբ»,- լրագրողների հետ զրույցում նշել էր կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը:
Հիշեցնենք, որ «Իմ քայլի» պատգամավորների ներկայացրած Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծով առաջարկվում է, որ 12 տարուց ավելի պաշտոնավարած ՍԴ դատավորների լիազորությունը դադարեցվում է, ինչպես նաև ՍԴ նախագահի պաշտոնավարումը դադարեցվում է, նոր ընթացակարգով պետք է ՍԴ նախագահ ընտրվի: Հատկանշական է, որ չի նախատեսվում նաև ՍԴ դիմելու ընթացակարգ՝ հաշվի առնելով, որ երեք ժամյա ռեժիմ է հայտարարված երկրորդ ընթերցման համար:
Այսպիսով՝ իշխանությունները շարունակում են հնարավորինս արագ և ցանկացած գնով ՍԴ-ից ազատվելու իրենց քաղաքականությունը՝ խորացնելով արդեն իսկ առկա խնդիրները:

Цель законопроекта по избавлению от Конституционного суда остается прежней - избавиться от него любой ценой
Сегодня, 22 июня, Национальное Собрание РА созвало внеочередное заседание, в ходе которого в первом чтении уже принят законопроект о замене председателя и судей Конституционного суда Армении. Этот законопроект является своеобразной альтернативой референдуму, который был запланирован ранее и не состоялся по причине распространения  в стране пандемии коронавируса. Но власти Армении не собираются ждать. Как заявил премьер-министр Никол Пашинян, мы можем продолжать жить в атмосфере эпидемии еще целый год, но "мы не можем долго ждать" в вопросе Конституционного суда.
Между тем, все шаги, предпринятые властями РА по избавлению от Конституционного суда, были поспешными и проблематичными в правовом смысле. Мы уже говорили о процедурных и содержательных нарушениях, касающихся решения парламента РА о проведении в стране референдума по КС, говорили также о недостатках и об антиконституционном характере процесса по отмене референдума.
Последний "проект" властей разрешить кризис по Конституционному суду в Национальном Собрании Армении также страдает проблемными эпизодами. Следует отметить, что ранее министерство юстиции РА обращалось в Венецианскую комиссию (ВК) - за консультативным заключением по этому вопросу, но, как уже известно, власти даже не дождались обнародования этого профессионального заключения. Кстати, Венецианская комиссия уже выразила сожаление о том, что проект конституционных поправок по КС в парламенте Армении будет представлен в тот же день, в который ожидается публикация заключения Венецианской комиссии. "Венецианская комиссия сожалеет о том, что проект конституционных поправок представляется в парламент Армении в день публикации заключения Венецианской комиссии, а проект НС РА не соответствует предложениям Венецианской комиссии", - говорится в тексте заявления ВК.
Оппозиционная партия "Светлая Армения" также выразила озабоченность в связи с создавшейся ситуацией. "В 9:30 утра ты узнаешь, что должна быть изменена Конституция страны, и она меняется. Это серьезная проблема, связанная с нашими международными обязательствами", - заявил председатель партии Эдмон Марукян.
Напомним, что проект поправок в Конституцию, представленный депутатами провластной фракции "Мой шаг", предполагает, что будут прекращены полномочия судей Конституционного суда, прослуживших более 12 лет, а также будет завершен срок полномочий Председателя Конституционного суда. Согласно проекту, должен быть избран новый глава Конституционного суда Армении. Примечательно при этом, что процедура обращения в Конституционный суд не предусмотрена, учитывая, что между первым и вторым чтением законодателям отведено всего три часа.
Фактически, власти Армении продолжают свою политику избавления от Конституционного суда любой ценой, тем самым углубляя и усугубляя уже существующие проблемы.