Ֆրանսիայից բժիշկների երկրորդ խումբը կժամանի Հայաստան
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Սառա Անջարգոլյանին, Ֆրանսիայից ժամանած բժիշկներին` թիմի ղեկավար Ալեքսանդր Մինյոնի գլխավորությամբ, հաղորդում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
Ֆրանսիայից ժամանած բժիշկները տեղի մասնագետների հետ առաջնագծում օրեր շարունակ պայքարել են պացիենտների առողջության համար, արել հնարավորինը, որպեսզի վերջիններս կարողանան հաղթահարել կորոնավիրուսային հիվանդությունը:
«Այս իրավիճակում` Ֆրանսիայի և Հայաստանի առողջապահության ոլորտում հարաբերությունների մի նոր փուլ ենք մտնում»,- իր խոսքում նշել է Ժոնաթան Լաքոտը:
Իրենց առաքելությունն ավարտելով այս փուլում` բժիշկների թիմը վերադառնում է հայրենիք:  Հայաստանը սպասում է Ֆրանսիայից բժիշկների երկրորդ խմբին, ովքեր կժամանեն հունիսի 23-ին՝ երեկոյան:
«Մեր գրասենյակի առաքելությունը Հայաստան-սփյուռք կապերի ամրապնդումն է, սակայն այս պայքարում մենք ներդնում ենք մեր ջանքերը նաև նման նախաձեռնությունների կյանքի կոչման համար, և ուրախ ենք, որ Ֆրանսիայից ժամանող հաջորդ խումբը ղեկավարվելու է հենց սփյուռքահայ բժշկի կողմից»,- նշել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Սառա Անջարգոլյանը:
Արսեն Թորոսյանը երախտիքի խոսքեր է հայտնել Ժոնաթան Լաքոտին Ֆրանսիայի կողմից ցուցաբերված աջակցության համար, բժիշկներին հանձնել շնորհակալագրեր ու հուշանվերներ:
Հունիսի 14-ին Ֆրանսիայից Հայաստան էր ժամանել բժիշկներից բաղկացած առաջին խումբը, ովքեր 10 օր աշխատել են «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի և Վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի գիտահետազոտական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքներում, նաև Սուրբ Աստվածածին բժշկական կենտրոնում։
Բժիշկների այցը կազմակերպվել էր առողջապահության նախարարության, Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի, Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակի և ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության համատեղ ջանքերով:

Вторая группа врачей из Франции сегодня вечером прибудет в Армению
Министр здравоохранения Арсен Торосян принял чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении Джонатана Лакота, руководителя офиса главного уполномоченного по делам диаспоры Сару Анджарголян и группу врачей, прибывших из Франции, во главе с ее руководителем Александром Миньоном.
Как сообщили в пресс-службе Министерства здравоохранения Армении, прибывшие из Франции врачи вместе с местными специалистами несколько дней боролись за здоровье пациентов, делали все возможное, чтобы они смогли преодолеть коронавирусную болезнь.
"В этой ситуации мы вступаем на новый этап отношений в сфере здравоохранения Франции и Армении", - отметил Джонатан Лакот.
Завершив свою миссию, эта команда врачей возвращается на родину. Армения ждет вторую группу врачей из Франции, которые прибудут вечером 23 июня.
"Миссия нашего офиса - укрепление связей Армения-Диаспора, однако в этой борьбе мы прилагаем усилия также и для претворения в жизнь подобных инициатив, и рады, что следующая группа, прибывающая из Франции, будет под руководством врача из диаспоры", - отметила руководитель офиса главного уполномоченного по делам диаспоры Сара Анджарголян.
Арсен Торосян Джонатану Лакотту выразил слова признательности за оказанную Францией помощь, вручил врачам благодарственные грамоты и сувениры.
14 июня из Франции в Армению прибыла первая группа врачей, которая 10 дней работала в отделениях реанимации медицинского центра "Сурб Григор Лусаворич" и Научно-исследовательского центра травматологии и ортопедии, а также в медицинском центре "Сурб Аствацацин".
Визит врачей был организован совместными усилиями Министерства здравоохранения, Фонда государственных интересов Армении, главного уполномоченного по делам диаспоры и Агентства США по международному развитию.