75 հոգուց բաղկացած հայկական զորախումբը մասնակցեց Կարմիր հրապարակում անցկացված շքերթին
Մոսկվայի Կարմիր հրապարակում այսօր անցկացված Հայրենական Մեծ պատերազմում հաղթանակի 75-րդ տարեդարձին նվիրված շքերթին հանդիսավոր քայլերթով անցավ 75 հոգուց բաղկացած հայկական զորախումբը՝ գնդապետ Աշոտ Հակոբյանի գլխավորությամբ, հայտնում է «Արմենպրես»-ը։ Նրանք ծածանում էին Թամանյան դիվիզիայի մարտական և Հայաստանի Հանրապետության դրոշները:
Շքերթին ներգրավված է 15 հազար զինվորական, 234 միավոր տեխնիկա, 80 ինքնաթիռ և ուղղաթիռ։
Կորոնավիրուսային հիվանդության համավարակով պայմանավորված՝ Հաղթանակի 75-ամյակին նվիրված զորահանդեսը մայիսի 9-ին չանցկացվեց` տեղափոխվելով հունիսի 24-ին։ Հունիսի 24-ը նույնպես խորհրդանշական է․ 1945 թվականի այդ օրը նացիստական Գերմանային ջախջախած զինվորականների շարասյունը հանդիսավոր քայլերթով անցավ Կարմիր հրապարակով։

Армянский контингент из 75 человек принял участие в Параде Победы
На параде в честь 75-летия Победы в Великой Отечественной войне, проходившем на Красной площади в Москве, торжественным маршем прошел армянский контингент из 75 человек во главе с полковником Ашотом Акопяном, сообщает Арменпресс. Они пронесли по площади боевые знамена Таманской дивизии и флаг Республики Армения.
В параде принимают участие 15 000 военных, 234 единицы техники, 80 самолетов и вертолетов.
Военный парад, посвященный 75-летию Великой Победы, вследствие пандемии COVID-19, не состоялся 9 мая, он был перенесен на 24 июня. Этот день также символичен. Именно в этот день 1945 года колонна военных, разгромивших нацистскую Германию, торжественным маршем прошла по Красной площади.