Ղրիմում տեղադրվել է ԽՍՀՄ հերոս հայազգի Աշոտ Ամատունու կիսանդրին
Սիմֆերոպոլում տեղի է ունեցել ԽՍՀՄ Հերոս Աշոտ Ամատունու կիսանդրու բացման արարողությունը, որին մասնակցել է Ղրիմի ղեկավար Սերգեյ Ակսենովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Արձանը տեղադրվել է քաղաքի դպրոցներից մեկի տարածքում՝ հայ համայնքի միջոցներով:
«Աշոտ Հապետովիչը շատ բարի, ուժեղ և արի մարդ էր: Երբ կողքիդ նման մարդիկ կան, հպարտություն զգալու և նրան նմանվելու առիթ ու ձգտում ես ունենում»,-ասել է Ակսենովը:
Իր հերթին, Ղրիմի խորհրդարանի ղեկավար Վլադիմիր Կոնստանտինովը խորհրդանշական է անվանել այն, որ այլ երկրներում հուշարձանները ապամոնտաժում են, իսկ Ղրիմում՝ տեղադրում:
Աշոտ Հապետի Ամատունին սովետական սպա էր, գեներալ-լեյտենանտ, Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակից, ԽՍՀՄ Հերոս: Ծնվել է 1923 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Ալեքսանդրապոլիսում: Մահացել է 2018 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Սիմֆերոպոլում: Ամատունին Ղրիմում ապրող վերջին ԽՍՀՄ Հերոսն էր: Նրա անունով է անվանվել քաղաքային դպրոցներից մեկը:

В Симферополе поставили памятник герою СССР, армянину Ашоту Аматуни
Памятник Герою Советского Союза Ашоту Аматуни открыли в Симферополе, в торжественной церемонии принял участие глава республики Сергей Аксенов, передает РИА Новости.
Монумент установлен на территории одной из городских школ за счет средств армянской общины.
"Ашот Апетович был очень добрый, сильный и мужественный. Когда такие люди рядом, то есть на кого равняться, есть кем гордиться", - сказал Аксенов на торжественной церемонии.
По его словам, в республике будет продолжена практика увековечивания героев, защищавших свою родину.
В свою очередь, глава крымского парламента Владимир Константинов назвал символичным, что пока в других странах сносят памятники, в Крыму их возводят.
Ашот Апетович Аматуни - советский офицер и военачальник, генерал-лейтенант, участник Великой Отечественной войны, Герой Советского Союза. Родился 23 декабря 1923 года в Александрополе Закавказской Социалистической Федеративной Советской Республики. Скончался 9 октября 2018 года в Симферополе. Похоронен с воинскими почестями 12 октября на Армянском кладбище Симферополя. Аматуни являлся последним жившим в Республике Крым Героем Советского Союза. Его именем названа одна из городских школ.