Նախագահ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել մի խումբ գործարարների հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահության անդամ մի խումբ գործարարների հետ՝ քննարկելու համավարակի հետևանքով տնտեսության ոլորտում առաջացած դժվարություններն ու խնդիրները, դրանք լուծելու ուղիները, գործարարներին աջակցելու հնարավորությունները, զարգացման ճանապարհները: Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը, նախագահության անդամներ Նորայր Խաչատրյանը («Իմէքս գրուպ» ՍՊԸ), Արմեն Մկոյանը («Էլիտ գրուպ» ՓԲԸ), Վահագն Մկրտչյանը ( «Արմենիա Վայն գործարան» ՍՊԸ), Արմեն Տեր-Տաճատյանը («Տեր-Տաճատյան իրավաբանական և բիզնես խորհրդատվական» ՓԲԸ):
«Հստակ է, որ համավարակի հետևանքով տնտեսությունը դժվար օրեր է ապրելու։ Խնդիրները բազմաթիվ են։ Կա սպասվելիք դժվարությունների, խնդիրների ընդհանուր ֆոն՝ հատկապես տնտեսության, աշխատանքի շուկայի ոլորտներում,-ասել է նախագահը։ - Անհանգիստ եմ բոլորի համար՝ տնից աշխատողից, չգրանցված աշխատողից մինչև արտագնա աշխատողի համար։ Պետք է փորձենք օգնել և՛ անհատ ձեռներեցին, և՛ մեծ ընկերություններին, որոնք մեծ պատասխանատվություն ունեն։ Աշխատանքի շուկան և մեր յուրաքանչյուր քաղաքացու բարեկեցությունը շատ էական են»։
Բացի համավարակի տնտեսական հետևանքների հաղթահարումից, նախագահը կարևորել է նաև պարենային անվտանգության խնդիրները. «Այդ ոլորտում մենք շատ զգայուն իրավիճակում ենք։ Աշխարհի բոլոր երկրներն այսօր ունեն մթերքի անվտանգության խնդիր։ Կան շատ մեծ պետություններ, որոնք սկզբունքորեն կարող են ինքնաբավ լինել, բայց միջին պետություններն այսօր արդեն դժվարություններ ունեն, որովհետև լոգիստիկ, առևտրական, աշխատանքի բաշխման խնդիրներ ունեն»։
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ համավարակից հետո փոփոխված աշխարհում վերաբաշխվելու են դերերը և շուկաները. «Մենք պետք է ուղղակի իրականության աչքերին նայենք և կարողանանք լուծումներ գտնել՝ և՛ ներքին, և՛ արտաքին ոլորտներում»: Այս համատեքստում նա անդրադարձել է նախագահական նախաձեռնություններին, մասնավորապես, ATOM (Advanced tomorrow) նախաձեռնությունը, որի նպատակն է ստեղծել արդյունաբերության զարգացման լոկոմոտիվներ, և որը վերաբերում է ժամանակակից նորագույն տեխնոլոգիաներին, արհեստական բանականությանը։ Արդեն իսկ նախնական պայմանավորվածություններ կան ավելի քան 15 ընկերությունների հետ։ Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ նախագահական մեկ այլ նախաձեռնություն վերաբերում է սննդի անվտանգության «միջանցքի» ստեղծմանը: «Օգտագործելով իմ կապերը՝ փորձում եմ ստեղծել մթերքի անվտանգության միջանցք,-ասել է նախագահը։ -Նպատակը հետևյալն է՝ ԱՄԷ, Կատարի, Քուվեյթի, այլ երկրների հետ համագործակցելով՝ բացել նոր միջանցք, որպեսզի մենք ոչ միայն ռուսական մեծ շուկան ունենանք, այլ նաև՝ դեպի հարավ շուկան։ Իմ դերը լինելու է աջակցել, որ այդ միջանցքը երկկողմանի բացվի, որ մենք կարողանանք արտահանել ու ներկրել»:
Գործարարները նախագահին են ներկայացրել իրենց ոլորտներում առկա տարբեր խնդիրներն՝ օրենսդրականից մինչև բարեփոխումներ, ինչպես նաև իրենց մոտեցումներն ու հիմնահարցերի լուծման պատկերացումները:
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործատուների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը մասնավորապես անդրադարձել է Հայաստանի զարգացման տեսլական ունենալու, ներդրողների պահանջներին արագ արձագանքելու խումբ ստեղծելու կարևորությանը՝ նշելով, որ այդ մասին ասվում էր նաև Հանրապետության նախագահի առաջարկով ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի (UNCTAD) պատրաստած՝ Հայաստանի ներդրումային քաղաքականության զեկույցում:
Անդրադառնալով բարձրացված հարցերին՝ նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ կարևոր է ունենալ զարգացման հստակ տեսլական, դրանից բխող ռազմավարություն և ծրագիր: «Նշեցիք UNCTAD-ի հետ մեր աշխատանքի մասին: Առաջիկայում կլինի նաև կորանավիրուսային հավելում այդ փաստաթղթին, որը պատրաստվել է նախագահի աշխատակազմի հետ համատեղ,-ասել է նախագահը: -Արագ արձագանքման խմբի ստեղծումն, այո, այս պահին անհրաժեշտություն է: Քանի որ փոփոխվող աշխարհում դու ստիպված ես նորից քեզ ներկայացնել, ասել՝ ով ես, ինչ ունես: Շատ էական է, որ եթե մի բան նախաձեռնում ես, այդ գործընթացի ապագան տեսնես, պատկերացնես՝ ինչ է լինելու սրանից 10, 20 տարի հետո: Կարևոր է, որ ամեն մի հաջորդ ծրագիր լինի հեռանկարային»:
Արմեն Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ նախատեսում է նախագահական ինստիտուտի հովանու ներքո համաժողովներ կազմակերպել, որոնց նպատակը լինելու է կապերի ստեղծումը, հայաստանյան գործարարներին աջակցելը: Մասնավորապես, այս տարի հոկտեմբերին նախատեսվում է Հայաստանում անցկացնել «Հորասիս-Չինաստան» միջազգային ներդրումային համաժողովը, որին մասնակցելու են մի քանի տասնյակ չինական խոշոր ընկերությունների ղեկավարներ, ինչը լավ առիթ է նրանց ներկայացնել Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններն ու ներուժը:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ նախագահը գործարարներին առաջարկել է ներկայացնել իրենց մտքերը, գաղափարները, բարձրաձայնել խնդիրները՝ ընդգծելով, որ պատրաստ է հնարավորինս աջակցել դրանց լուծմանը:

Президент Армении встретился с группой предпринимателей
Президент Республики Армения Армен Саркисян 25 июня встретился с группой предпринимателей – членов Президиума Союза промышленников и предпринимателей Армении, чтобы обсудить возникшие в экономической сфере вследствие пандемии трудности и проблемы, пути их решения, возможности помощи предпринимателям, способы развития. Во встрече приняли участие Президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян, члены Президиума Норайр Хачатрян (ООО "ИМЭКС ГРУП"), Армен Мкоян (ЗАО "ЭЛИТ ГРУПП"), Ваагн Мкртчян ("АРМЕНИЯ ВАЙН" ЗАВОД ООО), Армен Тер-Тачатян ("ТЕР-ТАЧАТЯН" юридическое и бизнес-консалтинговое ЗАО).
"Ясно, что вследствие пандемии экономику ожидают тяжелые времена. Проблем множество. Есть общий фон ожидаемых трудностей, проблем, особенно в экономике и на рынке труда, - сказал президент. – Я беспокоюсь за всех, и работающих из дома, и не зарегистрированных работников, и выезжающих на заработки. Мы должны попытаться помочь и индивидуальному предпринимателю, и большим компаниям, у которых большая ответственность. Рынок труда и благополучие нашего каждого гражданина очень важны".
Кроме преодоления экономических последствий пандемии, президент подчеркнул также важность проблем продовольственной безопасности: "В этой сфере мы находимся в очень чувствительной ситуации. Все страны мира сегодня имеют проблемы безопасности продуктов. Есть очень большие государства, которые в принципе могут быть самодостаточными, но средние государства сегодня уже имеют трудности, потому что сталкиваются с проблемами логистики, торговли, распределения труда".
Президент Саркисян отметил, что в изменённом после пандемии мире будут перераспределяться роли и рынки. "Мы должны просто посмотреть в глаза реальности и суметь найти решения и во внутренних и во внешних сферах". В этом контексте он коснулся президентских инициатив, в частности, инициативы АТОМ (Advanced Tomorrow), цель которой создать локомотивы развития промышленности, и которая касается современных новейших технологий, искусственного интеллекта. Уже есть предварительные договорённости с более чем 15 компаний. Президент Саркисян отметил, что еще одна президентская инициатива касается создания "коридора" продовольственной безопасности. "Используя мои связи, пытаюсь создать коридор продовольственной безопасности, - сказал президент. – Цель следующая: сотрудничая с ОАЭ, Катаром, Кувейтом и другими странами, открыть коридор, чтобы мы имели не только большой российский рынок, но также южные рынки. Моя роль будет в том, чтобы помогать, чтобы этот коридор открылся в обе стороны, чтобы мы могли экспортировать и импортировать".
Предприниматели представили президенту проблемы, которые имеются в разных сферах: от законодательства, до реформ, а также поделились своими представлениями о решении проблем.
Президент Союза промышленников и предпринимателей Арсен Казарян, в частности, отметил, что важно иметь видение развития Армении, создать группу оперативного реагирования на запросы инвесторов. Он отметил, что об этом говорилось также в подготовленном по предложению президента Республики Комиссией по торговле и развитию ООН (UNCTAD) Докладе об инвестиционной политике Армении.
Касаясь поднятых вопросов, президент Саркисян подчеркнул, что важно иметь четкое видение развития, вытекающую из этого стратегию и программу. "Вы отметили о нашей работе с UNCTAD. Вскоре к этому документу будет также дополнение, связанное с коронавирусом, которое подготовлено совместно с Аппаратом президента, - сказал президент. – Создание группы оперативного реагирования, да, в данный момент – необходимость. Поскольку в меняющемся мире ты вынужден заново себя представлять, говорить, кто ты, что у тебя есть. Очень существенно, если что-то начинаешь, видеть будущее этого процесса, представлять, что будет через 10, 20 лет после этого. Важно, чтобы любая успешная программа была перспективной".
Армен Саркисян проинформировал, что собирается под эгидой президентского института организовывать конференции, цель которых будет создание связей, помощь армянским предпринимателям. В частности, в октябре этого года намечается провести в Армении международный инвестиционный форум "Horasis China", в котором примут участие руководители нескольких десятков крупных китайских компаний, что станет хорошей возможностью представить им инвестиционные возможности и потенциал Армении.
Подводя итог встрече, президент предложил предпринимателям представить свои мысли, идеи, поднять вопросы, подчеркнув, что готов по возможности помогать в их решении.