Հայաստանի և Իրաքի ԱԳ նախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել
Հունիսի 25-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը Իրաքի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Ֆուադ Հուսեյնի հետ:
Նախարար Մնացականյանը շնորհավորեց իր իրաքցի գործընկերոջը՝ փոխվարչապետի և ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջողություններ այդ կարևոր առաքելության մեջ:
Արտգործնախարարներն անդրադարձան նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված իրադրությանը և վերջինիս մարտահրավերների հասցեագրման ու բնականոն կյանքի վերականգնման ուղղությամբ ազգային մակարդակներում իրականացվող քայլերին և միջոցառումներին:
Նախարարներ Մնացականյանն ու Հուսեյնը գոհունակություն հայտնեցին պատմական կապերով միահյուսված հայ-իրաքյան բազմադարյա հարաբերությունների կապակցությամբ և վերահաստատեցին փոխադարձ պատրաստակամությունը՝ ջանքեր գործադրելու այն առավել խորացնելու և ընդլայնելու ուղղությամբ: Այս համատեքստում զրուցակիցները կարևորեցին հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը։
ԱԳ նախարարները բարձր գնահատեցին երկրի սոցիալ-տնտեսական, քաղաքական կյանքի տարբեր ոլորտներում նշանակալի ներդրում ունեցած իրաքահայ համայնքի դերակատարությունը երկու ժողովուրդներին և երկրներին մերձեցման գործում: Նախարար Մնացականյանը շնորհակալություն հայտնեց իր իրաքցի գործընկերոջը՝ հայ համայնքի նկատմամբ դրսևորված ավանդական ջերմ վերաբերմունքի և հոգատարության համար:
ԱԳ նախարարներն անդրադարձ կատարեցին միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք հարցերի՝ երկուստեք ընդգծելով տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության կարևորությունը:
Զոհրաբ Մնացականյանը և Ֆուադ Հուսեյնը հանգամանալից մտքեր փոխանակեցին Մերձավոր Արևելքում զարգացումների շուրջ: Այդ համատեքստում երկուստեք ընդգծվեց մերձավորարևելյան տարածաշրջանում ազգային, կրոնական և էթնիկ փոքրամասնությունների իրավունքների, հոգևոր և պատմական ժառանգության պահպանման կարևորությունը:
Արցախում քրեական գործ է հարուցվել բնակչությանը ոչ պատշաճ տարհանելու ենթադրյալ դեպքերի վերաբերյալ
ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ է սահմանում Ռուսաստանի նկատմամբ
Հայ-ադրբեջանական շփման գծի երկայնքով պահպանվել է կայուն օպերատիվ մարտավարական իրավիճակ. ՊՆ
Արցախում սահմանադրական կարգը տապալելու հատկանիշներով քրեական գործ է հարուցվել
Պաշտպանության նախարարն այցելել է հատուկ նշանակության զորամաս
Հայրենիքի փրկության շարժման ներկայացուցիչները պահանջում են շտապ հանդիպում ՀՀ նախագահի հետ
17:34
Արմեն Թովմասյանը նշանակվել է Արցախի էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարար
Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի հետ
Եղանակը Հայաստանում. օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա
Արմեն Սարգսյանը որոշել է չստորագրել Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու հրամանագրի նախագիծը
Մհեր Աբրահամյանը նշանակվել է Արցախի նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավար
Ներկայացուցիչների պալատի անդամները Բայդենին կոչ են արել վերանայել Թուրքիայի նկատմամբ վերաբերմունքը
Սյունիքում 23 համայնքի կամ պետությանը պատկանող հողամասերը վարձակալության հանձնելու ապօրինի գործընթացների վերաբերյալ քրեական գործերով վերականգնվել է 40.8մլն դրամի վնաս

Глава МИД Армении провел телефонный разговор с вице-премьером и министром иностранных дел Ирака
25 июня министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян провел телефонный разговор с вице-премьером и министром иностранных дел Ирака Фуадом Хусейном.
Министр Мнацаканян поздравил своего иракского коллегу со вступлением в должность вице-премьера и министра иностранных дел и пожелал ему успехов в его важной миссии.
Главы МИД затронули ситуацию, связанную с распространением COVID-19, и предпринимаемые на национальном уровне шаги и меры для преодоления вызовов пандемии и восстановления нормальной жизни.
Министры иностранных дел выразили удовлетворение переплетенными историческими узами многовековыми армяно-иракскими отношениями и подтвердили обоюдную готовность прилагать усилия для их дальнейшего углубления и расширения. В этом контексте собеседники подчеркнули важность деятельности армяно-иракской межправительственной комиссии.
В сближении двух народов и стран главы внешнеполитических ведомств высоко оценили роль армянской общины Ирака, внесшей значительный вклад в социально-экономическую и политическую жизнь страны. Министр Мнацаканян поблагодарил своего иракского коллегу за традиционно теплое отношение и заботу к  армянской общине.
Министры иностранных дел затронули ряд международных и региональных вопросов, подчеркнув важность регионального мира и стабильности.
Зограб Мнацаканян и Фуад Хусейн подробно обменялись мнениями по развитию событий на Ближнем Востоке. В этом контексте обе стороны отметили важность сохранения прав национальных, религиозных и этнических меньшинств и духовного и исторического наследия.