Հայոց Ցեղասպանության հանցագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի. նախագահ Արմեն Սարգսյանի հարցազրույցը «Ալ Ահրամ» թերթին
Արաբական աշխարհի ամենահեղինակավոր «Ալ Ահրամ» թերթը (Եգիպտոս) իր հունիսի 25-ի համարում զետեղել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի բացառիկ հարցազրույցը՝ «Հայոց Ցեղասպանության հանցագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի. Օսմանցիները իրականացրեցին պատմության մեջ ամենազարհուրելի Ցեղասպանությունը» վերնագրով:
«Ալ Ահրամը» հիմնվել է 1875թ. և լույս է տեսնում օրական 1 մլն տպաքանակով:
Հարցազրույցի նախաբանում թերթը գրում է.
Եգիպտոսի և Հայաստանի պաշտոնական հարաբերություններն աչքի են ընկնում լավ և ամուր հատկանիշներով, որոնք սկիզբ են առել 1991 թ. Եգիպտոսի կողմից Հայաստանի անկախության ճանաչումից հետո: Այնուհետև, 1992թ. երկու երկրների միջև ստորագրվել է դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ պայմանագիր: 1992թ. սեպտեմբերին Կահիրեում սկսել է գործել ՀՀ դեսպանությունը, իսկ 1993թ. մայիսին Երևանում բացվել է Եգիպտոսի դեսպանությունը:
Երկու երկրների քաղաքական հարաբերությունները խարսխված են փոխադարձ հարգանքի վրա: Հայաստանը բարձր է գնահատում Եգիպտոսի չեզոք դիրքորոշումը Արցախյան հակամարտության վերաբերյալ, ինչպես նաև արժևորում է կոտորածներից մազապուրծ հայերին ընդունելու ու նրանց եգիպտական հասարակության մեջ ինտեգրելու Եգիպտոսի պատմական դիրքորոշումը: 2013թ., երբ Եգիպտոսի նախագահի պաշտոնն ստանձնեց Ն. Գ. Նախագահ ալ-Սիսին եգիպտա-հայկական հարաբերությունները մեծ թափ ստացան: Միջկառավարական հանձնաժողովը ջանքեր է գործադրում երկու երկրների միջև տնտեսական տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման, ինչպես նաև մշակութային փոխանակման նպատակով միջոցառումների կազմակերպման ուղղությամբ:
Ստորև ներկայացնում ենք բացառիկ հարցազրույց Ն. Գ. ՀՀ նախագահ դոկտոր Արմեն Սարգսյանի հետ, որտեղ նա անդրադառնում է 1915 թ. հայ ժողովրդի կոտորածներին առնչվող պատմական հիմնահարցերին եւ այդ ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետության վարած քաղաքականությանը: Անցած տարի, Մյունխենի Անվտանգության գագաթնաժողովում, այդ հարցին անդրադարձել է նաև նախագահ Սիսին, ընդգծելով, որ 100 տարի առաջ Եգիպտոսը հյուրընկալեց ջարդերի ենթարկված հայերին, «ուր նրանք գտան անվտանգություն, խաղաղություն ու կայունություն»:
Երևան, բացառիկ «Ալ Ահրամ»-ի համար:
ՀԱՐՑ. Պարոն նախագահ, ամեն տարի ապրիլի 24-ին հայ ժողովուրդը աշխարհով մեկ նշում է 1915թ. Հայոց ցեղասպանության 1,5 մլն զոհերի հիշատակը, որոնք Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում Օսմանյան կայսրությունում զոհ գնացին երիտթուրքական կառավարության կազմակերպած՝ հայ բնակչության տեղահանությունների, զանգվածային ջարդերի, բռնությունների, սովի և հիվանդությունների հետևանքով: Ի՞նչ կասեք այդ մասին:
ՊԱՏԱՍԽԱՆ. Ավելի քան մեկ դար է անցել 1915-1923 թթ. մարդկության և քաղաքակրթության դեմ գործված այդ հանցագործությունից, սակայն այդ ոճրի հետևանքները մինչ օրս իրենց զգացնել են տալիս և կաշկանդում Հայաստանի բնականոն զարգացումը:
Իրականում հայերի զանգվածային կոտորածներն Օսմանյան Թուրքիայում սկսվել են 1894-96թթ. սուլթան Աբդուլ-Համիդ 2-րդի օրոք, որոնց զոհ գնացին 300 հազ. հայ: Ժամանակի խոշոր տերությունները, համաշխարհային մամուլը և նշանավոր անհատները, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ուիլյամ Գլադսթոնը, ֆրանսիացի քաղաքական գործիչ Ժան Ժորեսը, գրող Անատոլ Ֆրանսը, գերմանացի միսիոներ Յոհաննես Լեփսիուսը և ուրիշներ, թեև իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրեցին այդ արարքի դեմ, և պահանջեցին խոստացված բարեփոխումներն իրականացնել Արևմտյան Հայաստանում, որոնցով պետք է ապահովվեին հայերի տարրական քաղաքացիական իրավունքների հարգումը, կյանքի և գույքի անձեռմխելությունը, սակայն չկարողացան կանգնեցնել սուլթան Աբդուլ-Համիդին:
Անտանտի երկրները, Վատիկանն ու Թուրքիայում հավատարմագրված դիվանագետները, որոնց մեջ՝ հատկապես ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուն, նույնպես կարողացան հետ պահել երիտթուրքերին, որոնք կատարելագործեցին հայերի ոչնչացման մեխանիզմը՝ հասցնելով այն պետականորեն ծրագրված և իրականացված Ցեղասպանության: Օգտվելով Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընձեռած հնարավորությունից՝ երիտթուրքական կառավարությունը 1915-16թթ. գործի դրեց Թուրքիայիում հայերին իսպառ վերացնելու ծրագիրը՝ ձեռնարկելով աննախադեպ ծավալի և աներևակայելի դաժանության տեղահանություններ, բռնություններ և սպանություններ: (Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիան 1915թ. մայիսի 24-ի համատեղ հայտարարությամբ դրանք բնորոշեցին որպես «հանցագործություն մարդկության և քաղաքակրթության դեմ»: Հետագայում, 1944 թվականին, Ռաֆայել Լեմկինը հենց 1915թ. հայերի ոչնչացումը հիմք ընդունեց, երբ միջազգային իրավունքում ներդրեց «ցեղասպանություն» տերմինը):
Առաջին աշխարհամարտի ավարտից հետո իր նախորդների գործը շարունակեց Թուրքիայի նոր առաջնորդ Մուստաֆա Քեմալը՝ Կիլիկիայում և Արևմտյան Հայաստանում վերացնելով հայության վերջին մնացորդները և սանձազերծելով պատերազմ երիտասարդ Հայաստանի Հանրապետության դեմ:
ՀԱՐՑ. Ինչո՞ւ և ինչպե՞ս կատարվեց դա: Չէ՞ որ օսմանահպատակ հայերը դարեր շարունակ օրինապաշտորեն ծառայել են այդ երկրին և նպաստել նրա զարգացմանը: Ինչո՞վ էին նրանք խանգարում թուրքերին:
ՊԱՏԱՍԽԱՆ. Հարցն էլ այդ է: Թե ինչպե՞ս. Ցեղասպանության ակտի և այն մեխանիզմների մասին, որոնցով դա իրականացվել է, ականատեսները՝ դիվանագետներ, զինվորականներ, ռազմական բժիշկներ, միսիոներներ, քաղաքական գործիչներ, միջազգային մամուլ և այլն, անհերքելի վկայություններ են թողել: Հետագայում ակադեմիական շրջանակները, պատմաբանները և ցեղասպանագետները, հենվելով արխիվային փաստաթղթերի վրա, դա մանրամասն նկարագրել և հաստատել են: Աշխարհը քաջատեղյակ է դրան:
Կուզենայի կենտրոնանալ Ցեղասպանության պատճառների և հետևանքների վրա: Առանձնացնեմ պատճառներից մի քանիսը:
Առաջինը քաղաքական էր: 1878թ. Սան Ստեֆանոյի և Բեռլինի կոնֆերանսներում բարձրացված «Հայկական հարցն» իր տրամաբանական ավարտին պետք է հասցվեր պատմական Հայաստանի տարածքների վրա հայոց ինքնավարության հաստատմամբ, հիմք դնելով Հայաստանի հետագա անկախությանը, ինչն օսմանահպատակ մյուս ազգերի դեպքում Բալկանյան պատերազմից և Առաջին համաշխարհայինից հետո տեղի էր ունեցել կայսրության եվրոպական և միջինարևելյան հատվածներում:
Հենց դրան էր դեմ սուլթանական, այնուհետև՝ հանրապետական Թուրքիան, որովհետև Հայաստանի անկախության դեպքում կայսրության մարմնից պոկվում էր ստրատեգիական գերկարևորություն ներկայացնող հատվածը, որը թուրքերի ճանապարհը փակում էր դեպի Կովկաս և միջինասիական երկրներ:
Ի դեպ, այդպիսի տարածքների վրա հայերի նման ակտիվ ու ձեռներեց մի ազգի կողմից ինքնուրույն պետություն ստեղծելու հեռանկարի նկատմամբ հետաքրքրությունը կորցրեցին նաև ժամանակի գերտերությունները, այլապես նրանք 1923թ. Լոզանում չէին հրաժարվի 1920թ. օգոստոսի 10-ի Սևրի հաշտության պայմանագրի՝ Հայաստանին վերաբերող բաժնից, որով հայկական գերիշխանություն էր հաստատվում Օսմանյան Թուրքիայի հայկական նահանգների վրա՝ դեպի Սև ծով ելքով:
Հայաստանի և հայ ժողովրդի շահերն անտեսվեցին նաև 1921թ. Մոսկվայի և Կարսի պայմանագրերով, որոնցով հայերին հատկացվեց չնչին տարածք: Հայաստանը մասնատվեց՝ Կարսի և Արդահանի նահանգները զիջվեցին քեմալականներին: Մյուս կողմից՝ Լեռնային Ղարաբաղը և Նախիջևանը կամայականորեն հանձնվեցին Խորհրդային Ադրբեջանի վարչական տնօրինությանը, որով տևական վեճի և կոնֆլիկտի օջախ էր ստեղծվում մեր տարածաշրջանում, որի ականատեսն ենք այսօր:
Ցեղասպանության մյուս պատճառը գաղափարախոսական էր: Թուրքական նորածիլ ազգայնամոլությունը ցանկանում էր բազմազգ և բազմամշակույթ վիթխարի կայսրությունը վերածել միադավան և մոնոլիտ թուրքական պետության՝ աչքի առաջ ունենալով իր քաղաքական առաջխաղացումը դեպի Կովկասի և Միջին Ասիայի ընդարձակ և հարուստ տարածքները: Այդ ճանապարհի գլխավոր խոչընդոտները դարձյալ հայերն էին, որ ապրում էին այդ երկու տարածքների միջև, ինչպես նաև Փոքր Ասիան բնակեցնող հույներն ու այլ քրիստոնյաներ:
Ուստի կայսրության գերակտիվ երկու տարրերի՝ հույների և հայերի էթնիկական զտումն այլընտրանք չուներ թուրք ազգայնամոլների համար: Այն երկու ժողովուրդների, որոնք կերտողն ու ժառանգորդն են բյուզանդական քաղաքակրթության, որոնք Օսմանյան կայսրության զարգացմանն ու ծաղկմանը նվիրել էին իրենց տաղանդն ու եռանդը:
ՀԱՐՑ. Այնուհանդերձ, խոսվում է, թե հայերը բավարար ռեսուրսներ չունեին ինքնուրույն պետություն ստեղծելու համար, ինչպես, ասենք, անկախություն ձեռք բերած՝ կայսրության այլ ժողովուրդները:
ՊԱՏԱՍԽԱՆ. Բոլորովին էլ այդպես չէ, և ամենից լավ դա գիտեին թուրքերը, և ոչ միայն նրանք:
Դեռևս 17-18-րդ դարերից հայերն ունեին ինքնավարության հաստատման, ընդհուպ մինչև պետականության վերականգնման ծրագիր և սահմանադրություն: Այդ ժամանակներից սկսած ակտիվորեն գործում էին քաղաքական խմբակներ, որոնք 19-րդ դարի երկրորդ կեսին վերածվեցին քաղաքական կուսակցությունների: Դեռևս 16-րդ դարի սկզբներից ստեղծվել էին տպարաններ, գրահրատարակչություն, 18-րդ դարում՝ ազգային մամուլ, որտեղ ծավալվում էին լայն քննարկումներ Հայաստանի և հայ ժողովրդի քաղաքական ճակատագրի և ապագայի վերաբերյալ: Ռուսաստանում և Եվրոպայում պատրաստվում էին տարբեր ոլորտների ուսյալ կադրեր:
Տնտեսության և առևտրի մեջ հայերը շատ ակտիվ և ազդեցիկ էին ոչ միայն Օսմանյան և Ռուսական կայսրությունների տարածքների վրա, որտեղ գտնվում էր նրանց պատմական հայրենիքը, այլև Արևմուտքից Արևելք, Հյուսիսից Հարավ ահռելի տարածքների, ուր նրանք իրենց ձեռներեցության շնորհիվ դարձել էին անշրջանցելի գործոն և մեծապես նպաստում էին համաշխարհային առևտրին ու Արևելք-Արևմուտք առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանը:
Հարավ-արևելյան Ասիայում բանկային համակարգի հիմնադիրներ Սարգիս ընտանիքը, Ռուսաստանում Լազարյան տոհմը, Միջին Արևելքում և Եվրոպայում նավթային մագնատ Գյուլբենկյանները և Եսայանները, Կովկասում Ալեքսանդր Մանթաշովը և ուրիշներ ժամանակի գործարար աշխարհի հայտնի դեմքեր էին: Նրանց ձեռքին էր կուտակվել վիթխարի կապիտալ: Այդ կապիտալը ֆինանսավորում էր հայկական ուսումնական հաստատությունների լայն ցանցը, հոգևոր-մշակութային կենտրոնները, հիվանդանոցներ, երիտասարդական և մարզական հաստատություններ:
Հայերը, որպես պետականության ավանդույթներ ունեցող հին ժողովուրդ, ունեին արդյունավետ ինքնակառավարման մարմիններ, ոչ միայն այս երկու կայսրություններում, այլ նաև Արևելքից Արևմուտք իրենց բնակության երկրներում: Նրանցից շատերը զինվորական, դիվանագիտական և վարչական բարձրագույն պաշտոններ էին զբաղեցնում տարբեր երկրներում:
Ապագա երկրի ներքին և արտաքին անդորրը պահպանելու համար հայերն ունեին նաև բալկանյան և կովկասյան մարտերում թրծված հմուտ սպայակազմ, զորահրամանատարներ, գեներալներ, շարքային զինվորներ և կամավորական գնդեր, որոնք հետագայում՝ 1-ին և 2-րդ աշխարհամարտերի ընթացքում ցուցաբերեցին իրենց ռազմական հմտությունները:
Առկա էր նաև բավարար մարդկային ռեսուրս. ժողովրդագրական առումով հայերը Օսմանյան կայսրությունում և Կովկասում զգալի թիվ էին կազմում և համեմատելի էին մյուս ժողովուրդների հետ, որոնցից ոմանց նույնիսկ գերազանցում էին:Այսինքն, Առաջին համաշխարհային պատերազմից առաջ հայերն ունեին բոլոր նախադրյալները ինքնուրույն պետություն ձևավորելու համար:Դրա վառ ապացույցն այն է, որ 1915-1923թթ. ցեղասպանությունից հետո հայերը կարողացան ոտքի կանգնել և պատմական հայրենիքի մի կտորի վրա կառուցել ժամանակակից զարգացած երկիր: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում հայ զինվորները, գեներալներն ու մարշալներն իրենց անունը փառքով պսակեցին ֆաշիզմի դեմ պայքարի բոլոր ճակատներում: Մեր ժամանակներում նրանց թոռներն անձնուրացորեն պաշտպանում են Արցախի ազատ և անկախ ապրելու իրավունքը:
Այսօր Հայաստանն Արցախի և հայկական կազմակերպված ու ազդեցիկ Սփյուռքի հետ միասնություն է կազմում՝ այն հայերի ժառանգները, որոնք 100 տարի առաջ կանգնած էին վերացման եզրին:
ՀԱՐՑ. Պարոն Նախագահ, արդեն ավելի քան մեկ դար է անցել Ցեղասպանությունից, և ինչքան էլ կորուստները ծանր լինեն, ոմանք ասում են, որ դա անցյալ է, և պետք է նայել ապագային:
ՊԱՏԱՍԽԱՆ. Մեր հայացքն ուղղված է դեպի ապագան, մենք երազում ենք ապագայի մասին, ծրագրում այդ ապագան, ամեն օր աշխատում ապագա կառուցելու վրա: Բայց հիշենք, որ ապագան երեկվա և այսօրվա շարունակությունն է:
Մենք շատ հաճախ խոսում ենք մարդկային և նյութական վիթխարի կորուստների մասին: Եվ դա ճիշտ է: 1.5 մլն մարդկային կորուստն էապես ազդեց հայ ժողովրդի հետագա վերարտադրման վրա. նորմալ պայմաններում այսօր պետք է լինեինք ոչ թե 10-12 մլն, այլ առնվազն դրա կրկնակին:
Մեկ այլ կարևոր կորուստ, ինչին ձգտում էին իրարահաջորդ թուրք կառավարությունները, հայկական տարրի իսպառ վերացումն էր պատմական հայկական տարածքներից: Այսօր այդ տարածքների վրա այլևս չկան համախումբ ապրող հայեր: Եվ եթե չկան մարդիկ, չկան ուրեմն նրանց լեզուն, սովորույթները, ապրելակերպը, մշակույթը, խոհանոցը, տունուտեղը, որոնցով ձևավորվում է ազգային միջավայրը, կազմվում հասարակություն ու ժողովուրդ:
Այսինքն, հայերը Ցեղասպանության հետևանքով զրկվել են իրենց պապենական հողի վրա ապրելու և իրենց կյանքն ու սեփական ապագան տնօրինելու իրավունքից: Եվ նկատի առեք, հայերը նոր ձևավորվող էթնիկական խումբ չէին, այլ՝ աշխարհի հին պետականություն և քաղաքակրթություն ունեցող ժողովուրդ: Ցեղասպանությանը հաջորդած տասնամյակներում Թուրքիայում հետևողականորեն ոչնչացվել են հայերի և հայկական քաղաքակրթության հետքերը:
Եվ եթե այսօր մենք արդարացիորեն դատապարտում ենք աշխարհի տարբեր կողմերում ծայրահեղականների կողմից առանձին պատմական հուշարձանների ավերումը, ապա որքա՜ն խստությամբ պետք է դատապարտենք և ժամանակին դատապարտած լինեինք, առնվազն հազարամյակների պատմություն ունեցող մի ողջ ժողովրդի նյութական և մշակութային հուշարձանների ոչնչացումը: Հիմա պատկերացրեք աշխարհով մեկ սփռված փրկված հայերի վիճակը, որոնցից շատերը տասնամյակներ շարունակ, նույնիսկ մինչև անցյալ դարի 40-50-ական թվականները մնացին անհայրենիք՝ ապատրիդ:
Ի դեպ, Առաջին աշխարհամարտի ընթացքում թեև հայերը դաշնակից բանակների կազմում, պատվով և անձնազոհությամբ կռվեցին բոլոր ճակատներում՝ Վերդենից սկսած մինչև Պաղեստին, Բրեստից սկսած մինչև Տրապիզոն ու Կովկաս, պատերազմի ավարտից հետո չստացան իրենց երազած հայրենիքը:
Այսօր հայերի գրեթե երեք-քառորդն ապրում է տարբեր երկրներում, ամենաբազմազան սովորույթների, հասարակական կարգերի և դավանանքների պայմաններում: Ամենուր հայերը մեծ ջանքեր են գործադրում իրենց ինքնությունը պահպանելու և իրենց իրավունքների մասին խոսելու համար, որից նրանք զրկվել են Ցեղասպանության հետևանքով:
ՀԱՐՑ. Որո՞նք են, ըստ Ձեզ, Ցեղասպանության դասերը, և ի՞նչ անելիք ունի մարդկությունը:
ՊԱՏԱՍԽԱՆ. Ցավալի է գիտակցել, որ մարդկությունը դասեր չքաղեց Հայոց ցեղասպանությունից, այն մոռացվեց, երկար ժամանակ մնաց չճանաչված ու չդատապարտված, ինչը կարող էր կանխել մարդկության պատմության ընթացքում հետագա նման ոճրագործությունները: Եվ մարդկությունը դրանից հետո նորից ականատես եղավ այլ ցեղասպանությունների:
Իմ խորին համոզմամբ, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ոչ միայն հայերիս համար է, այլ առաջին հերթին այն համամարդկային անանց արժեքների նկատմամբ մոտեցման հարց է, այդ չարիքը կանխարգելելու հարց: Հենց այս գիտակցությամբ է առաջնորդվում Հայաստանը՝ իր քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը սահմանելով ցեղասպանությունների կանխարգելումը և այս ուղղությամբ ակտիվորեն քայլեր ձեռնարկելով ազգային և միջազգային մակարդակներով: Հայաստանի նախաձեռնությամբ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհուրդը ավանդականորեն ընդունում է ցեղասպանությունների կանխարգելման բանաձևեր, իսկ 2015թ. ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի կողմից դարձյալ Հայաստանի նախաձեռնությամբ ընդունվեց դեկտեմբերի 9-ը Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր հռչակելու մասին բանաձևը:
Ուստի Ցեղասպանության ճանաչման հարցը, որ հայերը բարձրացնում են միջազգային հանրության և Թուրքիայի առջև, խիստ այժմեական է: Այն մի քանի բաղադրիչ ունի. hիշողության պարտք, նման ոճրի կանխարգելում ևկրկնության բացառում, հետևանքների վերացում:
Կես դար լռությունից հետո 1960-70-ական թվականներին աշխարհն սկսեց կրկին խոսել Հայոց ցեղասպանության մասին. 1965թ. Ուրուգվայն առաջինը ճանաչեց այն: Այսօր աշխարհի բազմաթիվ պետություններ ու միջազգային կազմակերպություններ ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը, այդ թվում՝ Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը, Գերմանիան, Իտալիան, Շվեյցարիան, Վատիկանն, արաբական աշխարհում՝ Լիբանանը, Սիրիան: Նրանց թիվը գնալով ավելանում է:
Այսօր միջազգային հանրությունը բացարձակ մեծամասնությամբ չի կասկածում Ցեղասպանության եղելության մեջ: Միաժամանակ, անընդունելի է, երբ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը դիտարկվում է Անկարայի հետ տնտեսական կամ քաղաքական այսրոպեական շահերի տեսանկյունից:
Այդ դեպքում մենք չենք կարող մի կողմից հայտարարել մարդատյացության, խտրականության, անհանդուրժողականության, հակասեմականության, Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության և այլ համամարդկային չարիքների դեմ համատեղ արդյունավետ պայքարի մասին, և մյուս կողմից այդ հարցերի շուրջ «դիվանագիտություն բանեցնել»:
Համոզված եմ, որ գլխավորապես հենց այդ սկզբունքներով են առաջնորդվել նաև Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած երկրները և միջազգային կազմակերպությունները, որի համար մենք երախտապարտ ենք նրանց: Երախտապարտ ենք այն երկրներին, որոնք Ցեղասպանությունից հետո իրենց դռները բացել և ապաստան են տվել այդ արհավիրքից փրկվածներին: Երախտապարտ ենք միսիոներներին, ռազմական բժիշկներին ու բուժքույրերին, դիվանագետներին, որբախնամ կազմակերպություններին, դժբախտության մեջ մեր եղբայրներին՝ հույներին, ասորիներին, հրեաներին ու եզդիներին, ինչպես նաև թուրք, քուրդ և արաբ այն ընտանիքներին ու անհատներին, որոնք հաճախ իրենց կյանքն ու ապահովությունը վտանգելով ջարդի դաժան այդ օրերին օգնության ձեռք մեկնեցին ու փրկեցին շատերին:
Այլ հարց է Թուրքիայի իրարահաջորդ կառավարությունների դիրքորոշումը՝ խուսափել Ցեղասպանության ճանաչումից և պետական մակարդակով առաջ տանել ժխտողականության քաղաքականությունը:
Այսօր միջազգային հանրությունը, քաղաքական և հասարակական գործիչներ, որոնց մեջ՝ նաև բազմաթիվ թուրք մտավորականներ և հանրային գործիչներ հարց են բարձրացնում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ, հուսալով, որ Թուրքիայի իշխանությունները կառերեսվեն սեփական պատմության ողբերգական էջերի հետ և կշրջեն դրանք: Ցեղասպանության հանցագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Թուրքիայի կողմից և դրա հետևանքների վերացումը անվտանգության երաշխիք են Հայաստանի և հայ ժողովրդի, ինչպես նաև տարածաշրջանի համար:
Մենք չենք կարող մոռանալ Հայոց ցեղասպանությունը և չենք կարող հաշտվել դրա հետևանքների հետ: Մենք չենք կարող անտեսել զոհերի և վերապրածների տառապանքները և նրանց սերունդների համար պետք է ապահովենք անվտանգ ու արժանապատիվ ապագա:

Преступление Геноцида армян не имеет срока давности: интервью президента Армении газете "Аль-Ахрам"
Авторитетнейшая газета арабского мира "Аль-Ахрам" (Египет) в своём номере от 25 июня опубликовала эксклюзивное интервью с президентом Республики Армения Арменом Саркисяном озаглавленное "Преступление Геноцида армян не имеет срока давности. Османы осуществили самый ужасный Геноцид в истории".
Газета "Аль-Ахрам" основана в 1875 году и выходит тиражом 1 млн экземпляров.
В предисловии к интервью газета пишет:
"Официальные отношения Египта и Армении хорошие и прочные, они берут начало с 1991г., после признания Египтом независимости Армении. Затем, в 1992г. между двумя странами подписан договор об установлении дипломатических отношений между двумя странами. В сентябре 1992г. в Каире начало работать посольство РА, а в мае 1993г. в Ереване открылось посольство Египта.
Отношения граждан двух стран базируются на взаимном уважении. Армения высоко оценивает нейтральную позицию Египта относительно Арцахского конфликта, а также ценит, что Египет принял спасшихся от резни армян и способствовал их интеграции в египетское общество. В 2013г., когда на пост президента Египта вступил президент Ас-Сиси египетско-армянские отношения получили большой размах.
Межправительственная комиссия предпринимает усилия для развития между двумя странами сотрудничества в разных отраслях экономики, а также в направлении организации мероприятий с целью культурного обмена.
Ниже представляем эксклюзивное интервью с президентом РА, доктором Арменом Саркисяном, в котором он говорит об исторических проблемах, касающихся резни армянского народа 1915г. и о ведущейся в этом направлении политике Республики Армения. В прошлом году на Мюнхенской конференции по безопасности об этом вопросе говорил также президент Сиси, подчеркнув, что 100 лет назад Египет принял подвергшихся резне армян, "где они нашли безопасность, мир и стабильность".
Ереван, эксклюзивно для "Аль-Ахрам".
ВОПРОС. Господин президент, каждый год 24 апреля армянский народ по всему миру чтить память 1,5 млн жертв Геноцида армян 1915г., которые в ходе Первой мировой войны в Османской Империи пали жертвой организованного младотурецким правительством насильственного выселения армянского населения, массовой резни, насилия, голода и болезней. Что скажете об этом?
ОТВЕТ. Прошло более века после этого преступления, совершённого против человечества и цивилизации в 1915-1923гг., однако последствия этого злодеяния до сих пор дают о себе знать и мешают естественному развитию Армении.
В действительности акты массового уничтожения армян в Османской Турции начались в 1894-96гг. при султане Абдул-Гамиде II, жертвой которых пали 300 тыс. армян. Крупнейшие державы того времени, мировая пресса и выдающиеся деятели, в том числе, премьер-министр Великобритании Уильям Гладстон, французский политический деятель Жан Жорес, писатель Анатоль Франс, германский миссионер Йоханнес Лепсиус и другие, хоть и возвысили свой голос, протестуя против этого деяния, и потребовали реализовать в Западной Армении обещанные реформы, которые должны были обеспечить уважение элементарных гражданских прав армян, неприкосновенность жизни и имущества, однако не смогли остановить султана Абдул-Гамида.
Страны Антанты, Ватикан и аккредитованные в Турции дипломаты, среди которых, в особенности, посол США Генри Моргентау, также не смогли удержать младотурков, которые совершенствовали механизм уничтожения армян, доведя его до государственно запланированного и реализованного Геноцида. Пользуясь представившейся в Первую мировую войну возможностью, правительство младотурок в 1915-16гг. задействовало программу полной ликвидации армян в Турции, предприняв беспрецедентного масштаба и невообразимые по своей жестокости насильственные выселения, насилие и убийства. (Россия, Франция и Великобритания совместным заявлением 24 мая 1915г. охарактеризовали всё это как "преступление против человечества и цивилизации". Впоследствии, в 1944 году, Рафаэль Лемкин именно уничтожение армян в 1915 году принял за основу, когда ввёл в международное право термин "геноцид").
После завершения Первой мировой войны дело своих предшественников продолжил новый лидер Турции Мустафа Кемаль, ликвидировав последние остатки армянства в Киликии и Западной Армении и развязав войну против молодой Республики Армения.
ВОПРОС. Почему и как это произошло? Ведь османские подданные армяне на протяжении веков законопослушно служили этой стране и способствовали ее развитию. Чем они мешали туркам?
ОТВЕТ. Вопрос как раз в этом. Как? Об акте Геноцида и тех механизмах, которыми он осуществлялся, свидетели: дипломаты, военные, военные врачи, миссионеры, политические деятели, мировая пресса и др. оставили неопровержимые свидетельства. Впоследствии академические круги, историки и специалисты по геноциду, опираясь на архивные документы, это подробно представили и подтвердили. Мир хорошо знает об этом.
Я бы хотел сосредоточиться на причинах и последствиях Геноцида. Выделю некоторые из причин.
Первая – политическая. Поднятый в 1878г. в Сан-Стефанском мирном договоре и на Берлинском конгрессе "Армянский вопрос" должен был быть доведён до своего логического завершения утверждением на исторических территориях Армении армянского самоуправления, заложив основы будущей независимости Армении, что в случае других наций – османских подданных, после Балканской войны и Первой мировой войны случилось в европейской и ближневосточной частях империи. Именно этому противилась султанская, а затем, республиканская Турция, потому что в случае независимости Армении от тела империи отрывалась стратегически сверхважная часть, которая закрывала путь турок к Кавказу и среднеазиатским странам.
Кстати, сверхдержавы того времени также потеряли интерес к перспективе создания на таких территориях суверенного государства столь активной и предприимчивой нацией, как армяне. Иначе они бы не отказались в 1923г. в Лозанне от касающегося армян раздела Севрского мирного договора 10 августа 1920г., которым утверждалось господство армян над армянскими областями Османской Турции с выходом к Черному морю. Интересы Армении и армянского народа были проигнорированы также Московским и Карсским договорами 1921 года, по которым армянам была выделена незначительная территория. Армения была разделена: Карсская и Ардаганская области были уступлены кемалистам. С другой стороны, Нагорный Карабах и Нахиджеван волюнтаристским образом были переданы под административное управление Советского Азербайджана, чем создавался очаг длительного спора и конфликта в нашем регионе, свидетелями которого мы сегодня являемся.
Другая причина Геноцида – идеологическая. Турецкий новоявленный национализм хотел громадную многонациональную и многокультурную империю превратить в унитарное и монолитное турецкое государство, имея в виду свое политическое продвижение к обширным и богатым территориям Кавказа и Средней Азии. Главным препятствием на этом пути, опять-таки, были армяне, которые жили между этими двумя территориями, а также населявшие Малую Азию греки и другие христиане.
Так что этнические чистки двух сверхактивных элементов империи: греков и армян, не имели для турецких националистов альтернативы. Тех двух народов, которые являются создателями и наследниками византийской цивилизации, которые подарили развитию и процветанию Османской Империи свой талант и энергию.
ВОПРОС. Тем не менее, говорят, что армяне не имели достаточно ресурсов, чтобы создать самостоятельное государство, как, скажем, другие народы империи, обретшие независимость.
ОТВЕТ. Это совершенно не так, и лучше всех это знали турки, и не только они.
Еще с 17-18-ых веков армяне имели программу утверждения самоуправления, вплоть до восстановления государственности, и Конституцию. Начиная с тех времен, активно действовали политические кружки, которые во второй половине 19-го века превратились в политические партии. Еще с начала 16-го века были созданы типографии, книгопечатание, в 18-ом веке – национальная пресса, в которой разворачивались широкие обсуждения о политической судьбе и будущем Армении и армянского народа. В России и Европе готовились образованные кадры различных профессий. В экономике и торговле армяне были очень активны и влиятельны не только в Османской и Российской империях, где находилась их историческая родина, но и на огромных территориях с Востока на запад, с Севера на Юг, где они благодаря своей предприимчивости стали неотъемлемым фактором и в большой мере способствовали мировой торговле и развитию торгово-экономических связей Восток-Запад.
Основатели банковской системы в Юго-Восточной Азии – семья Саргис, в России династия Лазаревых, на Ближнем Востоке и в Европе нефтяные магнаты Гюльбенкяны и Есаяны, на Кавказе Александр Манташов и другие были известными личностями делового мира того времени. В их руках сосредоточился громадный капитал. Этот капитал финансировал широкую сеть армянских учебных заведений, духовно-культурных центров, больниц, молодежных и спортивных учреждений.
Армяне как имеющий традиции государственности древний народ обладали эффективными органами самоуправления не только в этих двух империях, а также в странах своего проживания с Востока до Запада. Многие из них занимали высшие военные, дипломатические и административные должности в разных странах.
Для соблюдения внутреннего и внешнего покоя будущей страны армяне имели также закаленный в балканских и кавказских боях опытный офицерский состав, боевых командиров, генералов, рядовых и добровольческие полки, которые впоследствии в ходе Первой и Второй мировых войн продемонстрировали своё боевое умение.
Имелся в наличии также достаточный человеческий ресурс: в демографическом плане армяне в Османской Империи и на Кавказе составляли значительное число и были сопоставимы с другими народами, некоторых из которых даже превосходили. То есть до Первой мировой войны армяне имели все предпосылки для создания самостоятельного государства. Ярким свидетельством этого является то, что после Геноцида 1915-1923гг. армяне смогли встать на ноги и на одной части исторической родины построить современную развитую страну. В ходе Второй мировой войны армянские солдаты, генералы и маршалы овеяли своё имя славой на всех фронтах борьбы с фашизмом. В наши времена их внуки самоотверженно защищают право Арцаха жить свободно и независимо.
Сегодня Армения вместе с Арцахом и организованной и влиятельной армянской Диаспорой составляют единство – наследники тех армян, которые 100 лет назад стояли на грани уничтожения.
ВОПРОС. Господин президент, уже прошло более века после Геноцида и, сколь бы ни были тяжелы потери, некоторые говорят, что это прошлое, и нужно смотреть в будущее.
ОТВЕТ. Наш взгляд направлен в будущее, мы мечтаем о будущем, планируем это будущее, каждый год работаем над построением будущего. Но давайте помнить, что будущее – продолжение вчерашнего и сегодняшнего.
Мы очень часто говорим о громадных людских и материальных потерях. И это правильно. Потеря 1,5 млн человек существенно повлияла на дальнейшее воспроизводство армянского народа: в нормальных условиях сегодня нас должно было быть не 10-12 млн, а как минимум вдвое больше.
Другая важная потеря, к чему стремились одно за другим турецкие правительства, - полное уничтожение армянского элемента на исторических армянских территориях. Сегодня на этих территориях больше нет живущих в сообществе армян. И если нет людей, нет, значит, их языка, традиций, образа жизни, культуры, кухни, домашнего быта, которыми формируется национальная среда, составляется общество и народ.
То есть, армяне вследствие Геноцида лишились права жить на земле своих дедов и распоряжаться своей жизнью и собственным будущим. И обратите внимание, армяне были не только что формирующейся этнической группой, а народом, имеющим в мире древнюю государственность и цивилизацию. В последовавшие за Геноцидом десятилетия в Турции последовательно уничтожались следы армян и армянской цивилизации.
И если сегодня мы справедливо осуждаем разрушение экстремистами в различных частях мира отдельных исторических памятников, то с какой строгостью мы должны осудить и должны были в своё время осудить, уничтожение материальных и культурных памятников целого народа, имеющего по крайней мере многотысячелетнюю историю. Сейчас представьте состояние рассеянных по всему миру армян, многие из которых на протяжении десятилетий, даже до 40-50-ых годов прошлого века оставались без родины – апатридами.
Кстати, хотя армяне в течение Первой мировой войны с честью и самоотверженно сражались в составе союзных армий на всех фронтах – от Вердена до Палестины, от Бреста до Трапизона и Кавказа, по завершении войны они не получили родины, о которой мечтали.
Сегодня почти три четверти армян живут в разных странах, в условиях самых разнообразных традиций, общественных устоев и верований. Везде армяне прилагают большие усилия, чтобы сохранить свою самобытность и говорить о своих правах, которых они лишились вследствие Геноцида.
ВОПРОС. Каковы, по Вашему мнению, уроки Геноцида? И что должно сделать человечество?
ОТВЕТ. Больно сознавать, что человечество не извлекло уроков из Геноцида армян – он был забыт, долгое время оставался непризнанным и неосуждённым, что могло бы предотвратить дальнейшие подобные преступления в ходе истории человечества. И человечество после этого снова стало свидетелем других геноцидов.
По моему глубокому убеждению, признание Геноцида армян нужно не только нам, армянам, а это в первую очередь, вопрос подхода к непреходящим общечеловеческим ценностям, вопрос предотвращения этого зла. Именно этим пониманием руководствуется Армения, утвердив одним из приоритетов своей политики предотвращение геноцидов и активно предпринимая шаги в этом направлении на национальном и международном уровнях. По инициативе Армении, Совет по правам человека ООН традиционно принимает резолюции о предотвращении геноцидов, а в 2015г. Генеральной ассамблеей ООН, опять же по инициативе Армении, принята резолюция о провозглашении 9 декабря Международным днём памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления.
Следовательно вопрос признания Геноцида, который армяне поднимают перед международным сообществом и Турцией, чрезвычайно актуален. Он имеет несколько компонентов: долг памяти, предупреждение и исключение повторения подобных преступлений, ликвидация последствий.
После полувекового молчания в 1960-70-ых годах мир начал вновь говорить о Геноциде армян: в 1965г. Уругвай первым признал его. Сегодня многочисленные страны мира и международные организации признают Геноцид армян, в том числе, Франция, Россия, США, Германия, Италия, Швейцария, Ватикан, в арабском мире – Ливан, Сирия. Их число становится всё больше.
Сегодня международное сообщество в подавляющем большинстве не сомневается в том, что Геноцид был. В то же время, неприемлемо, когда вопрос признания Геноцида армян рассматривается с точки зрения связанных с Анкарой сиюминутных экономических или политических интересов.
В этом случае мы не можем, с одной стороны, заявлять о совместной эффективной борьбе с ксенофобией, дискриминацией, нетерпимостью, антисемитизмом, отрицанием Геноцида армян и с другими проявлениями вселенского зла, а с другой стороны, вокруг этих вопросов "разводить дипломатию".
Я уверен, что главным образом именно этими принципами руководствовались также принявшие Геноцид армян страны и международные организации, за что мы им благодарны. Мы благодарны тем странам, которые после Геноцида открыли свои двери и дали прибежище спасшимся от этой катастрофы. Мы благодарны миссионерам, военным врачам и медсёстрам, дипломатам, сиротским организациям, нашим братьям по несчастью: грекам, ассирийцам, евреям и езидам, а также тем турецким, курдским и арабским семьям и отдельным лицам, которые часто, ставя под угрозу свою жизнь и безопасность в эти жестокие дни резни протянули руку помощи и многих спасли.
Другой вопрос – позиция последующих правительств Турции: избегать признания Геноцида и на государственном уровне продвигать политику отрицания.
Сегодня международное сообщество, политические и общественные деятели, среди которых также многочисленные представители турецкой интеллигенции и общественные деятели поднимают вопрос о признании Геноцида армян, надеясь, что власти Турции посмотрят в лицо трагическим страницам собственной истории и перевернут их . Преступление Геноцида не имеет срока давности. Признание Геноцида армян со стороны Турции и ликвидация его последствий – гарантия безопасности для Армении и армянского народа, а также для региона. Мы не можем забыть Геноцид армян и не можем смириться с его последствиями. Мы не можем игнорировать страдания жертв и переживших и для их поколений должны обеспечить безопасное и достойное будущее.