Մեզ անհրաժեշտ է գիտակցված լոքդաուն՝ պարտադրվածի փոխարեն. Արսեն Թորոսյան
Բոլորս պետք է սահմանափակենք մեր ոչ կենսական շփումները, շարժումները, այցերը, միջոցառումները, հանդիպումները։ Այս մասին ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտարարել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Մեզ անհրաժեշտ է գիտակցված լոքդաուն՝ պարտադրվածի փոխարեն։
Բոլորս պետք է սահմանափակենք մեր ոչ կենսական շփումները, շարժումները, այցերը, միջոցառումները, հանդիպումները։
Պետք է մնանք տանը ինչքան հնարավոր է շատ։
Շաբաթ-կիրակի օրերին նույնպես պետք է մնալ տանը, չգնալ հյուր, ցերեկույթների, երեկույթների, մեր հարազատների հետ բնության գրկում պիկնիկների։
Պետք է դադարեցնել խմբակային կամ նույնիսկ անհատական այցերը տարատեսակ տեսարժան վայրեր, հիմա դրա ժամանակը չէ։
Պետք է դադարեցնել նշել տարբեր ուրախ առիթներ՝ երեխայի ծնունդ, ծննդյան արարողություններ, ամուսնության տարեդարձեր և այլն, այդ թվում ձեր իսկ տներում։
Սգո միջոցառումներին մասնակցությունը պետք է առավելագույնս սահմանափակել, պրակտիկորեն դադարեցնել։ Հեռախոսով ասված ցավակցությունը այս համաճարակային վիճակում ավելի արժեքավոր պետք է դիտվի, քան անձամբը։
Երեկոյան նույնպես պետք է մնալ տանը, չիջնել բակ, չշփվել հարևանների հետ։ Պարզապես պետք է չշփվել, չհանդիպել, իրարից հեռու մնալ, միասին սուրճ չխմել և այլն։
Երեխաներին, ինչքան էլ դժվար է, պետք է պահել տանը, ինչքան հնարավոր է շատ ու երկար։ Պետք է այլ զբաղմունք մտածել երեխաների համար, որ նրանք չգնան բակում խաղալու։
Մի այցելեք ձեր հարազատներին, եթե կենսական անհրաժեշտություն չկա, առժամանակ շփվեք հեռավար կապի միջոցներով։ Այդ զոհողությունը պետք է հենց նրանց կյանքը փրկելու համար։
Դադարեցրեք սրճարան-ռեստորանային այցելությունները, դա միակ տեղն է, որտեղ հնարավոր է լինել առանց դիմակի և վարակել միմյանց։ Եթե սնունդ եք ուզում ընդունել հենց այդ ռեստորանից, պատվիրեք այն և միայնակ սնվեք։
Դուրս մի եկեք երեկոյան զբոսանքների։ Պետք է կարողանանք դիմանալ այդ գայթակղությանը և կարևոր պահանջին մինչև իրավիճակի լավացումը։
Մնացած բոլոր դեպքերում պետք է ճիշտ կրել դիմակ, պահպանել 1.5-2մ հեռավորություն, հաճախ ախտահանել ձեռքերը։

Арсен Торосян считает необходимым переходить к сознательному локдауну, а не принудительному
Министр здравоохранения Республики Армения Арсен Торосян считает, что для предотвращения распространения нового коронавируса в Армении гражданам необходимо обращаться не к принудительному, а к сознательному локдауну, отказавшись посещать различные собрания, мероприятия и оставаться дома. Как передает ''Арменпресс'' Министр заявил об этом в своем посте на своей странице в Facebook, подчеркнув: ''Нет другого выхода из этой ситуации''.
''Необходимо переходить к сознательному локдауну, а не принудительному.
Нам всем нужно ограничивать наши не жизненно важные контакты, передвижения, визиты, события, встречи.
Нам нужно оставаться дома, и как можно дольше.
По субботам и воскресеньям вы также должны оставаться дома, не ходить на вечеринки, в гости, пикники с вашими родными на природе.
Групповые или даже индивидуальные посещения различных достопримечательностей следует прекратить, сейчас не время.
Вам следует прекратить праздновать различные радостные события, такие как рождение ребенка, дни рождения, годовщины свадьбы и т.д., в том числе у себя, в собственных домах.
Участие в похоронных мероприятиях должно быть максимально ограничено, практически прекращено. Сообщение соболезнования по телефону в этой эпидемической ситуации следует считать более ценным и бразумным, чем личное.
Вечером также стоит остаться дома, не спускаться во двор, не общаться с соседями. Нужно просто не трогать, не встречаться, держаться подальше друг от друга, не пить кофе вместе и т.д.
Дети, какими бы ни было трудно, должны оставаться дома как можно дольше. Вы должны подумать о других занятиях для детей, чтобы они не ходили играть во двор.
Не посещайте своих родственников, если нет острой, жизненной необходимости, свяжитесь с ними удаленно. Эта жертва необходима, чтобы спасти их жизни.
Перестаньте посещать кафе и рестораны, это единственное место, где можно обойтись без маски и заразить друг друга. Если вы хотите получить еду из этого ресторана, закажите ее и ешьте в одиночку.
Не выходите на вечерние прогулки. Мы должны быть в состоянии противостоять этому искушению, пока ситуация не улучшится.
Во всех остальных случаях необходимо правильно надевать маску, держаться на расстоянии 1,5-2 м и часто дезинфицировать руки.
Другого выхода из этой ситуации нет. ПРОСТО НЕТ!'', - подчеркнул министр здравоохранения Арсен Торосян.