Արցախի Հանրապետության նախագահի մոտ քննարկվել է Ստեփանակերտի նոր գլխավոր հատակագիծ ունենալու հարցը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 29-ին հրավիրել է աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն՝ նվիրված Ստեփանակերտ քաղաքի նոր գլխավոր հատակագծի մշակմանը:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ տարիներ ի վեր պատասխանատուների անհեռատես աշխատանքի պատճառով մայրաքաղաքը զրկված է եղել ուրույն ոճ ունենալու հնարավորությունից: Արայիկ Հարությունյանը հանձնարարել է կարճ ժամանակահատվածում միջոցներ ձեռնարկել Ստեփանակերտի նոր գլխավոր հատակագիծը մշակելու ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ, դրա կարևորությունից ելնելով, վերջնական տարբերակը կքննարկվի նաև Անվտանգության խորհրդի նիստում: Հանրապետության նախագահի խոսքով՝ այն հիմք է հանդիսանալու նաև նախկինում կառուցված շենք-շինություններին անդրադառնալու և, անհրաժեշտության դեպքում, դրանք ձևափոխելու կամ քանդելու որոշում կայացնելու համար:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ԱՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սամվել Բաբայանը, ԱՀ քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը, Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Вопрос разработки нового генерального плана столицы был обсужден у президента Арцаха
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 29 июня провел расширенное рабочее совещание, посвященное разработке нового генерального плана города Степанакерта.
Глава государства отметил, что по причине недальновидной работы ответственных лиц на протяжении многих лет столица была лишена возможности обрести свой уникальный стиль. Араик Арутюнян отдал распоряжение принять в короткие сроки меры по разработке нового генерального плана Степанакерта, подчеркнув, что, учитывая важность вопроса, окончательный вариант будет обсужден на заседании Совета безопасности. По словам президента республики, план послужит основой для рассмотрения вопроса построенных ранее зданий и сооружений и, в случае необходимости, их реконструкции или сноса.
В совещании приняли участие секретарь Совета безопасности Самвел Бабаян, министр градостроительства Арам Саркисян, мэр Степанакерта Давид Саркисян, другие должностные лица.