Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպել է ՌԴ դեսպանին
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին: Այս մասին տեղեկանում ենք կառավարության պաշտոնական էջից:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով երկու երկրներում ստեղծված սոցիալ-տնտեսական իրավիճակն ու դրա մեղմմանն ուղղված միջոցառումները:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն անդրադարձել են նաև Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահների՝ սույն թվականի հունիսի 23-ին կայացած հանդիպման շրջանակներում քննարկված երկկողմ օրակարգի արդիական հարցերին:

Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan today received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation Sergey Kopirkin, News.am reports, referring to the statement of Government of Armenia.
During the meeting, the interlocutors discussed the socio-economic situation created in both countries as a result of the spread of the coronavirus and the actions that both countries have taken to mitigate the situation.
Deputy Prime Minister Grigoryan and Ambassador Kopirkin also touched upon the current issues on the bilateral agenda discussed during the June 23 meeting held by the co-chairs of the Armenian-Russian Intergovernmental Commission on Economic Cooperation.