Ճապոնիայում սկսվել են կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի առաջին կլինիկական փորձարկումները մարդկանց վրա
AnGes Inc. ճապոնական դեղագործական ընկերությունը երեքշաբթի սկսել է Օսակա քաղաքի համալսարանի հիվանդանոցում նոր կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի երկրի առաջին կլինիկական փորձարկումները մարդկանց վրա, ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ այդ մասին ասել է NHK-ն։
Առաջին փուլում ակնկալվում է, որ հետազոտությանը կմասնակցի 20-30 կամավոր հիվանդանոցի անձնակազմից: Նրանցից ոմանց բժիշկները մտադիր են բավականին մեծ քանակությամբ պատվաստանյութ ներարկել՝ պահանջվող դեղաչափը որոշելու համար: Արդյունավետության հաստատման և մինչև աշուն կողմնակի բարդությունների բացակայության դեպքում պլանավորվում է հետազոտություններ կատարել հիվանդանոցային հիվանդների շարքումից  մինչև 400 կամավորի ներգրավմամբ։
Այժմ ամբողջ աշխարհում անցկացվում են կորոնավիրուսի դեմ առնվազն 10 պատվաստանյութի փորձարկումները։ Ճապոնիայի Վարչապետ Սինդզո Աբեն ավելի վաղ հանդես էր եկել նման պատվաստանյոթերի պատենտների կառավարման միջազգային մարմին ստեղծելու գաղափարով: Այս նախաձեռնության հիմնական նպատակն է ապահովել պատվաստանյութերի կայուն մատակարարումը զարգացող երկրներին:
Համավարակի սկզբից ի վեր աշխարհում ավելի քան 10․1 միլիոն մարդ է վարակվել կորոնավիրուսով, ավելի քան 500 հազար մարդ մահացել է:

В Японии началось первое клиническое испытание вакцины от коронавируса на людях
Японская фармацевтическая компания AnGes Inc. начала во вторник в больнице при Университете города Осака первые в стране клинические испытания на людях вакцины от нового коронавируса. Об этом сообщило общественное телевидение NHK, передает ТАСС.
Ожидается, что на первом этапе в исследовании примут участие от 20 до 30 добровольцев из числа медперсонала больницы. Некоторым из них врачи намерены вводить вакцину в достаточно большом объеме, чтобы выявить необходимую дозировку. В случае подтверждения эффективности и отсутствия побочных эффектов к осени к исследованиям предполагается привлечь до 400 добровольцев из числа пациентов госпиталя.
AnGes Inc. планирует до 31 июля 2021 года завершить клинические испытания на людях вакцины от нового коронавируса.
"Запланированные сроки испытаний: до 31 июля 2021 года", - говорится в заявлении AnGes Inc. на сайте компании. Отмечается, что в совокупности компания планирует провести 30 испытаний, 15 из которых пройдут с использованием малой дозировки вакцины, и еще 15 - с большой. При этом введение вакцины участникам исследования будет проводиться дважды с интервалом в две недели.
AnGes Inc. создала ДНК-вакцину на основе нуклеиновых кислот. Ее испытания на крысах прошли успешно, и в конце мая компания сообщила, что у грызунов выработались антитела.
В настоящее время по всему миру проводятся испытания по меньшей мере 10 вакцин от коронавируса. Премьер-министр Японии Синдзо Абэ ранее выступил с идеей создания международного органа по управлению патентами на такие препараты. Главной целью этой инициативы является обеспечение стабильных поставок вакцины в развивающиеся страны.
С начала пандемии новым коронавирусом в мире заразились более 10,1 млн человек, свыше 500 тыс. умерли.