Արմեն Սարգսյանն ընդունել է լիտվացի բուժաշխատողների խմբին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է լիտվացի բուժաշխատողների խմբին, որը Հայաստանում է՝ օգնելու հայ գործընկերներին կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Հայաստանում Lիտվայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն, Հայաստանում Շվեդիայի գործերի հավատարմատար Բիրյեր Կարլսոնը, ինչպես նաև ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանը:
Նախագահ Սարգսյանը ողջունել և շնորհակալություն է հայտնել բժիշկներին՝ օգնության ձեռք մեկնելու համար: «Հայաստանի քաղաքացիների և ողջ աշխարհի հայության անունից ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ այն ամենի համար, ինչ անում ենք. որ հանուն մեզ օգնելու վտանգում եք ձեր կյանքն ու առողջությունը,-դիմելով բժիշկներին՝ ասել է նախագահ Սարգսյանը: -Շնորհակալություն նաև Լիտվայի կառավարությանն ու իմ բարեկամ, նախագահ Գիտանաս Նաուսեդային, որի հետ վերջերս տեսակապով անկեղծ քննարկում ունեցանք: Բարձր եմ գնահատում այս աջակցությունը»:
Դեսպան Անդրեա Վիկտորինը նույնպես շնորհակալություն է հայտնել բժիշկներին Հայաստան այցելելու համար՝ կարևոր համարելով համավարակի ընթացքում Եվրամիության անդամ-երկրների աջակցությունը: Նա տեղեկացրել է, որ առաջիկա օրերին Իտալիայից և Գերմանիայից նույնպես խմբեր կժամանեն: «Նման այցելությունները կարևոր են նրանով, որ մասնագետները կարող են իրենց փորձը փոխանակել, աշխատել միասին, ինչը շատ օգտակար է: Մենք պետք է ավելին անենք՝ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ գիտական հետազոտությունների իրականացման ասպարեզում համագործակցությունն ավելի խորացնելու համար: Հուսով եմ, որ բոլորս միասին կհաղթահարենք այս ճգնաժամը»,-ասել է դեսպանը:
Հայաստանում Lիտվայի դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն նույնպես երկկողմ համագործակցության զարգացման տեսանկյունից կարևոր է համարել լիտվացի բժիշկների այցելությունը: «Կարծում եմ, սա երկու երկրների միջև առողջապահության ոլորտում ավելի խորը համագործակցության ընդամենը սկիզբն է: Սա նաև լավ հնարավորություն է՝ կիսվելու մասնագիտական փորձով և առավել պատրաստ լինելու համավարակի հաջորդ հնարավոր ալիքներին: Հպարտ եմ, որ կարողանում ենք այս փուլում օգնել բարեկամ հայ ժողովրդին»,-նշել է դեսպանը:
Լիտվացի բժիշկները ներկայացրել են իրենց փորձն ու առաջարկությունները համավարակի դեմ առավել արդյունավետ պայքարելու եղանակների վերաբերյալ:
Հանդիպման ավարտին նախագահ Սարգսյանը բոլորին հրավիրել է համավարակից հետո ընկերներով ու ընտանիքներով կրկին այցելել Հայաստան, պահպանել իրենց հայ գործընկերների հետ կապերն ու երկու երկրների միջև ավանդական բարեկամությունը:

Армен Саркисян принял группу литовских медработников
Президент Республики Армен Саркисян сегодня принял группу литовских медработников, прибывших в Армению, чтобы помочь армянским коллегам в борьбе с коронавирусом. На встрече присутствовали также руководитель делегации Евросоюза в Армении, посол Андреа Викторин, Чрезвычайный и полномочный посол Литвы в Армении Инга Станите-Толочкиене, временный поверенный в делах Швеции в Армении Бирйер Карлсон, а также первый заместитель министра здравоохранения РА Анаит Аванесян.
Президент Саркисян приветствовал врачей и выразил им благодарность за то, что протянули руку помощи. "От имени граждан Армении и армянства всего мира хочу выразить вам благодарность за всё то, что вы делаете. За то, что ради помощи нам рискуете своей жизнью и здоровьем, - обращаясь к врачам, сказал Президент Саркисян. - Спасибо также правительству Литвы и моему другу, Президенту Гитанасу Науседе, с которым недавно мы провели искреннее обсуждение по видеосвязи. Я высоко ценю эту помощь".
Посол Андреа Викторин также выразила врачам благодарность за визит в Армению, сочтя важной помощь, оказываемую в ходе пандемии странами-членами Евросоюза. Она проинформировала, что в ближайшие дни ожидается прибытие групп из Италии и Германии. "Подобные визиты важны тем, что специалисты могут делиться опытом, работать вместе, что очень полезно. Мы должны сделать больше в разных сферах, в том числе, для ещё большего углубления сотрудничества в области проведения научных исследований. Надеюсь, что мы все вместе преодолеем этот кризис", - сказала посол.
Посол Литвы в Армении Инга Станите-Толочкиене также сочла важным с точки зрения развития двустороннего сотрудничества визит литовских врачей. "Думаю, это всего лишь начало глубокого сотрудничества между двумя странами в сфере здравоохранения. Это также хорошая возможность поделиться профессиональным опытом и быть более готовыми к другим возможным волнам пандемии. Горжусь, что мы можем на этом этапе помочь дружественному армянскому народу", - отметила посол.
Литовские врачи представили свой опыт и предложения относительно эффективных способов борьбы с пандемией.
В конце встречи Президент Саркисян пригласил всех после пандемии с друзьями и семьями вновь побывать в Армении, выразил надежду, они сохранят связи с армянскими коллегами, и пожелал укрепления традиционной дружбы между двумя странами.