Արմեն Սարգսյանն ընդունել է լիտվացի բուժաշխատողների խմբին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է լիտվացի բուժաշխատողների խմբին, որը Հայաստանում է՝ օգնելու հայ գործընկերներին կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Հայաստանում Lիտվայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն, Հայաստանում Շվեդիայի գործերի հավատարմատար Բիրյեր Կարլսոնը, ինչպես նաև ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանը:
Նախագահ Սարգսյանը ողջունել և շնորհակալություն է հայտնել բժիշկներին՝ օգնության ձեռք մեկնելու համար: «Հայաստանի քաղաքացիների և ողջ աշխարհի հայության անունից ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ այն ամենի համար, ինչ անում ենք. որ հանուն մեզ օգնելու վտանգում եք ձեր կյանքն ու առողջությունը,-դիմելով բժիշկներին՝ ասել է նախագահ Սարգսյանը: -Շնորհակալություն նաև Լիտվայի կառավարությանն ու իմ բարեկամ, նախագահ Գիտանաս Նաուսեդային, որի հետ վերջերս տեսակապով անկեղծ քննարկում ունեցանք: Բարձր եմ գնահատում այս աջակցությունը»:
Դեսպան Անդրեա Վիկտորինը նույնպես շնորհակալություն է հայտնել բժիշկներին Հայաստան այցելելու համար՝ կարևոր համարելով համավարակի ընթացքում Եվրամիության անդամ-երկրների աջակցությունը: Նա տեղեկացրել է, որ առաջիկա օրերին Իտալիայից և Գերմանիայից նույնպես խմբեր կժամանեն: «Նման այցելությունները կարևոր են նրանով, որ մասնագետները կարող են իրենց փորձը փոխանակել, աշխատել միասին, ինչը շատ օգտակար է: Մենք պետք է ավելին անենք՝ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ գիտական հետազոտությունների իրականացման ասպարեզում համագործակցությունն ավելի խորացնելու համար: Հուսով եմ, որ բոլորս միասին կհաղթահարենք այս ճգնաժամը»,-ասել է դեսպանը:
Հայաստանում Lիտվայի դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն նույնպես երկկողմ համագործակցության զարգացման տեսանկյունից կարևոր է համարել լիտվացի բժիշկների այցելությունը: «Կարծում եմ, սա երկու երկրների միջև առողջապահության ոլորտում ավելի խորը համագործակցության ընդամենը սկիզբն է: Սա նաև լավ հնարավորություն է՝ կիսվելու մասնագիտական փորձով և առավել պատրաստ լինելու համավարակի հաջորդ հնարավոր ալիքներին: Հպարտ եմ, որ կարողանում ենք այս փուլում օգնել բարեկամ հայ ժողովրդին»,-նշել է դեսպանը:
Լիտվացի բժիշկները ներկայացրել են իրենց փորձն ու առաջարկությունները համավարակի դեմ առավել արդյունավետ պայքարելու եղանակների վերաբերյալ:
Հանդիպման ավարտին նախագահ Սարգսյանը բոլորին հրավիրել է համավարակից հետո ընկերներով ու ընտանիքներով կրկին այցելել Հայաստան, պահպանել իրենց հայ գործընկերների հետ կապերն ու երկու երկրների միջև ավանդական բարեկամությունը:

Armen Sarkissian Received a Group of Medical Workers from Lithuania
President Armen Sarkissian welcomed today a group of medical workers from Lithuania who have arrived to Armenia to help their Armenian colleagues in the fight against the coronavirus pandemic. Present at the meeting was the Head of the EU Office in Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Lithuania in Armenia Inga Stanytė-Toločkienė, Chargé d'Affaires a. i. of the Embassy of Sweden in Yerevan Birger Karlsson, and RA First Deputy Minister of Health Anahit Avanessian.
President Sarkissian welcomed the doctors and expressed gratitude for helping. “On behalf of the citizens of Armenia and Armenians all over the world, I would like to thank you for everything you are doing and for endangering your life and health to help us,” President Sarkissian said addressing the doctors. “I would like to thank also the government of Lithuania and my friend President Gitanas Nausėda with whom we recently had a candid discussion through a video call. I greatly appreciate this assistance.”
Ambassador Andrea Wiktorin too, thanked the doctors for arriving to Armenia and stressed the importance of the assistance provided by the EU member states during the pandemic. She informed that soon groups of doctors from Italy and Germany will also arrive to Armenia. “Such visits are important because specialists can exchange their experience, work together which is very useful. We need to do more in different areas, including deepening of cooperation in the area of scientific research. I hope that together we will overcome this crisis,” the Ambassador said.
Ambassador of Lithuania in Armenia Inga Stanytė-Toločkienė also stressed the importance of the visit of the Lithuanian doctors from the viewpoint of developing bilateral relations. “I believe this is just the beginning of a deeper cooperation between the healthcare systems of the two countries. This is also a good opportunity to share professional experience and be ready for the possible new waves of the pandemic. I am proud to be able to help at this moment the friendly people of Armenia,” the Ambassador said.
Doctors from Lithuania presented their experience and proposals on the most efficient ways to fight the coronavirus pandemic.
At the conclusion of the meeting, President Sarkissian invited all to visit Armenia with their families and friends after the pandemic, maintain ties with their Armenian colleagues and traditional friendship between the two countries.