Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները մտադիր են տեսակոնֆերանս անցկացնել հուլիսին
Հունիսի 30-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի տեսակոնֆերանսը, որն անցկացվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի միջնորդությամբ և մասնակցությամբ։
Տեսակոնֆերանսի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց համավարակային պայմաններում խաղաղ գործընթացի շուրջ ստեղծված իրավիճակին:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող ռազմատենչ և ապակառուցողական հայտարարությունների անթույլատրելիությունը՝ նշելով, որ դրանք վնաս են հասցնում խաղաղ գործընթացի միջավայրին և խոչընդոտում ժողովուրդների խաղաղության նախապատրաստելու հանձնառության իրականացումը:
Միևնույն ժամանակ նախարար Մնացականյանը կարևորեց Արցախի ժողովրդի համապարփակ անվտանգության շարունակական ապահովման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ ազատ և անվտանգ տեղաշարժի միջոցով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին առերես հանդիպումների և համանախագահների տարածաշրջան այցի հնարավորությունները՝ կախված համավարակային իրավիճակի զարգացումների հետ: Միևնույն ժամանակ ընդգծվել է գալիք ամիս հեռավար կապով շփումները շարունակելու պատրաստակամությունը:

Video Conference of the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan
On June 30, Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan and Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov held a video conference with the participation and mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, Igor Popov (Russia), Stéphane Visconti (France), Andrew Schoffer (U.S.) and Andrzej Kasprzyk, the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office.
During the video conference, the sides touched upon the situation around the peace process amid the COVID-19 pandemic.
During the meeting, the Foreign Minister of Armenia stressed the inadmissibility of Azerbaijan's warmongering and deconstructive statements, noting that they undermine the environment of the peace process and hinder the implementation of the commitment to prepare the peoples for peace.
At the same time, Minister Mnatsakanyan underscored the need to consistently ensure the comprehensive security of the people of Artsakh, including through free and safe movement.
In the course of the meeting, the possibilities of face to face meetings and the Co-Chairs’ visit to the region were discussed, depending on the development of the situation with the pandemic. At the same time, the parties emphasized their readiness to continue remote contacts next month.