Վարչապետը և ՀՀ-ում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարը քննարկել են Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովային, ով ավարտում է առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետը բարձր է գնահատել Ն.Վուտովայի և ԵԽ հետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը Հայաստանի կարևորագույն գործընկերներից է ժողովրդավարության հետևողական զարգացման և ամրապնդման գործում: «Հայաստանը ժողովրդավարական բարեփոխումների ակտիվ փուլում է, և մենք վճռական ենք այդ օրակարգն առաջ մղելու հարցում: Նպատակը մեր ժողովրդավարության ինստիտուցիոնալ հզորացումն է՝ իրապես անկախ դատական համակարգի ձևավորումը, վստահելի ընտրական գործընթացի երաշխավորումը, արդյունավետ հակակոռուպցիոն պայքարը, ինչպես նաև այլ գերակայություններ: Այս համատեքստում ԵԽ օժանդակությունը կարևոր նշանակություն ունի», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նատալյա Վուտովան պատիվ է համարել Հայաստանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնում աշխատանքը և ընդգծել, որ ԵԽ-ն մեծապես կարևորում է Հայաստանի հետ համագործակցությունը: Նրա խոսքով՝ Եվրոպայի խորհուրդն ուժեղ է, երբ ուժեղ են իր անդամ պետությունները, և ԵԽ-ն պատրաստակամ է շարունակել աջակցությունը Հայաստանին՝ ժողովրդավարության հզորացման, օրենքի գերակայության ամրապնդման և մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգին:
Վարչապետն ընդգծել է՝ բարեփոխումների շարունակական իրականացումը, ինստիտուտների հզորացումը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններն են: Դրանք միտված են ՀՀ քաղաքացիների ազատ կամարտահայտման երաշխավորմանը, դատական համակարգի անկախությանը, կառավարման թափանցիկության ապահովմանը, խոսքի ազատության երաշխավորմանը, և կառավարությունը հետևողականորեն առաջ է շարժվելու այս օրակարգի իրագործման ուղղությամբ:
Արձագանքելով վարչապետի դիտարկումներին՝ ՀՀ-ում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարը նշել է, որ երկարաժամկետ, ամուր ժողովրդավարությունը հիմնված է ուժեղ, թափանցիկ, վստահելի ինստիտուտների վրա, և այս ուղղությամբ կառավարության քայլերը ողջունելի են:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումներին: Նիկոլ Փաշինյանն այդ առնչությամբ նշել է, որ ռեֆորմը միտված է դատական համակարգի նկատմամբ հանրային վստահության վերականգնմանը: Նատալյա Վուտովան իր հերթին ասել է, որ ԵԽ-ն կշարունակի խորհրդատվական օժանդակություն ցուցաբերել Հայաստանի կառավարությանն այս գործընթացում:
Վարչապետը և ՀՀ-ում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարը մտքեր են փոխանակել նաև 2018թ. թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխության և դրա արժեքների կյանքի կոչման շուրջ:
Կիսվելով իր տպավորություններով՝ Նատալյա Վուտովան նշել է, որ ուրախ է եղել հեղափոխության օրերին գտնվել Հայաստանում, զգալ տիրող համերաշխության մթնոլորտը և մաս կազմել Հայաստանի, հայ ժողովրդի համար պատմական այդ իրադարձություններին:
Նիկոլ Փաշինյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ խոսքերի համար, նշել է, որ 2018թ. թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխությունը Հայաստանի, հայ ժողովրդի համար պատմական վերափոխման, արժեքային փոփոխությունների գործընթաց էր, և այն շարունակվում է մինչ օրս: Վարչապետն ընդգծել է՝ կառավարությունը շարունակելու է հեղափոխության նպատակների և Հայաստանի քաղաքացիների սպասումների կյանքի կոչման առաքելությունը: Դա հեշտ ուղի չէ, բայց ազատ և զարգացած Հայաստան կառուցելու այլ ճանապարհ չկա:

Премьер-министр и руководитель офиса Совета Европы в Армении обсудили повестку реформ в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня руководителя офиса Совета Европы в Армении Наталью Вутову, которая завершает свою миссию в нашей стране.
Премьер-министр высоко оценил сотрудничество с Натальей Вутовой и Советом Европы, отметив, что Совет Европы является одним из важнейших партнеров Армении в вопросе последовательного развития и укрепления демократии. “Армения находится на активной стадии демократических реформ, и мы полны решимости продвигать эту повестку дня. Целью является институциональное укрепление нашей демократии: формирование по-настоящему независимой судебной системы, обеспечение пользующегося доверием избирательного процесса и эффективной борьбы с коррупцией, а также другие приоритеты. В этом контексте очень важна помощь Совета Европы”, - отметил Никол Пашинян.
Наталья Вутова посчитала честью работу на посту руководителя офиса Совета Европы в Армении и подчеркнула, что Совет Европы придает большое значение сотрудничеству с Арменией. По ее словам, Совет Европы силен, когда сильны его государства-члены, и Совет Европы готов и впредь поддерживать Армению в укреплении демократии, верховенства закона и защите прав человека.
Собеседники коснулись демократической повестки дня Армении.
Премьер-министр подчеркнул, что продолжительное осуществление реформ и укрепление институтов являются приоритетами правительства Армении. Они нацелены на то, чтобы гарантировать свободное волеизъявление граждан Армении, независимость судебной власти, обеспечение прозрачности в управлении, обеспечения свободы слова, и правительство будет последовательно идти по пути реализации этой повестки дня.
Отвечая на наблюдения премьер-министра, руководитель офиса Совета Европы в Армении отметила, что долгосрочная, сильная демократия основана на сильных, прозрачных, надежных институтах, и шаги правительства в этом направлении приветствуются.
В ходе встречи были затронуты реформы в судебно-правовой сфере. В этой связи Никол Пашинян отметил, что реформа направлена на восстановление доверия общества к судебной власти. В свою очередь Наталья Вутова отметила, что Совет Европы продолжит оказывать консультативную помощь правительству Армении в этом процессе.
Премьер-министр и руководитель офиса Совета Европы в Армении обменялись мнениями о бархатной ненасильственной революции 2018 года и реализации ее ценностей.
Поделившись своими впечатлениями, Наталья Вутова отметила, что она рада была находиться в Армении в дни революции, чувствовать атмосферу солидарности и быть частью тех исторических для Армении и армянского народа событий.
Выразив благодарность за теплые слова, Никол Пашинян отметил, что бархатная ненасильственная революция 2018 года была для Армении и армянского народа процессом исторической трансформации и изменения ценностей, и она продолжается по сей день. Премьер-министр подчеркнул, что правительство продолжит свою миссию по достижению целей революции и оправданию ожиданий граждан Армении. Это нелегкий путь, но другого пути построения свободной и развитой Армении нет.