Հադրութում նոր ծրագրեր են նախատեսվում
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 30-ին ընդունել է Հադրութի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Կամո Պետրոսյանին:
Վերջինս հանդես է եկել շրջանում համավարակային կայուն իրավիճակի, բերքահավաքի ընթացիկ աշխատանքների և հրատապ լուծում պահանջող սոցիալ-տնտեսական խնդիրների մասին համապարփակ զեկուցմամբ:
Հանդիպմանը քննարկվել են կապիտալ շինարարության տարբեր ծրագրեր: Արայիկ Հարությունյանի հանձնարարությամբ՝ «Դիզակշին» ընկերությանը լրացուցիչ 140 մլն ՀՀ դրամ կհատկացվի, որից 70 մլն-ը՝ ներհամայնքային ճանապարհների սալապատման, 40 մլն-ը՝ շրջանում բարեկարգման աշխատանքների իրականացման համար: Եւս 65 մլն ՀՀ դրամ հատկացվելու է շրջանի վարչակազմին՝ պետական աջակցության ծրագրի շրջանակներում սոցիալական տարբեր խմբերի շինանյութ տրամադրելու նպատակով: Նախագահի խոսքով՝ այս տարի հերթացուցակում գտնվող շրջանի բազմազավակ ընտանիքների համար նախատեսված 12 առանձնատան փոխարեն կկառուցվի 18 առանձնատուն: Կուսումնասիրվի նաև Հադրութ քաղաքում նոր բազմաբնակարան շենքերի կառուցման հնարավորությունը:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ պետական միջոցներով շուտով կսկսվեն Տող-Տումի ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքները, ինչպես նաև պետական ծրագրում կներառվի Թաղուտ համայնքում նոր դպրոցական շենքի կառուցումը:

New Projects are Envisaged in Hadrout
On 30 June Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan received head of the Hadrout regional administration Kamo Petrosyan, who delivered a comprehensive report on the region's stable pandemic situation, the ongoing harvest activities and socio-economic issues requiring urgent solution.
Various programs of capital construction were discussed during the consultation. At the instruction of the President, an additional sum of 140 million Armenian drams will be allocated to the «Dizakshin» company, 70 million of which will be directed to the paving of intra-community roads, while 40 million drams will be used for renovation activities to be realized in the region. Another 65 million drams will be granted to the regional administration within the framework of state assistance program for providing building materials to various social groups. According to the President, 18 private houses, instead of the planned 12, will be built in the region for families with many children that are on the waiting list. The opportunity of constructing new multi-apartment buildings in the town of Hadrout will be considered.
The Head of the State noted that asphalting activities of the Togh-Toumi road will soon be launched with state funds, as well as the construction of a new school building in the Taghout community will be included in the program.
Artsakh Republic Minister of Territorial Administration and Development Zhirayr Mirzoyan partook in the meeting.