Հադրութում նոր ծրագրեր են նախատեսվում
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 30-ին ընդունել է Հադրութի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Կամո Պետրոսյանին:
Վերջինս հանդես է եկել շրջանում համավարակային կայուն իրավիճակի, բերքահավաքի ընթացիկ աշխատանքների և հրատապ լուծում պահանջող սոցիալ-տնտեսական խնդիրների մասին համապարփակ զեկուցմամբ:
Հանդիպմանը քննարկվել են կապիտալ շինարարության տարբեր ծրագրեր: Արայիկ Հարությունյանի հանձնարարությամբ՝ «Դիզակշին» ընկերությանը լրացուցիչ 140 մլն ՀՀ դրամ կհատկացվի, որից 70 մլն-ը՝ ներհամայնքային ճանապարհների սալապատման, 40 մլն-ը՝ շրջանում բարեկարգման աշխատանքների իրականացման համար: Եւս 65 մլն ՀՀ դրամ հատկացվելու է շրջանի վարչակազմին՝ պետական աջակցության ծրագրի շրջանակներում սոցիալական տարբեր խմբերի շինանյութ տրամադրելու նպատակով: Նախագահի խոսքով՝ այս տարի հերթացուցակում գտնվող շրջանի բազմազավակ ընտանիքների համար նախատեսված 12 առանձնատան փոխարեն կկառուցվի 18 առանձնատուն: Կուսումնասիրվի նաև Հադրութ քաղաքում նոր բազմաբնակարան շենքերի կառուցման հնարավորությունը:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ պետական միջոցներով շուտով կսկսվեն Տող-Տումի ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքները, ինչպես նաև պետական ծրագրում կներառվի Թաղուտ համայնքում նոր դպրոցական շենքի կառուցումը:

В Гадруте будут осуществлены новые программы
30 июня президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял руководителя администрации Гадрутского района Камо Петросяна, который выступил с докладом о стабильной эпидемиологической ситуации в районе, работам по сбору урожая и социально-экономических проблемах, требующих срочного решения.
В ходе встречи были обсуждены разные программы капитального строительства. По поручению Араика Арутюняна организации "Дизакшин" будет дополнительно предоставлено 140 млн драмов, из которых 70 млн - на покрытие плитами внутриобщинных дорог, 40 млн - на осуществление работ по благоустройству в районе. Еще 65 млн драмов в рамках программы государственной поддержки будет выделено районной администрации с целью предоставления разным социальным группам стройматериалов. По словам президента, вместо 12 домов для многодетных семей, находящихся на квартирном учете в районе, в этом году будет построено 18 домов. Будет изучена также возможность строительства новых многоквартирных зданий в городе Гадруте.
Глава государства отметил, что за счет государственных средств вскоре начнутся работы по асфальтированию дороги из села Тог в село Туми. Строительство нового здания для школы в общине Тагут будет включено в государственную программу.