Ադամ Շիֆը կոչ է անում պատժամիջոցներ սահմանել Ռուսաստանի դեմ
Ներկայացուցիչների պալատի հետախուզության հանձնաժողովի ղեկավար, դեմոկրատ Ադամ Շիֆը հայտնել է, որ Միացյալ Նահանգները պետք է դիտարկի պատժամիջոցների հարցը՝ «Ռուսաստանի «վնասակար» գործողությունները զսպելու համար այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանը պարգևատրում է առաջարկել թալիբներին՝ Աֆղանստանում ամերիկացի զինվորականների սպանության համար», հայտնում է Reuters-ը։
«Մենք պետք է մտածենք այն մասին, թե ինչ պատժամիջոցներ պետք է կիրառվեն ՝ Ռուսաստանի վնասակար գործողությունները հետագայում զսպելու համար», - լրագրողներինէ ասել Ադամ Շիֆը  Սպիտակ տանը կայացած ճեպազրույցից հետո:
New York Times-ը ուրբաթ օրը հաղորդել է, որ ԱՄՆ հետախուզության տվյալներով՝ Ռուսաստանի ռազմական հետախուզական ստորաբաժանումը թալիբներին պարգևատրում է առաջարկել Աֆղանստանում ԱՄՆ զինված ուժերի և միջազգային կոալիցիայի հաջող գրոհների համար, և որ իսլամիստ զինյալները, ենթադրաբար, արդեն իսկ ստացել են որոշ պարգևներ:
Սպիտակ տունը և ԱՄՆ ազգային հետախուզության տնօրենը հերքել են այդ տեղեկատվությունը: Մոսկվան թերթի մեղադրանքները կեղծիք է անվանել։

США должны рассмотреть вопрос о санкциях против России: Адам Шифф
Глава Комитета по разведке Палаты представителей Конгресса США от Демократической партии сказал во вторник, что Соединенные Штаты должны рассмотреть вопрос о санкциях для сдерживания “злонамеренных” действий России, после сообщений о том, что РФ предлагала талибам вознаграждение за убийства американских военных в Афганистане.
“Мы должны подумать над тем, какие санкции надлежит принять для дальнейшего сдерживания злонамеренной деятельности России”, - сказал журналистам Адам Шифф после брифинга в Белом доме, передает Reuters
Газета New York Times сообщила в пятницу, что по данным американских спецслужб, ''подразделение российской военной разведки предложило талибам вознаграждение за успешные атаки на американских военных и силы международной коалиции в Афганистане в прошлом году, и что боевики-исламисты, предположительно, получили некоторое вознаграждение''.
Белый дом и директор национальной разведки США опровергли это сообщение. Москва назвала утверждения газеты ложью.