Արցախի նախագահը հրավիրել է գյուղատնտեսության և համայնքային խնդիրներին նվիրված խորհրդակցություն
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 30-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված գյուղատնտեսության ոլորտում ստեղծված իրավիճակի գնահատմանը և համայնքային խնդիրներին:
Շրջաններում իրականացվող բերքահավաքի և ոռոգման աշխատանքների, ինչպես նաև տեղերում առկա խնդիրների մասին համապատասխան զեկույցներով հանդես են եկել վարչակազմերի ղեկավարները: Հանրապետության նախագահին չեն գոհացրել հատկապես հացահատիկային մշակաբույսերից ստացված բերքի ցածր ցուցանիշները, ինչը նա համարել է ոչ թե եղանակային անբարենպաստ պայմանների, այլ մասնավոր և պետական հատվածների կողմից ցուցաբերված ոչ լիարժեք մոտեցումների արդյունք: Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ տարածքային կառավարման արդիականացման և համայնքների համաչափ զարգացման համար անհրաժեշտ է մշակել նոր մեխանիզմներ, որոնք թույլ կտան բարձրացնել գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացվող պետական աջակցության ծրագրերի արդյունավետությունը: Այս համատեքստում երկրի ղեկավարը հանձնարարականներ է տվել պատասխանատու մարմինների ղեկավարներին՝ գյուղատնտեսության զարգացման հայեցակարգը վերանայելու և այն Նախագահի 2020-2025 թվականների ծրագրին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ:
Երկրի ղեկավարն անդրադարձել է նաև ոռոգման ջրի խնդրին և ընդգծել, որ առաջիկա ժամանակահատվածում պետական միջոցներով նախատեսվում է մեծածավալ աշխատանքներ իրականացնել՝ միաժամանակ ընդլայնելով ոլորտը համակարգող ընկերությունների լիազորությունները:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև միջհամայնքային և ներհամայնքային ճանապարհաշինությանը, սոցիալական տարբեր խմբերի բնակարանային խնդրի լուծմանն առնչվող հարցեր:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Աշոտ Բախշիյանը և տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը:

Президент Арцаха провел совещание, посвященное оценке нынешней ситуации в сфере сельского хозяйства
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 30 июня провел рабочее совещание, посвященное оценке нынешней ситуации в сфере сельского хозяйства, и общинным проблемам.
С соответствующими докладами о ходе сбора урожая и оросительных работах в районах, а также о других местных проблемах выступили руководители райадминистраций. Президента республики не удовлетворили в особенности низкие показатели урожая зерновых культур, что он посчитал результатом не полноценного подхода, проявленного со стороны частного и государственного секторов. По словам Араика Арутюняна, для модернизации территориального управления и пропорционального развития общин необходимо разработать новые механизмы, которые позволят повысить эффективность программ государственной поддержки, осуществляемых в сфере сельского хозяйства. В этом контексте президент дал поручения руководителям компетентных органов по пересмотру концепции развития сельского хозяйства и приведения ее в соответствие с программой Президента на 2020-2025гг.
Глава государства коснулся также проблемы оросительной воды и подчеркнул, что в ближайшее время за счет государственных средств будут осуществлены крупномасштабные работы, при этом будут расширены полномочия организаций, осуществляющих деятельность в этой сфере.
В ходе совещания были обсуждены также вопросы, касающиеся строительства межобщинных и внутриобщинных дорог, решения жилищной проблемы разных социальных групп.
В совещании приняли участие министр сельского хозяйства Ашот Бахшиян и министр территориального управления и развития Жирайр Мирзоян.