Մասիս Մայիլյանը շնորհավորական նամակներ է ուղարկել ԱՄՆ Կոնգրեսի մի խումբ անդամների
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը շնորհակալական նամակներ է ուղարկել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կոնգրեսի մի խումբ անդամների։ Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
ԱԳ նախարարը երախտագիտությամբ է նշել, որ ի շարունակություն 2019 թ. հոկտեմբերին Վաշինգտոնում ունեցած հանդիպումների և ստացված հավաստիացումների՝ կոնգրեսականները հետևողական ջանքեր են գործադրում՝ Արցախի Հանրապետության հետպատերազմյան վերականգնողական գործում Միացյալ Նահանգների կողմից տրամադրվող մարդասիրական օգնության շարունակականությունն ապահովելու համար:
«Անցած տասնամյակների ընթացքում ԱՄՆ կողմից տրամադրվող աջակցությունը Արցախին օգնել է հոգալ տարբեր հրատապ մարդասիրական կարիքներ և հաղթահարել ադրբեջանական ագրեսիայի ավերիչ հետևանքները: Մասնավորապես՝ Ամերիկայի աջակցությունը «The HALO Trust» կազմակերպության՝ պատերազմի հետևանքով տուժած տարածքներում կատարվող արդյունավետ աշխատանքներին, միջազգային մարդասիրական ականազերծում իրականացնող այս կազմակերպությանը թույլ է տվել վնասազերծել տասնյակ հազարավոր ականներ և ագրեսիայի այլ մահացու մնացորդներ»,- նշել է Մասիս Մայիլյանը։
ԱԳ նախարարը հույս է հայտնել, որ Միացյալ Նահանգների կողմից Արցախի Հանրապետությանը տրամադրվող մարդասիրական աջակցությունը կօգնի երկու երկրներին շարունակել ամրապնդել տարածաշրջանային կայունությունն ու անվտանգությունը, ինչպես նաև հոգալ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների հիմնական մարդասիրական կարիքները:
Մասիս Մայիլյանը նաև շնորհավորել է կոնգրեսականներին ԱՄՆ անկախության օրվա առթիվ՝ նշելով, որ անկախության պատմության ընթացքում Միացյալ Նահանգները եղել է ազատության և ժողովրդավարության արժեքների պաշտպանության առաջնագծում, ինչը ոգեշնչել է աշխարհի բազմաթիվ երկրների, ներառյալ՝ Արցախի Հանրապետությանը՝ ոտքի ելնել և պայքարել իրենց անքակտելի իրավունքների և ազատությունների համար:

Artsakh's Foreign Minister Sent Thank-You Letters to a Group of US Congressmen
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian sent thank-you letters to a group of U.S. Congressmen, the press office of Artsakh MFA reports.
The Foreign Minister noted with gratitude that in continuation of the meetings held in Washington in October 2019 and the assurances, the Congressmen exert consistent efforts to ensure a continued humanitarian assistance by the United States to the post-war rehabilitation of the Republic of Artsakh.
“Throughout the past decades, the assistance helped address various urgent humanitarian needs, and consequences of the devastating aggression by Azerbaijan. In particular, the American support of the HALO Trust’s effective and efficient activities in war-affected areas allowed the international humanitarian mine-clearance organization to neutralize tens of thousands of landmines and other deadly remnants of the aggression”, Masis Mayilian noted.
The Foreign Minister expressed hope that the ongoing and enhanced humanitarian assistance from the United States to the Republic of Artsakh would help both countries to continue enforcing regional stability and security, as well as to provide basic humanitarian needs to the citizens of the Republic of Artsakh.
Masis Mayilian also congratulated the Congressmen on the USA Independence Day, noting that throughout its independent history, the United States has been at the forefront of defending the values of freedom and democracy, which inspired many nations across the globe, including the Republic of Artsakh, to rise and struggle for their inalienable rights and liberties.