Զախարովան մանրամասներ է հայտնել Շրի Լանկայում կալանավորված հայ և ռուս կենսաբանների գործից
Շրի Լանկայի դատարանը փոխել է երկու ռուսաստանցիների խափանման միջոցը, որոնք ապօրինի գիտական գործունեության մեջ մեղադրվող կենսաբան Ալեքսանդր Իգնատենկոյի գործի մասնակիցներն են։ Այս տեղեկությունն այսօր կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան
Ռուսաստանցի երեք միջատաբան՝ Ալեքսանդր Իգնագենկոն, Արտյոմ Ռյաբովն ու Նիկոլայ Կիլաֆյանը դեռ փետրվարին էին հայտնվել Շրի Լանկայի բանտում։ Նրանց մեղադրում են սատկած միջատներին ապօրինի կերպով հավաքելու մեջ։ Նրանց մոտ մինչև 500 միջատ է հայտնաբերվել, ինչը Շրի Լանկայում բավականին լուրջ հանցագործություն է համարվում. Դրա համար խոշոր տուգանք ու մինչև հինգ տարի ազատազրկում է նախատեսվում։ Դատավարությունը տեղի է ունենում Շրի Լանկայի Նուվարա Էլիա քաղաքում, որը բավականին հեռու է գտնվում մայրաքաղաք Կոլոմբոյից։
Հունիսի 25-ին կայացած հինգերորդ դատական նիստից հետո Արտյոմ Ռյաբովին ու Նիկոլայ Կիլաֆյանին կալանավորել էին։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ռուսաստանցի ավելի քան 70 կենսաբան հրապարակային ուղերձ են տեսագրել` ուղղված ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին։ Նրանք վստահեցրել են, որ Ալեքսանդր Իգնատենկոն չի զբաղվել կոմերցիոն միջատաբանությամբ ու խնդրել են պաշտպանել ձերբակալված ռուսաստանցիների իրավունքները։
«Մինչ այժմ վեց դատական նիստ է եղել։ Այսօր կայացած վեցերորդ նիստի ժամանակ դատարանը որոշում է կայացրել գրավի դիմաց ազատ արձակել Ռյաբովին ու Կիլաֆյանին», - ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ Իգնատենկոն առողջական խնդիրների պատճառով ներկա չի եղել նիստին։ Նրան ստացիոնար պայմաններում բուժօգնություն են ցուցաբերում, կյանքին ոչինչ չի սպառնում։

Россиян-биологов и в их числе Килафяна обвиняют на Шри-Ланке: МИД РФ сообщил детали
Суд Шри-Ланки изменил меру пресечения двум россиянам, фигурантам дела биолога Александра Игнатенко, обвиняемого в незаконной научной деятельности. Об этом сказала на брифинге представитель министерства иностранных дел России Мария Захарова, передает Sputnik Армения
Три российских энтомолога, Александр Игнатенко, Артем Рябов и Николай Килафян, оказались в тюрьме на Шри-Ланке еще в феврале. Их обвинили в незаконном сборе мертвых насекомых. Их было изъято у них в количестве до 500, что считается на Шри-Ланке весьма серьезным преступлением, за которое предусмотрены крупные штрафы и тюремное заключение сроком до 5 лет. Судебный процесс проходит в городе Нувара-Элия на Шри-Ланке, который расположен на значительном расстоянии от столицы – Коломбо.
По итогам пятого судебного заседания, которое состоялось 25 июня, Артем Рябов и Николай Килафян были помещены под стражу.
Ранее сообщалось о том, что 70 биологов из России записали публичное обращение к министру иностранных дел Сергею Лаврову, поручившись, что Александр Игнатенко никогда не был замечен в коммерческой энтомологии, просили о соблюдении прав задержанных россиян.
"На данный момент состоялось шесть судебных заседаний. В ходе шестого заседания, которое состоялось сегодня, судьей было принято решение отпустить Рябова и Килафяна под залог", - сказала Захарова.
По ее словам, Игнатенко на двух последних заседаниях отсутствовал по состоянию здоровья. Ему оказывают медпомощь в стационарных условиях, и угрозы его жизни нет.
Захарова отметила, что на шестом заседании присутствовал российский консул. Следующее судебное заседание назначено на 23 июля.
Она подчеркнула, что консульский отдел России в Коломбо поддерживает с россиянами связь со дня получения информации об их аресте. Благодаря российским дипломатам удалось не допустить чрезмерного затягивания следствия, обеспечить соотечественникам возможность пользоваться телефонами для общения с родными и адвокатами.