ԵՄ-ում կներդրվի համաեվրոպական վճարային համակարգ
ԵՄ-ում առաջիկա երկու տարում կհայտնվի նոր համաեվրոպական վճարային համակարգ՝ European payments initiative (EPI): Այս շաբաթ դրա մշակումը սկսելու մասին հայտարարել էին Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Բելգիայի, Իսպանիայի եւ Նիդեռլանդների 16 խոշորագույն բանկեր, փոխանցում է European Central Bank-ը:
Արդեն վաղուց են ընթանում խոսակցությունները ծայրահեղ դեպքում եվրոյի գոտում միասնական վճարային համակարգի ստեղծման մասին: Սակայն մերթ ճգնաժամերն էին խանգարում, մերթ ԵՄ ղեկավարությանը չէր բավականացնում քաղաքական կամքը: Հիմա, կարծես, իրական առաջընթաց է հայտնվել:
Ըստ էության, այս բոլոր գործարքները կարելի է կատարել նաեւ այսօր, բայց երկրից երկիր ընդհանուր պատկերը բավականին հատվածական է: Ի հավելումն սրա՝ վճարային գործարքների ոլորտում փաստացի մենաշնորհատերեր են ամերիկյան Visa եւ Mastercard ընկերությունները, որոնց դուրս մղելուն է ուղղված նաեւ նոր եվրոպական համակարգը: Նախատեսվում է, որ այն կսկսի գործել 2022 թվականին:

Европейские банки создают новую платежную систему
В Европе 16 банков из Германии, Бельгии, Испании, Франции и Нидерландов создают новую систему мгновенного перевода платежей. Европейская платежная инициатива (EPI) будет направлена на прямые переводы с карты на карту (P2P). Система направлена на поддержку укрепления единого европейского рынка и призвана стать новым стандартным средством платежа для потребителей по всем типам трансакций, передает Коммерсанть.
«Существующие решения для цифровых платежей в Европе фрагментированы, и клиенты по-прежнему не могут везде платить в цифровой форме. EPI позволит расплачиваться в магазинах, в онлайне, снимать наличные в дополнение к существующим решениям для международных схем платежей»,— говорится в сообщении испанского банка BBVA.
EPI должна начать работу в 2022 году. Финансовые организации, объединившиеся для создания новой системы, призывают другие банки присоединиться к проекту.